Primáři většiny porodnic se k nápadu nestaví příliš pozitivně. Ilustrační snímek

Primáři většiny porodnic se k nápadu nestaví příliš pozitivně. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Asistentky dostanou šanci vést porody, ale jen v krajských nemocnicích

  • 0
Porodní asistentky zřejmě na západě Čech dostanou šanci vést samostatně porody. Budou to ale výhradně porody v nemocnicích, které patří Plzeňskému kraji. Asistentky také budou muset mít doklad o svých dovednostech a praxi, například akreditaci.

Primáři porodnic krajských nemocnic i odborníci z Fakultní nemocnice v Plzni a sdružení porodních asistentek už začali ladit pravidla této novinky v nemocnicích.

"Nabízíme kontinuální péči o ženu. Porodní asistentka, která ji zná už v těhotenství a vytvoří si s ní vztah důvěry, ji pak může doprovázet i u porodu a dále v šestinedělí," uvedla Kateřina Ratislavová, která působí na Fakultě zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni a činná je také v profesní organizaci porodních asistentek. 

Jedním z těch, kteří jsou porodu s asistentkou nakloněni, je primář porodnice ve Stodě Jakub Mach. Je veden zkušenostmi z Německa, kde dlouhá léta pracoval a kde je to obvyklé. Podle něj je ale nutné splnit několik podmínek.

"Porodní asistentky by měly mít akreditaci, která potvrdí zkušenost i léta praxe. Kdo by ji vydával, je zatím otázka - mohla by to být třeba lékařská fakulta. My musíme mít prostě doklad, že něco umějí," vysvětlil Mach.

Podmínkou, aby mohla asistentka porod vést, by podle něj měla být třeba dvou- či tříměsíční praxe v porodnici.

"Aby zapadla do kolektivu, uměla se orientovat, aby poznala naše pracovní postupy," uvedl Mach, který pracuje 40 let v porodnici, z toho většinu času v Německu.

Pokud by byl porod bez komplikací, vedla by ho asistentka, ale pokud by nastala rizika nebo komplikace, pak by podle Ratislavové předala ženu do péče lékaře a dál by mu asistovala. 

"V Plzeňském kraji je nyní několik porodních asistentek, které by měly zájem doprovázet ženy do porodnic. Zatím jsme u nás ale na počátku," vysvětlila Ratislavová. Ta tvrdí, že se primáři většiny porodnic v kraji nestaví k nápadu moc pozitivně.

Podle Ratislavové přitom už mají některé české porodnice s asistentkami smlouvy uzavřené. "Třeba ve Vyškově už uzavřeli smlouvu se čtyřmi asistentkami a zvedlo jim to počet porodů asi o desetinu," uvedla Ratislavová.

Pojišťovny s asistentkami uzavírají smlouvy nerady

Podle Macha musí porodní asistentky nejdříve dokázat, že je o ně zájem. Když je rodičky podpoří a budou tlačit i na zdravotní pojišťovny, tak se odpor v porodnicích zlomí.

Podle asistentky Evy Lorenzové zatím pojišťovny s asistentkami nerady smlouvy uzavírají a v Plzeňském kraji je jich tedy jen několik, které mohou svou práci vykonávat s příspěvkem pojišťoven. Důsledkem je to, že rady porodních asistentek třeba při kojení nebo při koupání dětí si musejí ženy zaplatit.

Třiatřicetiletá Blanka z Plzně má přibližně tři týdny do porodu a uvažuje o tom, že kontaktuje porodní asistentku, která jí po příchodu domů poradí, jak správně kojit.

"Kamarádky mi doporučovaly, ať si asistentku pozvu a že fakt poradí," uvedla Blanka, která je ochotná si službu zaplatit. "Určitě se to vrátí, kojení trvá třeba rok a dítě je pak zdravější, než kdybych kvůli komplikacím o mléko přišla," popsala Blanka. Právě tyto asistentky v terénu podle Macha v Česku chybějí.