Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Politik Jiří Pospíšil je fenomén. Našel recept na oblíbenost

  9:31aktualizováno  9:31
Je to neobvyklý politický úkaz i výkon. Bývalý člen ODA a pak ODS Jiří Pospíšil z Plzně si vybudoval na české politické scéně pozoruhodnou pozici, díky níž dosahuje ve volbách výjimečných výsledků. Co ale stojí za úspěchy bývalého ministra spravedlnosti? Prý má talent jednat s lidmi a hodně pracoval na své prezentaci.

I politická konkurence uzvává, že Jiří Pospíšil má mimořádnou schopnost oslovit voliče. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Naposledy mohl Jiří Pospíšil slavit úspěch ve volbách do Evropského parlamentu, kde kandidoval jako nestraník a obdržel absolutně nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Jeho jméno na kandidátce TOP 09 a Starostů zakroužkovalo 77 724 voličů. To bylo zhruba o 20 tisíc víc, než získal Pavel Telička, volební lídr Hnutí ANO. To vyhrálo volby těsně před TOP 09 a Starosty.

Pospíšil má voliče, kteří jsou mu věrní a kterým nevadilo, že letos v lednu odešel z ODS a do voleb nastoupil za TOP 09. Možná dokonce změnou dresu přibyli další, pro které byl nepřijatelný jako občanský demokrat.

Někdejší dlouholetý krajský šéf ODS po evropských volbách tvrdil, že jej dojalo, když nyní dostal v regionu téměř 59 procent preferenčních hlasů. "To by mě ani ve snu nenapadlo," tvrdil.

Čím si to vysvětloval? "To říct neumím. Obával jsem se, že výsledek bude horší, protože jsem spojený se značkou ODS," uvažoval. Domníval se, že mu v kraji pomohlo, že roky po regionu jezdil. "Dost lidí mě osobně zná," říkal.

Pospíšil zřejmě našel recept na oblíbenost

Pospíšilovi konkurenti přiznávají, že má u voličů zvláštní postavení. Připouštějí, že je dost takových, kteří nehlasují pro stranu, ale pro Pospíšila. Pokud o něm jeho příznivci mluví, říkají, že je slušný a dá se mu věřit.

Zdá se, že Pospíšil našel recept na oblíbenost a přizpůsobil tomu svůj styl. Vyhýbá se kontroverzním názorům a umí se bavit s každým.

Někdejší Pospíšilův spolupracovník z ODS jej přirovnal v oboru komunikace k mágovi. "Umí si lidi otipovat a pak se naladí na jejich notu. Získává si je umírněností, dokáže být lidský i vtipný," uvedl bývalý člen politikova týmu, který si nepřál zveřejnit jméno.

Upozornil nicméně, že to, jak Pospíšil vystupuje na veřejnosti, neznamená, že takový je i uvnitř. Prý se totiž umí i hodně vztekat a rozčilovat.

V ODS se říká, že na spoustu záležitostí si Pospíšil vždy dokázal "najít" lidi a například přípravu kampaní nebo shánění sponzorů nechával jiným. Pokud se ovšem jednalo o projevy na mítincích nebo pro televizi, byl mimořádně aktivní. Dostat se do vlády bylo údajně dlouho jeho hlavním cílem.

Primátor Plzně Martin Baxa o Pospíšilovi tvrdí, že představuje fenomén české politiky. "Jeho odchod z ODS byla pro stranu těžká ztráta. Byla chyba, že nebyl zvolen do funkce místopředsedy," uvedl Baxa.

Pospíšilovi připsal hlavní zásluhu na tom, že v roce 2012, kdy byl krajským volebním lídrem, byl Plzeňský kraj jediný, kde ODS vyhrála.

Politická konkurence Pospíšilovu schopnost oslovit voliče uznává. "Na vesnicích třeba i starší lidé, a to i příznivci levice, vnímají Jirku Pospíšila velmi pozitivně a byli ho volit," uvedl šéf plzeňské ČSSD Martin Zrzavecký. Ten je přesvědčen, že tím, že Pospíšila ODS zavrhla, jej v podstatě ještě vyzdvihla. "A velký stratég Kalousek toho teď využil," konstatoval Zrzavecký.

Politolog Západočeské univerzity Přemysl Rosůlek o Pospíšilovi roky mluví jako o nejvýraznější postavě politické scény v Plzeňském kraji.

"Je symbolem neúspěchu Nečasovy vlády a moc mu pomohlo, že z ní byl vyhozený. Dokázal z toho těžit v krajských volbách a hlasy pro něj byly hlasy proti vládě," připomíná Rosůlek.

Politolog se domnívá, že Pospíšilovi v důsledku prospělo i to, že ODS o něj ve vedení strany nestála. "Přitom to byl její nejpopulárnější politik a ODS měla tou dobou jen 7,5 procenta. To, že na kongresu neuspěl, mohlo hodně lidí zklamat,"" míní Rosůlek.

Na lidi působí dobře, nevzteká se a nerozčiluje

Někdejší šéf plzeňské ODS Miroslav Levora Pospíšila v lásce nemá. "Vždycky dobře mluvil a s lidmi to uměl. A lidi rádi věří cukrovým řečem," říká Levora. Tvrdí, že pokud někdejší krajský šéf ODS nesouhlasil s nějakým kolektivním rozhodnutím, nechtěl se jím řídit a raději se prý schoval.

"Jednou měl přednést usnesení regionální ODS. Řekl, že to neudělá, i když byl předseda regionu, a musel jsem to na kongresu přečíst já. Někdy se choval jako egoista, který se snaží vyhýbat konfliktům," uvedl Levora.

Pospíšila nepovažuje za spolehlivého člověka. "Občas u něj to, co se slíbí, druhý den neplatí."

Politolog Metropolitní univerzity Ladislav Cabada si myslí, že si Pospíšil své postavení do značné míry odpracoval. "Málokterý politik věnuje budování politické kariéry tolik času, objíždí vesnice a snaží se být vidět," uvádí Cabada.

Upozorňuje, že na lidi Pospíšil působí dobře, protože se nevzteká a nerozčiluje. "A má image slušného politika. Ta je úplně jiná než u těch alfa samců typu Babiše či Kalouska." I Cabada si myslí, že Pospíšil vydělal na tom, že byl vnímaný jako opozice vůči Petru Nečasovi a jako politik, kterého Nečas poškodil.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz