Bývalý policista Lukáš Zahradník si odpykává šest a půl roku vězení za zbití...

Bývalý policista Lukáš Zahradník si odpykává šest a půl roku vězení za zbití bezdomovce. U soudu se pokusil obnovu řízení, ale neuspěl. (25. května 2017) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soud zamítl obnovu procesu expolicistovi, který zbil bezdomovce

  • 0
Bývalý policista Lukáš Zahradník, který si odpykává šest a půl roku vězení za zbití bezdomovce, jež skončilo smrtí, neuspěl se žádostí o obnovení procesu. Podle čtvrtečního verdiktu Krajského soudu v Plzni nepředložil nové důkazy ani skutečnosti.

„Návrh na povolení obnovy řízení se zamítá,“ rozhodl soudce Tomáš Bouček s odůvodněním, že odsouzený ani jeho obhájce nepředložili soudu nové důkazy ani skutečnosti, které by soud v době rozhodování neznal.

Partnerka vězněného muže se vzápětí rozplakala. V soudní síni byla řada bývalých kolegů Lukáše Zahradníka, kteří se na jednání přišli podívat.

Podle spisu policisté Lukáš Zahradník a Jan Pergl v říjnu roku 2013 napadli bezdomovce Julia P. Ten zhruba 50 hodin po setkání s nimi zemřel, při pitvě patologové zjistili zlomené žebro a roztrženou slezinu.

Oba útočníci od začátku vinu odmítali a tvrdili, že muže nebili. Vrchní soud je loni v dubnu poslal na šest a půl roku do vězení (psali jsme zde).

Návrh na obnovu procesu postavil Zahradník se svým obhájcem na nepřesném překladu anglického dokumentu zmiňovaného znalcem, který jednoduše řečeno pojednává o tom, jak se v čase vybarvují podlitiny na těle.

Soud znovu vyslechl patologa

„Bylo mi divné, že v Anglii umírají lidé jinak než u nás. Sehnala jsem si tuto učebnici přímo v Anglii a nechala si u nás soudním tlumočníkem onu pasáž úředně přeložit. A výsledek vyzněl zcela opačně (než zaznělo při hlavním líčení, pozn.red.),“ uvedla nyní před soudem partnerka Lukáše Zahradníka.

Jeho obhájce se proto pokusil zpochybnit, že smrtelné zranění bezdomovce vzniklo v době, kdy s ním policisté na Borských polích řešili jeho nevhodné chování.

Naopak se snažil prokázat, že ke zranění mohlo dojít i poté, co bezdomovec po policejní kontrole sám odešel do centra Plzně.

Soud proto znovu vyslechl patologa Hynka Řehulku, který se podílel na pitvě šestapadesátiletého bezdomovce. Lékař předložil dalších nejméně pět odborných článků z uznávaných světových časopisů a výtahů ze specializovaných učebnic.

Podlitiny nevznikly krátce před smrtí, byly to dny

Z jeho vysvětlení vyplynulo, že neexistuje spolehlivá metoda, jak přesně zjistit čas, kdy podlitiny na těle vznikly. Každé tělo reaguje jinak, záleží na zdravotním stavu, teplotě ale třeba i na místě těla, kde ke zranění došlo.

„Charakter zranění vyloučil, že by vzniklo několik minut nebo několik hodin před smrtí. Zranění vzniklo v řádech dnů, nejdéle týden před smrtí,“ konstatoval znalec.

Soud proto návrh na obnovu řízení zamítl. „Překlad textu nikdy nebyl v případu rozhodující. Soudy hodnotily řadu důkazů, rozhodnutí bylo opřené o uzavřený řetězec svědeckých výpovědí. Závěr byl takový, že nikdo jiný než obžalovaní čin spáchat nemohli,“ uzavřel soudce Bouček.