Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti mají v Rokycanech nový svah na sáňkování i lanovou pyramidu

  13:18aktualizováno  13:18
Nové místo pro odpočinek mohou už několik dní využívat obyvatelé i návštěvníci Rokycan. Poblíž Rakovského rybníka a Sokolské ulice totiž vznikl park s herními prvky pro děti a také se svahem na sáňkování. Výstavba areálu za 15 milionů korun si vyžádala stěhování stovek raků kamenáčů.

Nový park u Rakováčku v Rokycanech. (23. listopadu 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Dětem nový park u Rakováčku nabízí možnosti k hrám, především velkou lanovou pyramidu, houpací sítě, pískoviště či tunely z vrbového proutí. Dospělí ocení především nové pěší mlatové i travnaté cesty, lavičky či piknikové stoly,“ uvedl rokycanský místostarosta Jan Šašek.

Na místě vznikla rovněž menší travnatá plocha pro míčové hry a svah na sáňkování. Podstatou projektu je výrazná úprava Rakovského potoka a jeho nejbližšího okolí.

Zásadní změny doznala nejen trasa potoka, kdy uměle napřímený tok nahradily meandry s tůněmi, ale především se změnil tvar koryta. Opatření mají totiž také pomáhat v případě povodní.

„Původní jednoduché bylo nahrazeno korytem složeného tvaru, ve kterém je výrazně odlišena takzvaná kyneta. Tou bude protékat voda při běžném průtoku. Po její straně byla vyvýšena další část koryta, zvaná berma. Tou pak bude voda protékat při povodňových průtocích,“ vysvětluje vedoucí Odboru rozvoje města Městského úřadu Rokycany Jiří Hlad.

Novinka vyšla na víc než 15 milionů korun. „Cenu ovlivnila soutěž na dodavatele stavby, která ji zlevnila asi o 40 procent. Původně se cena projektu měla dle rozpočtu projektanta vyšplhat na téměř 22 milionů korun.

Město využilo evropské dotace, jejíž předpokládaná výše je necelých 13 milionů korun. Součástí stavby byly rozsáhlé úpravy spočívající ve snížení terénu. I proto padlo několik vzrostlých stromů a keřů. Naopak nově je vysázeno více než sedmdesát stromů a přes sto keřů.

Důležitou součástí projektu byla i opatření, která pomohou populaci raka kamenáče. Výstavba zahrnovala i specializovaný záchranný přenos raků. Raky přemístil specializovaný odborník, astakolog. Celkem se stěhovalo 1 508 jedinců.

Během stavby došlo také ke dvěma změnám oproti původní projektové dokumentaci. „První změna byla vyvolána zjištěným výskytem zvláště chráněného druhu ledňáčka říčního. V návaznosti na to bylo v části toku změněno opevnění koryta, aby nedošlo k zakrytí hnízdních nor,“ informuje Jan Šašek.

Druhá změna se týkala zjištěných odlišných poměrů v kvalitě a množství ornice, která se na staveništi nacházela. „Během přípravných prací bylo zjištěno, že část shrnuté zeminy není možné využít pro sadové úpravy. Bylo proto nutné dovézt novou zeminu a neúrodnou ornici odvézt na skládku. Obě změny projektu nám schválil Státní fond životního prostředí ČR,“ dodal Šašek.




Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...



Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Trolejbusů na baterie bude jezdit víc. Jsou tiché a nepřehřívají se

Nové trolejbusy pohání v místech bez trolejí energie z baterií. (13. února 2017)

Letkov a černická nákupní zóna nemusejí zůstat jedinými oblastmi Plzně, do kterých zajíždějí trolejbusy poháněné...

Pro dítě do družiny s čipem, bezpečnější systém se rozšíří po Plzni

Vedoucí vychovatelka 26. ZŠ v Plzni Dana Herličková ukazuje čip a mobilní...

Nový systém pro vyzvedávání dětí ze školních družin chce postupně ve městě zavést plzeňská radnice. Jeho podstatou jsou...

Na Šumavě se zranila malá lyžařka, do nemocnice ji přepravil vrtulník

Plzeňská letecká záchranná služba.

Desetiletá dívka se po poledni zranila na sjezdovce Samoty v Železné Rudě na Klatovsku. Podle horské služby upadla při...

Najdete na iDNES.cz