Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Soud potvrdil pokutu 10 milionů za navážku odpadu na stavbu elektrárny

  • 3
Městský soud v Praze potvrdil pokutu deset milionů korun pro firmu Reality Hrádek, kterou jí udělila inspekce životního prostředí. Společnost totiž na stavbu fotovoltaické elektrárny na Rokycansku navezla skoro padesát tisíc tun odpadu.

Pokutu uložila společnosti Reality Hrádek (dříve Železárny Hrádek a.s.) plzeňská pobočka České inspekce životního prostředí (ČIŽP) už v roce 2012. Společnost se proti sankci bránila žalobou. U soudu ale neuspěla.

Podle inspekce firma na pozemcích u obce Nová Huť na Rokycansku, v místech, kde se tehdy stavěla a nyní už stojí fotovoltaická elektrárna, provedla terénní úpravy, při nichž použila velké množství odpadu ze stavebních sutí a ze zpracování strusky.

„Jednalo se o více než 46 tisíc tun odpadu, který v některých ukazatelích překračoval zákonné limity škodlivin,“ popsala případ Petra Horčicová, ředitelka Oblastního inspektorátu ČIŽP v Plzni.

Podle mluvčího společnosti Z-group, pod níž patří i Reality Hrádek, Miroslava Slaného, se společnost proti uložené pokutě brání již několik let a dál v tom pokračuje.

„Proti rozsudku jsme již podali kasační stížnost. Žádáme rovněž o přiznání odkladného účinku, tedy aby Reality Hrádek nemusely zatím pokutu platit,“ uvedl Slaný.

Porušování odpadového zákona patří k častým prohřeškům

Firma dostala pokutu od ČIŽP i v roce 2011 ve výši 1,5 milionu korun za to, že nelegálně předala odpad ze zpracování strusky dalším pětadvaceti společnostem a neuvedla, o jaký materiál ve skutečnosti jde.

„Přes deset tisíc tun této odpadní strusky, v níž byly překročeny zákonné limity pro chrom, kadmium, vanad a nikl, pak stavební firmy použily k opravám silnic, lesních cest, zásypům kanalizace a jako příměs do betonových podlah,“ uvedla Petra Horčicová. Firma ani u této pokuty neuspěla se soudní žalobou. Městský soud v Praze žalobu v roce 2015 zamítl.

Právě porušování odpadového zákona patří už několik let k nejčastějším prohřeškům, které ČIŽP pokutuje.

„Z celkových 2 941 pokut, které jsme loni uložili, bylo právě 1 060 za odpady. Případy, kdy někdo naveze velké množství odpadů na pozemky, které k tomu nejsou určené, považujeme za velmi nebezpečné. Vážně to ohrožuje přírodu a kvalitu podzemních i povrchových vod,“ komentoval ředitel ČIŽP Erik Geuss.

,