Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kam vyrazit za kulturou? Přehledné informace přináší nový portál

  9:15aktualizováno  9:15
Přehledné informace o kulturním dění v Plzni nabízí nový internetový portál, který na začátku srpna spustila radnice. Lidé tak na jednom místě najdou až 95 procent akcí, které lze vyhledávat podle několika filtrů. Portál také reaguje na preference jednotlivých uživatelů a sám nabízí akce, které by je mohly zajímat.

Snímek z plzeňského koncertu legendární kapely Lynyrd Skynyrd. | foto: Petr EretMAFRA

Plzeňská radnice propojila své internetové stránky s platformou GoOut a na webové adrese www.kultura.plzen.eu nabízí přehledné aktuální informace o kulturní nabídce ve městě, a to i v anglickém jazyce.

„Dlouhou dobu jsme slýchali stesky, že neexistuje jeden portál, na němž by byly veškeré informace týkající se kultury. To tady chybělo,“ přiznal náměstek primátora Martin Baxa a dodal, že například na stránkách radnice kulturní kalendář fungoval, nicméně neobsahoval všechny akce. Zároveň neměly pozvánky jednotnou podobu, některé obsahovaly jen základní informace, jiné byly velmi obsáhlé.

Podle Lukáše Jandače ze serveru GoOut může přehled obsáhnout odhadem až 95 procent akcí, které se v Plzni budou odehrávat. Do značné míry však záleží i na samotných pořadatelích.

Dvakrát denně robot kontroluje na webových stránkách institucí i jejich Facebooku, zda nedošlo při pořádání akce k nějaké změně. „Měli by tedy informace aktualizovat, kromě toho ale nemusí dělat nic,“ osvětluje Jandač.

Ty instituce či pořadatelé akcí, kteří v přehledu nebudou figurovat, mohou kdykoliv provozovatele kontaktovat a dodatečně se sem zařadit.

Server GoOut začal fungovat před třemi lety v Praze, v dalších letech se přidalo Brno a Ostrava. „Denně máme 20 tisíc návštěvníků, samozřejmě nejvíc jich generuje Praha, kde působíme nejdéle, věřím ale, že v Plzni by se návštěvnost mohla dostat také poměrně vysoko,“ věří Lukáš Jandač.

Kulturní akce je možné třídit podle několika filtrů. Tím nejjednodušším je samozřejmě charakter akce, nechybí kategorie koncertů, divadelních představení, výstav, programu v kinech, ale i festivalů, párty a dalších akcí.

„Akce je možné třídit i podle místa konání,“ doplňuje Jandač. Lidé na stránkách naleznou také víc než sedm tisíc profilů umělců.

Jak najít informace o kulturním dění

Lidé se k informacím mohou dostat přímo přes stránky www.goout.cz, zadáním adresy kultura.plzen.eu, ale také z adresy webu města www.plzen.eu, kde je v horní pravé části samostatná záložka označená slovem kultura. Stránka má také svou anglickou verzi.

Portál reaguje na preferenci uživatele, nabízí mu akce přímo na míru, a to na základě tlačítka „sledovat“ nebo historie prohlížeče, hudby, kterou poslouchá, či článků, které čte. Pokud si tedy tento portál otevřou dva rozdílní uživatelé, uvidí pravděpodobně zcela jiný obsah, respektive jiné řazení institucí, programu a podobně.

„GoOut je moderní internetovou platformou, která svým uživatelům slouží jako osobní kulturní průvodce. Díky možnosti personalizace a denně aktualizovanému přehledu akcí může uživatel jednoduše sledovat veškeré kulturní dění kolem sebe,“ pochvaluje si Jana Komišová, vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně.

Podle primátora Martina Zrzaveckého je cílem nového portálu zvýšit informovanost lidí o kulturním dění ve městě. „Stejně jako jsme nedávno spustili portál s přehledem akcí a událostí pro příznivce sportu, tímto uspokojíme zájemce o kulturu, ale i turisty, kteří přijedou a potřebují se rychle zorientovat v aktuální nabídce,“ říká Zrzavecký.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Najdete na iDNES.cz