Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Politici dostanou přidáno za angažmá v plzeňských městských firmách

  • 2
Plzeňští politici, kteří obsadili funkce v městských dopravních podnicích a Plzeňské teplárenské si polepší. Každý měsíc budou za funkce ve dvou největších městských společnostech brát o několik tisíc korun víc.

Měsíčně 22 400 korun, taková byla dosud maximální možná odměna pro šéfa představenstva Plzeňské teplárenské nebo dopravních podniků. Nyní se strop zvedl na zhruba 30 tisíc korun. Šéfové dozorčích rad mohou inkasovat přibližně 15 tisíc, dosud bylo jejich měsíční maximum 11 400 korun.

Odměny

pro členy představenstva a dozorčí rady doprav. podniků a teplárenské

Představenstvo
předseda 30 400
místopředseda 22 400
člen 16 000

Dozorčí rada
předseda 15 200
místopředseda 11 200
člen 8 000

A jak politici k vyšším odměnám přišli? Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) tvrdí, že v případě dopravních podniků sehrálo roli navýšení jmění společnosti přes miliardu. Právě podle majetku firmy a počtu jejích zaměstnanců se totiž výše odměn řídí.

Dopravní podniky se tak v možnosti odměňování politiků ve statutárních orgánech dostaly na maximum. Ale podle pravidel schválených na konci devadesátých let se v teplárně mělo za funkce vyplácet o několik tisíc méně. Radní města se ale postarali o to, aby v teplárně nikdo nemusel závidět a našli cestu, jak odměny vyrovnat.

Obsazení křesel

Plzeňská teplárenská
Představenstvo: Roman Jurečko, Petr Rund (oba ODS), Jiří Bis, Radislav Neubauer (oba ČSSD) , Tomáš Drápela (řed. teplárny)
Dozorčí rada: Jan Sazama, Jaroslav Výborný (oba ČSSD) , Simona Štruncová, Irena Rottová (obě ODS), Tomáš Jílek (TOP 09), Karel Syka (Pravá volba)

Dopravní podniky
Představenstvo: Václav Šlajs, Martin Zrzavecký, Antonín Diviš (všichni ČSSD), Jiří Šneberger, Petr Štrunc (oba ODS)
Dozorčí rada: Stanislav Kopáček, Paulina Janků (oba ODS), Josef Froněk, David Zrostlík (oba ČSSD) Marek Ženíšek (TOP 09), Vladimír Duchek (Pravá volba)

"Vzhledem k nárůstu základního jmění v dopravních podnicích muselo dojít k úpravě odměňování. A teplárenská, která nedosahovala počtem zaměstnanců na stejnou úroveň, byla rázem z hlediska odměn v nižší lize. To jsme považovali za nespravedlivé, tak jsme schválili výjimku. Stejně tak jako jsou dnes odměňováni lidé v orgánech dopravních podniků, jsou odměňováni v Plzeňské teplárenské," řekl Martin Zrzavecký.

Náměstek nepokládá odměny politiků za funkce v městských společnostech za přehnané. "Ti lidé odpovídají za funkci, kterou vykonávají svým majetkem, a za to pobírají nějakou odměnu. Pokud se podíváme na odměňování v obdobných typech společností v České republice, jsme pořád na spodní hranici," uvedl Zrzavecký.

Obsazení křesel v představenstvech a dozorčích radách dopravních podniků a teplárny v Plzni už roky přesně kopírují rozložení politického vlivu ve městě. Po vzniku velké koalice ODS a ČSSD po komunálních volbách funkce ovládli především politici těchto dvou stran. Předsedou představenstva teplárny je nejvlivnější muž plzeňské ODS Roman Jurečko a šéfem představenstva dopraváků je bývalý poslanec Václav Šlajs z ČSSD. Do pozice předsedy dozorčí rady teplárny socialisté dosadili Jana Sazamu a ODS obsadila dozorčí radu dopravních podniků Stanislavem Kopáčkem.

Odměny za členství v představenstvech nebo dozorčích radách dosud nepobírali politici placení za funkce na radnici nebo ve vedení městských částí.