Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohřební služba skladující zemřelé na chodbě chce pokračovat v garáži

  20:00aktualizováno  20:00
Karel Hošek ze Strakonic chce v garáži u svého domu zřídit zázemí pro pohřební službu. Živnostenský odbor mu přitom v těchto dnech zatím nepravomocně zakázal provozování této živnosti kvůli závažnému pochybení v pobočce v Horažďovicích na Klatovsku.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žádost, z níž je zřejmé, že Hoškovi chtějí v garáži u svého domu zřídit zázemí pro pohřební službu, dorazila na stavební odbor strakonické radnice v úterý. Dokument je podepsaný Karlem Hoškem a jeho manželka Soňa MF DNES potvrdila, že rodina zvažuje, že bude ve svém podnikání pokračovat.

Jenže Karel Hošek právě v těchto dnech zatím nepravomocně přišel o oprávnění provozovat pohřební službu.

„Panu Hoškovi jsme na tři roky zrušili živnostenské oprávnění pro provozování pohřební služby. Druhá věc ale je, kdy toto rozhodnutí nabyde právní moci. Víme totiž, že se pan Hošek bude odvolávat. Toto odvolání pak bude řešit krajský živnostenský úřad. Případně se může pan Hošek ještě obrátit na soud, pokud by nebyl s rozhodnutím krajského úřadu spokojen,“ sdělila vedoucí živnostenského odboru strakonické radnice Jana Vadlejchová s tím, že v tomto týdnu úřad odeslal písemné vyhotovení rozhodnutí.

Zda strakonický stavební úřad vyhoví žádosti o zřízení pohřební služby v garáži, zatím není jasné. Dokument má totiž podle zjištění MF DNES řadu nedostatků.

Vedoucí stavebního odboru Jaromír Zeman uvedl, že v dokumentu není přímo uvedeno, že by měla být v garáži provozována pohřební služba.

„Z žádosti je ale zřejmé, že v garáži v řadové rodinné zástavbě má být provozovna, kde se bude manipulovat se zemřelými. Má to být jakási přípravna pro kremace a pohřby podle zákona o pohřebnictví. Popis záměru je poměrně neúplný a zmatečný. Je tam jen, že chtějí instalovat chladicí box do prostoru garáže. Není tam napsaný účel. Až z technických informací se dovodí, že je to box pro ukládání těl zemřelých,“ uvedl Zeman.

Stavební úřad nyní žadatele vyzve o doplnění žádosti. Chybí v ní například vyjádření hygieniků nebo odboru rozvoje z hlediska územního plánování.

„Nemáme ani všechna vyjádření dotčených orgánů státní správy. Jako účastníky řízení budeme brát i vlastníky sousedních nemovitostí. Podle našeho názoru je však umístění takového zařízení do této zástavby nevhodné,“ podotkl Zeman.

Aféra kolem pohřební služby Karla Hoška propukla letos v březnu, kdy hygienici našli v její horažďovické pobočce zemřelé uložené na chodbě, protože chladicí boxy byly plné (psali jsme zde). Případem se zabývala policie.

„Ve čtyřech rakvích bylo osm nebožtíků. Dalších třináct bylo mimo rakve,“ popsala klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

Policisté však nezjistili, že by došlo ke spáchání trestného činu a případ předali správnímu orgánu s tím, že byl nejspíše spáchán přestupek. Karlu Hoškovi by tak hrozila pokuta.

Jeho manželka Soňa řekla, že aféra rodině zničila život. „Policie případ nevyšetřila důkladně. Nejsme spokojeni s tím, že nikdo není trestně stíhán. Podali jsme trestní oznámení na dva naše bývalé zaměstnance, kteří jsou podle nás odpovědní. Měli jsme si je hlídat, ale věřili jsme jim, byli u nás patnáct let,“ řekla Hošková a doplnila, že rodina do středy nevěděla o tom, že má Karel Hošek zrušenou živnost.

Dosud ji měl jen pozastavenou, a to do konce letošního roku. „Původně jsme chtěli v živnosti pokračovat. Lidé s námi byli spokojení, za třicet let na nás byla jen jedna stížnost. Teď už si ale nejsme jistí,“ řekla Hošková.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Najdete na iDNES.cz