Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Policie vyhodnotila rok 2011: na Plzeňsku dopadla všechny vrahy

  • 0
Přes třináct tisíc trestných činů řešili v loňském roce policisté v Plzeňském kraji. A přes padesát procent z nich se jim podařilo objasnit. Podle krajského policejního ředitele Jaromíra Knížete jsou výsledky vzhledem k markantnímu snížení rozpočtu proti předchozímu roku velmi dobré a řadí region na páté místo v celorepublikovém měřítku.

"Samozřejmě ne se vším jsme spokojeni," navázal Kníže a řekl, že velkým problémem je drogová situace v příhraničí, kde se ve velkém množství prodává marihuana a dále pak pervitin, a to převážně na vietnamských tržnicích.
Podle statistiky se policisté loni zabývali 185 případy souvisejících s drogami, předloni to bylo 133, což znamená nárůst bezmála o 40 procent.

Trestné činy v Plzeňském kraji

rok 2011 (rok 2010)

vraždy 8 (12)
loupeže 252 (246)
znásilnění 34 (29)
pohlavní zneužití 34 (44)
krádeže 4 860 (5 194)
vloupání 3 034 (2 892)
drogy 185 (133)
podvody 368 (255)
Zdroj: Policie ČR 

"Odhalili jsme také několikanásobně více pěstíren konopí než v předchozím roce," uvedl Kníže. Jeho slova dokládá statistika, která říká, že v roce 2010 "zrušili" muži v uniformách tři pěstírny, loni sedm. Vyšší čísla lze podle ředitelových slov vysvětlit i tím, že trhovci se takto snaží kompenzovat ztráty ze stánkového prodeje. Drtivou většinu odběratelů drog tvoří Němci.

Co se týče vražd, jejich počet klesl proti předloňsku z dvanácti na osm a všechny se podařilo objasnit. Jedním z otřesných případů bylo usmrcení podnikatele na jižním Plzeňsku. Za zabití svého šéfa, jehož tělo pak vrah rozřezal na kusy a naházel do Berounky, poslali soudci před několika dny na 13 let do vězení šedesátiletého Luďka Zlámala.

Policii loni chybělo 126 milionů

Policie se loni musela také vypořádat s desetiprocentním rozpočtových schodkem, který činil celkem 126 milionů korun. Projevilo se to na platech policistů, které klesly o více než osm procent a také na běžných provozních výdajích, na něž loni strážci zákona vynaložili téměř o čtvrtinu méně peněz než rok před tím. A kde se to projevilo?

"Není to tak, že by policisté nemohli zalévat kytky, že by nesměli pít vodu z kohoutku a že by na služebnách mrzli, aby se ušetřilo za vytápění," zasmál se Jaromír Kníže, "...musí hospodařit tak, jako hospodaří u sebe doma. To znamená například nemít zapnutý počítač celou noc nebo zavírat okna, když se topí. Co se týče třeba aut, tak jsme opravovali jen to nejnutnější," uvedl Kníže.

Policie rovněž opustila řadu objektů, kde byla v nájmu, a některý majetek prodala.

"Odešli jsme třeba z obvodního oddělení v Perlové ulici a přesunuli se na Anglické nábřeží," upřesnil ředitel s tím, že toto bude pokračovat i letos nehledě na rozpočet. Policisté už nyní počítají s jeho poklesem, ne však v takové míře jako loni. "V tom případě bych se obával snížení kvality práce policie," naznačil Jaromír Kníže.