Jan Pergl (uprostřed) a Lukáš Zahradník (vpravo) u Krajského soudu v Plzni.

Jan Pergl (uprostřed) a Lukáš Zahradník (vpravo) u Krajského soudu v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Čtyři roky jsou málo. Soud zpřísnil trest policistům za zbití bezdomovce

  • 4
Nejvyšší soud zpřísnil dvěma policistům trest za zbití bezdomovce v Plzni. Místo čtyř let si oba odpykají 6,5 roku. Podle soudu si museli být vědomi následků svého konání. Bezdomovec po dvou dnech zemřel.

Původně strážci zákona dostali letos v lednu osm let vězení, Vrchní soud v Praze jim však tresty v dubnu snížil na polovinu.

Dobře vycvičení policisté podle Nejvyššího soudu (NS) museli vědět, že použitá míra násilí může mít nejvážnější následky.

„Lépe než běžná populace byli informováni o tom, kde a jaké důležité orgány se na lidském těle nacházejí,“ řekla soudkyně Věra Kůrková. Za polehčující okolnost označila dosavadní bezúhonnost obou mužů.

Dovolání podali oba odsouzení i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. NS vyhověl jen státnímu zastupitelství. Uznal policisty vinnými z těžkého ublížení na zdraví a zneužití pravomoci. Trest vykonají ve věznici s dozorem. Po rozhodnutí NS jim zbývá jako poslední mimořádný opravný prostředek ústavní stížnost. Museli by argumentovat porušením svých základních práv.

Advokát Petr Vlach, který u všech soudů zastupuje oba policisty, byl verdiktem nejvyššího soudu zaskočen. „Opravdu se nebudu k ničemu vyjadřovat. Bez komentáře,“ řekl iDNES.cz.

Předseda senátu Vrchního soudu v Praze Martin Zelenka v lednu sice neshledal v postupu krajského soudu žádné pochybení, měl však za to, že policisté nemohli vědět, že muže zranili tak vážně, že zemře. Bezdomovec totiž podle soudce po útoku z místa sám odešel, zemřel až po dvou dnech.

Podle obžaloby v říjnu 2013 napadli Jan Pergl a Lukáš Zahradník v Plzni bezdomovce, uhodili ho obuškem, poté ho ještě zkopali a způsobili mu zranění, na která po několika dnech zemřel.

Oba muži obvinění od začátku odmítají, s mužem se prý setkali, popírají ale, že by proti němu použili násilí. Středečního jednání se nezúčastnili, oba jsou ve výkonu trestu.

V písemném vyjádření Zahradník uvedl, že odmítá přímou zodpovědnost, čin nespáchal a odsouzení pociťuje jako křivdu, která postihuje nejen jeho samotného, ale i rodinu. Také Pergl napsal, že se činu nedopustil v podobě, za kterou byl uznán vinným.

Policisty soud nejdříve osvobodil, pak dostali osm let

Čin se stal v říjnu 2013. Tehdy oba praporčíci jeli na ubytovnu na Borských Polích v Plzni prověřit oznámení, že tam bezdomovec obtěžuje ubytované.

„Už tam ale nebyl. Našli jsme ho v blízké osadě bezdomovců. Ptali jsme se ho, co tam bylo. Řekl, že jen klepal na okno ženy, s níž měl problémy. Řekl taky, že si vezme spacák a půjde spát někam do města. Viděli jsme ho jak kulhá a zahýbá na Borské směrem do města,“ vypověděl Pergl.

Uvedl také, že tehdy s kolegou kontrolovali i ostatní bezdomovce, kteří tam v minulosti pálili kabely. „Ti nám řekli, že když se tam ten bezdomovec vrátí, dají mu nakládačku, že ho nemají rádi. To jsme jim ale zakázali,“ uvedl Pergl.

U soudu přiznal, že si tehdy se Zahradníkem chtěli ulehčit práci a operačnímu důstojníkovi řekli, že bezdomovce na místě nenašli. „Nepsali jsme to ani do úřeďáku (úředního záznamu, pozn.red.). Nadřízený by nám nadával, že jsme ho nepřivezli na oddělení a nevyslechli,“ řekl Pergl.

Obhajoba se od počátku snažila zpochybnit verzi státního zástupce, že smrtelná zranění způsobili bezdomovci právě oba policisté. Argumentovali tím, že muži bez domova mohl způsobit smrtelná zranění někdo jiný v době, kdy odešel z bezdomovecké osady. Bezdomovec vykrvácel z roztržené sleziny v bytě, do kterého jej vzal známý.

Senát plzeňského krajského soudu oba policisty nejprve obžaloby zprostil. Vrchní soud ale věc poslal zpátky plzeňskému soudu, aby doplnil dokazování a znovu rozhodl. To už soud vyměřil oběma policistům po osmi letech vězení. Po jejich odvolání vrchní soud tresty snížil na polovinu.

, ,