Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Boj o rodičky je tvrdý, porodnice láká na rajský plyn i testy zdarma

  • 1
Babyboom v Česku opadává a porodnice se snaží nalákat nastávající maminky nejrůznějšími novinkami. Hned několik jich nabízí Fakultní nemocnice v Plzni, kde mohou ženy během porodu například dýchat takzvaný rajský plyn. Zdejší lékaři si také poradí při řešení nezralých těhotenství.

„Boj o rodičky je tvrdý, snažíme se proto nabízet novinky,“ říká Zdeněk Novotný, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. Právě tam se loni narodilo 3324 dětí z 3237 porodů, což je o 62 porodů méně než v roce 2014.

Stovky matek si zde loni poprvé vyzkoušely takzvaný rajský plyn. „Plyn Entonox dáváme zadarmo ženám, které rodí přirozenou cestou, ne císařským řezem,“ uvedl přednosta.

Matka s pomocí masky během porodu vdechuje plyn, který zmírňuje případné bolesti. Ty každá z rodiček vnímá jinak. „Někdo malou bolest prožívá hystericky, někdo velkou bolest snáší bez problémů, vše je navíc hodně ovlivněné psychikou,“ popsal přednosta.

U nezralých těhotenství zavedla loni klinika takzvanou invazivní diagnostiku, což je možnost průběžného zjišťování nitroděložního zánětu při předčasném odtoku plodové vody. Desítkám žen tak loni klinika prodloužila těhotenství o více než týden. To je přitom doba, která může nezralým dětem pomoci dokončit vývoj nejdůležitějšího orgánu pro přežití - plic.

„Nutná je hospitalizace a stálé zjišťování, zda nehrozí infekce, která by dítě ohrozila víc než předčasné narození,“ podotkl přednosta. Doplnil, že metodu využívají tři centra v republice, kromě Plzně ještě fakultní nemocnice v Ostravě a Hradci Králové. „Metoda je náročnější na personál a podmínkou jsou výborně fungující laboratoře,“ vysvětlil přednosta.

Klinika loni začala nabízet ve svých gynekologických ambulancích i takzvaný prvotrimestrový kontrolní test, který se dělá ve 12. až 13. týdnu těhotenství zdarma. „Zdravotní pojišťovny ho neplatí, my ho nabízíme ženám zadarmo, zatímco soukromá centra za něj požadují i přes tisíc korun,“ popsal Novotný.

To, co ale klinika provádí jen v minimální míře - a tím se liší od některých krajských a soukromých nemocnic - jsou císařské řezy na přání.

Ve FN provedli loni lékaři celkově 877 císařských řezů, tedy u 27 procent porodů. „Některé krajské nebo soukromé nemocnice se ale pohybují nad třiceti procenty, a to i když neřeší takzvané patologické porody, u kterých je císařský řez nutný. To je přinejmenším zvláštní, císařský řez musí být odůvodněný zdravotním stavem,“ konstatoval Novotný

Císařský řez jako komfort? Ve fakultní nemocnici ne

Podotkl, že nepodporuje císařský řez u žen bez komplikací v těhotenství. „Každá operace je riziková. Když žena požaduje výkon, který je rizikovější než to, co by běželo spontánně, není do dobře,“ vysvětlil.

Podle něj navíc přibývá studií, které uvádějí, že porodní stres je pozitivní i pro dítě. Děti, které projdou porodním stresem, to znamená přirozeným porodem či kontrakcemi, jsou totiž podle studií odolnější a objevují se u nich méně například alergie včetně astmatu.

To potvrzuje i pětatřicetiletá Kateřina. „Mám dvě dcery ve věku 14 a 10 let. Při porodu té starší byl nutný císařský řez a dcerka je úzkostnější. Narozdíl od té mladší, která přišla na svět přirozeně a je spíše suverénka,“ popsala Plzeňanka.