Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyři roky jsou málo. Soud zpřísnil trest policistům za zbití bezdomovce

  14:15aktualizováno  14:52
Nejvyšší soud zpřísnil dvěma policistům trest za zbití bezdomovce v Plzni. Místo čtyř let si oba odpykají 6,5 roku. Podle soudu si museli být vědomi následků svého konání. Bezdomovec po dvou dnech zemřel.

Jan Pergl (uprostřed) a Lukáš Zahradník (vpravo) u Krajského soudu v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Původně strážci zákona dostali letos v lednu osm let vězení, Vrchní soud v Praze jim však tresty v dubnu snížil na polovinu.

Dobře vycvičení policisté podle Nejvyššího soudu (NS) museli vědět, že použitá míra násilí může mít nejvážnější následky.

„Lépe než běžná populace byli informováni o tom, kde a jaké důležité orgány se na lidském těle nacházejí,“ řekla soudkyně Věra Kůrková. Za polehčující okolnost označila dosavadní bezúhonnost obou mužů.

Dovolání podali oba odsouzení i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. NS vyhověl jen státnímu zastupitelství. Uznal policisty vinnými z těžkého ublížení na zdraví a zneužití pravomoci. Trest vykonají ve věznici s dozorem. Po rozhodnutí NS jim zbývá jako poslední mimořádný opravný prostředek ústavní stížnost. Museli by argumentovat porušením svých základních práv.

Advokát Petr Vlach, který u všech soudů zastupuje oba policisty, byl verdiktem nejvyššího soudu zaskočen. „Opravdu se nebudu k ničemu vyjadřovat. Bez komentáře,“ řekl iDNES.cz.

Předseda senátu Vrchního soudu v Praze Martin Zelenka v lednu sice neshledal v postupu krajského soudu žádné pochybení, měl však za to, že policisté nemohli vědět, že muže zranili tak vážně, že zemře. Bezdomovec totiž podle soudce po útoku z místa sám odešel, zemřel až po dvou dnech.

Podle obžaloby v říjnu 2013 napadli Jan Pergl a Lukáš Zahradník v Plzni bezdomovce, uhodili ho obuškem, poté ho ještě zkopali a způsobili mu zranění, na která po několika dnech zemřel.

Oba muži obvinění od začátku odmítají, s mužem se prý setkali, popírají ale, že by proti němu použili násilí. Středečního jednání se nezúčastnili, oba jsou ve výkonu trestu.

V písemném vyjádření Zahradník uvedl, že odmítá přímou zodpovědnost, čin nespáchal a odsouzení pociťuje jako křivdu, která postihuje nejen jeho samotného, ale i rodinu. Také Pergl napsal, že se činu nedopustil v podobě, za kterou byl uznán vinným.

Policisty soud nejdříve osvobodil, pak dostali osm let

Čin se stal v říjnu 2013. Tehdy oba praporčíci jeli na ubytovnu na Borských Polích v Plzni prověřit oznámení, že tam bezdomovec obtěžuje ubytované.

„Už tam ale nebyl. Našli jsme ho v blízké osadě bezdomovců. Ptali jsme se ho, co tam bylo. Řekl, že jen klepal na okno ženy, s níž měl problémy. Řekl taky, že si vezme spacák a půjde spát někam do města. Viděli jsme ho jak kulhá a zahýbá na Borské směrem do města,“ vypověděl Pergl.

Uvedl také, že tehdy s kolegou kontrolovali i ostatní bezdomovce, kteří tam v minulosti pálili kabely. „Ti nám řekli, že když se tam ten bezdomovec vrátí, dají mu nakládačku, že ho nemají rádi. To jsme jim ale zakázali,“ uvedl Pergl.

U soudu přiznal, že si tehdy se Zahradníkem chtěli ulehčit práci a operačnímu důstojníkovi řekli, že bezdomovce na místě nenašli. „Nepsali jsme to ani do úřeďáku (úředního záznamu, pozn.red.). Nadřízený by nám nadával, že jsme ho nepřivezli na oddělení a nevyslechli,“ řekl Pergl.

Obhajoba se od počátku snažila zpochybnit verzi státního zástupce, že smrtelná zranění způsobili bezdomovci právě oba policisté. Argumentovali tím, že muži bez domova mohl způsobit smrtelná zranění někdo jiný v době, kdy odešel z bezdomovecké osady. Bezdomovec vykrvácel z roztržené sleziny v bytě, do kterého jej vzal známý.

Senát plzeňského krajského soudu oba policisty nejprve obžaloby zprostil. Vrchní soud ale věc poslal zpátky plzeňskému soudu, aby doplnil dokazování a znovu rozhodl. To už soud vyměřil oběma policistům po osmi letech vězení. Po jejich odvolání vrchní soud tresty snížil na polovinu.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

VIDEO: Tatra 613 i Carevna. Plzeňskem se proháněly vozy z dob socialismu

Pátý ročník akce Retro jízda aneb „V čem jsme jezdili za socialismu“  uspořádal...

Nablýskaná embéčka, wartburgy, žigulíky, fiaty, ale také staré motorky ČZ a jawa a mnoho dalších veteránů podniklo v...

Najdete na iDNES.cz