Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krajská ODS hledá šéfa. Ve hře jsou zatím Baxa, Vilímec a Karpíšek

  18:43aktualizováno  18:43
Občanští demokraté v Plzeňském kraji začínají hledat člověka, který nahradí poslance Jiřího Pospíšila ve funkci regionálního šéfa strany. Teoreticky jsou ve hře tři kandidáti - primátor Plzně Martin baxa, exposlanec Vladislav Vilímec a starosta Vejprnic Pavel Karpíšek

Exministr Jiří Pospíšil býval nejpopulárnějším politikem ODS, stranu opustil na konci ledna. | foto:  František Vlček, MAFRA

Není vyloučeno, že se na scéně objeví ještě někdo další. Ale vzhledem k tomu, že se občanští demokraté potýkají s odlivem voličské přízně, a tedy i ztrátou vlivu, na uvolněný post po populárním Pospíšilovi se patrně příliš zájemců nepohrne.

Původně ODS plánovala náhradníka za Jiřího Pospíšila zvolit v březnu. Na začátku týdne ale regionální vedení občanských demokratů termín sněmu odsunulo na duben.

V souvislosti s hledáním nového krajského šéfa ODS se ve straně mluvilo i o předsedovi plzeňských občanských demokratů bývalém senátorovi Jiřím Šnebergerovi. Zdá se ale, že ten po stranickém "povýšení" netouží.

Jiří Šneberger tvrdí, že favorita volby nového regionálního předsedy nevidí a vlastní tip prý nemá.

"Existuje víc možností, ale ani netuším, kdo chce kandidovat. Je možné, že to bude chtít dělat bývalý poslanec Vladislav Vilímec a z mimoplzeňských by připadl v úvahu ještě Pavel Karpíšek. Bude hodně záležet na tom, jestli se svým kandidátem přijde Plzeň. Zda bude mít zájem primátor Martin Baxa," prohlásil Jiří Šneberger.

Rezolutně popřel, že by sám mohl kandidovat. "To je v tuto chvíli vyloučeno. Jsem předsedou plzeňské ODS a zastávat obě funkce by nebylo dobré," sdělil.

Šneberger si myslí, že nyní je nejpodstatnější, aby nový krajský šéf ODS sehrál jednotící roli. "Podle mě je nejdůležitější najít kandidáta přijatelného pro všechny," konstatoval Šneberger.

Bývalý poslanec a krajský zastupitel Vladislav Vilímec ze Kdyně, který je po odchodu Pospíšila pověřen funkcí krajského šéfa ODS, už před časem připustil, že pokud by měl podporu, funkci by mohl vykonávat dál.

Jediným, kdo nyní už má oficiální nominaci na předsedu regionálního sdružení ODS, je starosta Vejprnic, šéf zdravotního výboru zastupitelů kraje Pavel Karpíšek. Nominoval jej oblastní sněm ODS na Tachovsku.

Pospíšil byl regionálním šéfem ODS přes deset let

Karpíšek přiznává, že pozice krajského šéfa ODS za současné situace strany není pozice, která by lákala. "Kdo do té funkce vstoupí, určitě tam nepůjde s vidinou, že z toho může mít nějaký prospěch," řekl Karpíšek.

Tvrdí, že se o funkci bude ucházet, pokud ho nominuje i jeho oblastní sdružení ODS Plzeň-sever. I Karpíšek počítá s tím, že se o post krajského šéfa bude ucházet Vladislav Vilímec a nějaký kandidát plzeňské ODS.

A jak se tedy na možnost kandidovat na krajského šéfa ODS tváří primátor Plzně Martin Baxa? Připustil, že do volby půjde. "Vážně o tom přemýšlím," prohlásil.

Jiří Pospíšil byl krajským šéfem ODS od roku 2003. Před ním funkci vykonával bývalý poslanec Jiří Papež z Přeštic nebo Stanislav Volák z Domažlic.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Najdete na iDNES.cz