Policistovi hrozil až rok vězení. Teď bude kvůli pravomocnému odsouzení propuštěný do civilu. Ilustrační snímek

Policistovi hrozil až rok vězení. Teď bude kvůli pravomocnému odsouzení propuštěný do civilu. Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Policista z Aše vulgárně urážel nadřízené, u soudu dostal podmínku

  • 10
Osmnáctiměsíční podmíněný trest dostal ve středu u Krajského soudu v Plzni podpraporčík Josef Hanták z policejního oddělení v Aši na Chebsku. Podle žalobce totiž vulgárně urazil velitele hlídky a také dozorčí na obvodním oddělení policie. Hanták připouští, že ke konfliktům došlo, ale popírá, že použil neslušné výrazy.

Události, kterými se zabýval soud, začaly loni v březnu. Hanták tehdy podle závěru soudu poslal velitele hlídky přímočařejším způsobem „do zadní části lidského těla“. O dva měsíce později křičel na policistku, která vykonávala dozorčí službu, a podle obžaloby ji počastoval řadou vulgárních výrazů.

Policistka se podle spisu dožadovala, aby vyslechl zadrženého a zpracoval dokumenty k předchozím případům. Když podle jejího svědectví neuposlechl a nadával jí, hlásila to nadřízenému. Souzený policista oponoval, že papíry v té době už zpracovával.

Část ašských policistů při výsleších a pak i před soudem připustila, že hádky i vulgární výrazy slyšeli. Jeden z nich při výpovědi podotkl, že má pocit, že některé pokyny policistky, s níž se souzený muž pohádal, bývají nesmyslné.

Jenže podle závěru soudců musejí podřízení rozkazy poslouchat. „Nesplnění rozkazu je daleko závažnější trestný čin,“ upozornili soudci. I v nejmírnější právní kvalifikaci za to hrozí až pět let vězení.

Součástí vyšetřovacího spisu je i hodnocení Hantáka. V osobní kartě má pět negativních záznamů, z toho tři jsou kázeňské tresty. Je výbušný vůči kolegům i občanům, jeho chování je neadekvátní. Vulgární byl i vůči policistce, která řešila jeho dopravní přestupek, popsali Hantáka nadřízení.

Podle něj je ale posudek účelový. „Není v něm, že ve stejné době, kdy jsem byl trestán, jsem dostal tři odměny za výbornou práci, povýšen jsem byl také o půl roku dříve, než jsem měl být,“ odmítl Hanták.

V civilu by podobné konflikty skončily nejspíš seškrtaným osobním hodnocením a ukončením pracovního poměru. Protože je ale Hanták policistou, případ nejprve řešila Generální inspekce bezpečnostních sborů a pak se dostal před soud.

Policistovi hrozil až rok vězení

Za dvojnásobnou urážku mezi vojáky, jak se trestný čin přesně nazývá, vyměřil soud Hantákovi čtyřměsíční trest se zkušební dobou 18 měsíců. Přitom mu hrozil až rok vězení. 

„Jsem asi prvním policistou, který byl za něco takového odsouzen. Bojím se, aby se můj případ nestal návodem pro velitele, jak se zbavit některých policistů. Dosud, když byl nějaký problém, se to řešilo v rámci kázeňských řízení,“ komentoval verdikt Hanták.

U policie slouží osm let, poslední rok je zproštěný výkonu služby. Protože je teď pravomocně odsouzený za úmyslně spáchaný skutek, pro jeho nadřízené je to důvod, aby ho okamžitě propustili do civilu.

Jeho advokátka neuspěla s návrhem, aby jej soud osvobodil nebo případ předal k vyřešení uvnitř policie.

Konflikty na policejním oddělení v Aši řešil už v minulosti i chebský soud. Tehdy byl jiný policista souzený za fyzické napadení velitele.