Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Česká pošta

Začaly fungovat pobočky pošty, lidé chodí s dopisy do obchodu i na úřad

  • 0
V jedenácti obcích Plzeňského kraje už začaly provozovat pobočky České pošty soukromníci. V dalších jedenácti obcích regionu vznikly takzvané výdejny. Česká pošta tak řeší situace, kdy jsou pro ni vlastní pobočky neekonomické.

Dva roky byla bez pošty vesnička Horšice vzdálená sedm kilometrů od Přeštic. V těchto dnech se pobočka opět otevírá, bude na stejném místě jako dříve, provozovat ji však nebude Česká pošta, ale soukromník.

Podle mluvčího České pošty Matyáše Vitíka takzvané pobočky Partner ve většině případů nahrazují stávající pobočky.

Pošta Partner v Plzeňském kraji

  • Dobříč
  • Horšice
  • Mirošov
  • Osvračín
  • Plzeň- Borská
  • Plzeň - Božkov
  • Předslav
  • Řenče
  • Újezd u svatého Kříže
  • Zahořany
  • Zvíkovec

V Plzeňském kraji je 239 poštovních poboček, z toho 11 jsou Pošty Partner a v 11 obcích jsou pouze výdejní místa. Více informací na www.ceskaposta.cz

„Zpravidla se v menších obcích, v nichž pro Českou poštu není příliš ekonomické vlastní pobočku provozovat, dohodneme přímo s obcí nebo soukromníkem na tom, aby provoz pobočky převzal. Tím vznikne pobočka Partner,“ osvětluje Vitík s tím, že spolu s horšickou přechází do soukromých rukou nejnověji také pobočka v Řenčích.

V Horšicích bude pošta sídlit v budově obecního úřadu, provozovat ji bude žena z pět kilometrů vzdálené obce.

„Pošta tady byla odjakživa, pamatuju ji já i naši rodiče,“ pozastavuje se starosta Miroslav Čepický nad tím, že se pobočka dočasně zavřela.

Nyní jej těší, že za poštovními službami nebudou muset lidé dojíždět. „Je tady spousta důchodců a pro důchod si museli jezdit do Přeštic,“ říká Čepický.

Dodává, že cestovat se muselo také kvůli balíkům či cenným psaním. Sám je zvědavý, jak pošta bude v soukromých rukách fungovat. I když tuto cestu nepovažuje za ideální, věří, že služba vydrží.

Na pobočky Partner začala pošta přecházet loni. V roce 2025 by ráda dosáhla toho, že 2 500 pošt bude provozovaných soukromníky. Páteřní síť pak bude tvořit na 700 poboček České pošty.

Pošta Partner je také třeba v Plzni - Božkově. „Obvod vždy upřednostňoval pobočku pošty v plnohodnotné verzi, nejlépe znovuotevření původní v Sušické ulici,“ říká starosta Slovan Lumír Aschenbrenner, který se kvůli tomu sešel s ministrem vnitra Milanem Chovancem i generálním ředitelem České pošty Martinem Elkánem. Ke shodě však nedošli.

Nicméně podle informací, které má k dispozici, si obyvatelé Božkova na změnu nestěžují. Zřejmě i díky tomu, že tato „pošta“ je každý všední den otevřena až do 19 hodin.

Výdejna funguje i v hospodě

Ještě do pozdějších hodin má otevřeno výdejna v Němčovicích na Rokycansku. Funguje totiž v místní hospodě.

„Usilovali jsme o to, aby se pobočka v Radnicích otevřela v sobotu dopoledne, aby si poštu mohli vyzvednout i ti, kteří přes týden pracují a v běžné otevírací době se na pobočku nedostanou. Odpověď ale byla ne,“ krčí rameny starosta Němčovic Karel Ferschmann.

Možnost vyzvednout si psaní či balík večer nebo o víkendu v hospodě je podle něj velmi komfortní. Měsíčně se podle něj počet vydaných zásilek pohybuje mezi 100 a 150 kusy. Jak dodává, pobočka navíc nefunguje čistě jako výdejna. Pracovnice poštu i sbírá, plnohodnotnou pobočkou Partner se však v tuto chvíli stát nehodlá.

Podle Matyáše Vitíka pobočky Partner provozují většinou obecní úřady, ve zbylých případech to zpravidla bývají místní obchody.

To je i případ Osvračína, kde „pošta“ vznikla v obchodě Coop. „Řekl bych, že to funguje docela slušně. Jsme rádi, že tady pobočka je. Je to výhoda zejména pro ty starší,“ míní starosta Miroslav Duchoň.