Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Polívka, Hanák, Schmitzer a spol. natáčí na Plzeňsku Cestu do lesa

  9:21aktualizováno  9:21
Neobvyklé setkání mohou zažít houbaři v lesích u Rabštejna nad Střelou. Kromě hub v lesích narazí i na filmový štáb režiséra Tomáše Vorla, který na severním Plzeňsku začal točit pokračování komedie Cesta z města. Nový film ponese název Cesta do lesa a podle Vorla už nebude jen o úniku z civilizace, ale návratu tam, kde jsme se zrodili.

Herci Jiří Schmitzer a Tomáš Vorel junior při natáčení filmu Cesta do lesa. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Kromě Rabštejnska se bude natáčet i na Manětínsku a v okolí Nečtin. "Krajina je tu drsná, takže natáčení nebude pro herce ani štáb jednoduché," konstatuje. Třeba Bolek Polívka má řídit traktor a střílet prasata. "Takže bude muset být střízlivý," říká Vorel s úsměvem.

Herec Tomáš Hanák, představitel jedné z hlavních rolí při natáčení filmu Cesta

Na severním Plzeňsku se natáčela před lety i Cesta z města. "Je to tady čirá radost. Vyloženě jsem se sem těšil," říkal Tomáš Hanák, představitel bývalého programátora Honzy Maráka . Soukromě se na Manětínsko podíval od poslední klapky v roce 2000 několikrát.

"Dokonce jsme se ženou několikrát jeli inkognito i po cyklostezce až do Rakovníku, odkud to máme domů, do Nižboru, už jen kousek," líčil Hanák.

Cesta do lesa podle tvůrců přinese materiální pohled do života na venkově. "Ten film je hlavně o stromech, o zvířatech o houbách. Tedy hlavně o lesácích, myslivcích, houbařích, zemědělcích a také přistěhovalcích z města, zvaných náplavy," říká režisér Tomáš Vorel.

Hlavní hrdina "jedničky" Honza Marák (Tomáš Hanák) dávno rezignoval na kariéru "ajťáka". Koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svojí ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Pracuje v lese jako pomocný dělník, spravuje cesty, oplocenky, těží dřevo, pomáhá lesákům.

"Vystřízlivěl jsem z poetického pohledu na venkovský život v souladu s přírodou. Jsem šedivější, děti dospívají a navíc máme trabl s muži zákona. Tedy žádná švanda," říká o Marákovi Tomáš Hanák.

Režisér Tomáš Vorel a Tomáš Vorel junior - při natáčení filmu Cesta do lesa.

Markéta totiž alternativně léčí pacienty psychotropními bylinkami a houbami. Což vyvolá konflikt se starousedlíky a poté s protidrogovou policií.

Cesta do lesa

Hlavní natáčení nového filmu Tomáše Vorla Cesta do lesa začalo tuto středu na statku Vladořice u Žlutic. Kromě rabštejnských lesů se bude natáčet ještě v okolí Nečtin, Manětína nebo Černé Hatě. Poslední klapka je naplánovaná na květen příštího roku. Premiéru ohlásil režisér a kameraman Tomáš Vorel na začátek října 2012.

"Nakonec se nás ale místní zastanou. I když žijeme hodně volnomyšlenkářským způsobem života," prozrazuje Tomáš Hanák.

Jednou z hlavních postav "dvojky" je jeho filmová dcera Anyna. Navštěvuje přespolní základní školu, kde však stále propadá, protože se toulá po lesích a místo z učebnic se učí z přírody. V lese se tak zákonitě potká s lesnickým adjuntem Ludvou Papošem juniorem.

"Jsem zástupce revírníka. Nejsem myslivec, ale lesník. Takže se starám o les," řekl o něm jeho představitel Tomáš Vorel mladší. Natáčení v rabštejnských lesích si užívá. "Mám skvělého poradce. Místního lesníka. Je šťastný, uvolněný. Na rozdíl od nás, kteří přijíždíme z města nervózní a napnutí," srovnal Vorel junior.

Život na venkově si vyzkoušel na vlastní kůži. Přestěhoval se s rodiči na vesnici, když mu bylo dvanáct. Žil tam dva roky. "Teď se tam vracím jednou za měsíc. Naplno tam žít si ale zatím nedokážu představit," přiznává Tomáš Vorel junior. Coby lesnický adjunt v Cestě do lesa ale bydlí na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem. Po práci chodí střílet škodnou a jedné noci se potká s divoženkou Anynou, vegetariánkou...Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz