27. 6. 2014 v poledne úspěšně skončil experiment učitele potápění na FTVS...

27. 6. 2014 v poledne úspěšně skončil experiment učitele potápění na FTVS Univerzity Karlovy Davida Vondráška a jeho studenta Václava Gabriela, kdy oba byli non stop 24 hodin v podvodní kabině Atlantic, která je v sedmi metrové hloubce bývalého lomu Lomeček u Starého Klíčova na Domažlicku. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Potápěči strávili více než den ve speciální kabině pod vodou v lomu

  • 2
24 hodin a 11 minut vydrželi ve speciální kabině pod hladinou učitel potápění na FTVS David Vondrášek a jeho student Václav Gabriel. "Nechtělo se nám ven," řekli oba muži krátce poté, co českého rekordu v v zatopeném lomu ve Starém Klíčově u Domažlic dosáhli.

Kabina Atlantic je dlouhá čtyři metry, největší průměr je zhruba dva metry. Vejde se do ní až osm potápěčů. Vzduch v ní vyměňuje kompresor z venku, je tu však stoprocentní vlhkost. Vstup dovnitř je možný jen pod hladinou, „suchou nohou“ se tam dostat nedá.

Potápěči na sobě měli pro přesun suché neoprenové obleky, ty si pak v kabině sundali a po celou dobu byli v běžném oblečení, v tričku a teplácích.

Bylo to takové jiné. Místo toho, abychom z okna viděli létat ptáky, plavaly tam ryby," popsali své zkušenosti z pobytu v sedmi metrech pod hladinou. Muži v kabině i spali, s sebou měli spacák a závěsné sítě. "Spali jsme zhruba od půlnoci do šesti hodin ráno," sdělil čtyřicetiletý Vondrášek. 

Experiment je součástí projektu zaměřeného na získání zkušeností při dlouhodobých pobytech v uzavřeném prostředí bez možnosti okamžitého výstupu. Motivem je ochrana obyvatelstva, zjišťují se možnosti přežití malé skupiny v prostředí nezávislém na hladinové podpoře. Během dne stráveného v kabině měli proto potápěči různé "úkoly" - zkoumali jemnou motoriku, paměť, ovlivnění chuti i spánkové rytmy. 

Jak tělo pobyt pod hladinou ovlivňuje, bude jasné až po zpracování výsledků. Podle potápěčů se mírně lišila jemná motorika či chutě. 

Světový rekord je měsíc pod vodou

Pro Vondráška se nejednalo o první podobný pokus. V únoru letošního roku při tom pilotním strávil v té samé kabině devět hodin.

Co se týče dlouhodobých pobytů pod hladinou, mají muži z Prahy ještě co dohánět. S pokusy pobytu člověka pod hladinou začal v šedesátých letech světoznámý francouzský oceánograf Jacques-Yves Cousteau. V roce 1963 strávil v rámci legendárního projektu Conshelf Two celkem 30 dnů v podvodním habitatu v Rudém moři v hloubce zhruba 9 metrů.

Shodou okolností jeho vnuk Fabien Cousteau se v tuto chvíli nachází v podmořské laboratoři Aquarius jižně od Floridy v hloubce zhruba 18 metrů, ve které hodlá strávit 31 dnů, a překonat rekord svého slavného děda. Zbývá mu necelý týden

,