Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti mají v Rokycanech nový svah na sáňkování i lanovou pyramidu

  13:18aktualizováno  13:18
Nové místo pro odpočinek mohou už několik dní využívat obyvatelé i návštěvníci Rokycan. Poblíž Rakovského rybníka a Sokolské ulice totiž vznikl park s herními prvky pro děti a také se svahem na sáňkování. Výstavba areálu za 15 milionů korun si vyžádala stěhování stovek raků kamenáčů.

Nový park u Rakováčku v Rokycanech. (23. listopadu 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Dětem nový park u Rakováčku nabízí možnosti k hrám, především velkou lanovou pyramidu, houpací sítě, pískoviště či tunely z vrbového proutí. Dospělí ocení především nové pěší mlatové i travnaté cesty, lavičky či piknikové stoly,“ uvedl rokycanský místostarosta Jan Šašek.

Na místě vznikla rovněž menší travnatá plocha pro míčové hry a svah na sáňkování. Podstatou projektu je výrazná úprava Rakovského potoka a jeho nejbližšího okolí.

Zásadní změny doznala nejen trasa potoka, kdy uměle napřímený tok nahradily meandry s tůněmi, ale především se změnil tvar koryta. Opatření mají totiž také pomáhat v případě povodní.

„Původní jednoduché bylo nahrazeno korytem složeného tvaru, ve kterém je výrazně odlišena takzvaná kyneta. Tou bude protékat voda při běžném průtoku. Po její straně byla vyvýšena další část koryta, zvaná berma. Tou pak bude voda protékat při povodňových průtocích,“ vysvětluje vedoucí Odboru rozvoje města Městského úřadu Rokycany Jiří Hlad.

Novinka vyšla na víc než 15 milionů korun. „Cenu ovlivnila soutěž na dodavatele stavby, která ji zlevnila asi o 40 procent. Původně se cena projektu měla dle rozpočtu projektanta vyšplhat na téměř 22 milionů korun.

Město využilo evropské dotace, jejíž předpokládaná výše je necelých 13 milionů korun. Součástí stavby byly rozsáhlé úpravy spočívající ve snížení terénu. I proto padlo několik vzrostlých stromů a keřů. Naopak nově je vysázeno více než sedmdesát stromů a přes sto keřů.

Důležitou součástí projektu byla i opatření, která pomohou populaci raka kamenáče. Výstavba zahrnovala i specializovaný záchranný přenos raků. Raky přemístil specializovaný odborník, astakolog. Celkem se stěhovalo 1 508 jedinců.

Během stavby došlo také ke dvěma změnám oproti původní projektové dokumentaci. „První změna byla vyvolána zjištěným výskytem zvláště chráněného druhu ledňáčka říčního. V návaznosti na to bylo v části toku změněno opevnění koryta, aby nedošlo k zakrytí hnízdních nor,“ informuje Jan Šašek.

Druhá změna se týkala zjištěných odlišných poměrů v kvalitě a množství ornice, která se na staveništi nacházela. „Během přípravných prací bylo zjištěno, že část shrnuté zeminy není možné využít pro sadové úpravy. Bylo proto nutné dovézt novou zeminu a neúrodnou ornici odvézt na skládku. Obě změny projektu nám schválil Státní fond životního prostředí ČR,“ dodal Šašek.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Designérka bydlela kvůli tvorbě v hospicu, navrhla pro něj i ponožky

Designérka Eva Chmelová (15. srpna 2018)

Eva Chmelová se vrhá do věcí po hlavě. Když měla zkrášlit interiér plzeňského Hospice sv. Lazara, na čtyři měsíce se do...

Poslední výluka před nádražím v Plzni, přestavba mostů spěje do finále

Přestavba železničních mostů a silnice pod nimi u hlavního vlakového nádraží v...

Před hlavním vlakovým nádražím v Plzni, kde probíhá přestavba železničních mostů a silnice pod nimi, začne zítra...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz