Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Je málo vody a hospodáři ruší podzimní výlovy některých rybníků

  9:29aktualizováno  9:29
Tradiční podzimní výlovy některých rybníků v Plzeňském kraji se nejspíš odsunou na příští rok. Může za to sucho a nedostatek vody, který trápí například Hnačovský rybník na Klatovsku. Rybáři upozorňují, že když není dost vody, ryby nenarostou a malé kusy jsou pro český trh neatraktivní.

Výlovy rybníků jsou atraktivní podívanou. Letos na podzim se jich ale v kraji uskuteční méně. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Polívka, MAFRA

Hnačovský rybník je naplněný jen z poloviny a výlov se stánky a rybími atrakcemi se tedy letos neuskuteční. Potvrdil to ředitel Klatovského rybářství, kterému Hnačov patří, Václav Voráček.

Právě Klatovské rybářství je na deštích a dostatku sněhu hodně závislé. „Máme totiž dost takzvaných nebeských rybníků, které se napouštějí z dešťové a sněhové vody,“ vysvětlil Voráček.

Dodal, že také u dalších dvou až pěti rybníků se uvažuje o odsunutí výlovů na jaro nebo na podzim příštího roku.

„Zimy nemají sníh, navíc lokální bouřky do krajiny vodu nepřinášejí,“ vysvětlil Radek Jandera, vedoucí Rybniční správy Zbiroh, kde také zápasí se suchem.

Je třeba, aby pršelo dva až tři dny

Problémem podle něj je, že lokálních přívalových dešťů je čím dál víc. „Když za půl hodiny spadne 30 nebo 40 milimetrů vody, tak je pro nás nepoužitelná, pokud neprší nad rybníkem a voda do něj nesteče,“ popsal Jandera. 

 „Máme rybníky, které od loňského podzimu nenatekly na plný stav. Pokud není voda, ryba nenaroste,“ dodal Jandera s tím, že malé kusy jsou pro český trh neatraktivní.

Když je sucho, voda se v rybnících neobměňuje a se stoupající teplotou se hůře okysličuje. Ryby ale v horku spotřebu kyslíku zvyšují.

„Optimální teplota pro chov kapra je 20 až 23 stupňů, ale při dlouhotrvajících tropických teplotách stoupá teplota vody i přes 25 stupňů. Hrozí tedy riziko kyslíkových deficitů,“ vysvětlil Jandera.

Aby se deficitům rybáři vyhnuli, méně přikrmují. Trávení totiž také znamená větší spotřebu kyslíku. Na konci jsou ale nižší rybí přírůstky.

Ryby likvidují také kormoráni

Dalším problémem mělkých rybníků jsou predátoři jako kormoráni, volavky či vydry, kteří ryby snáze uloví.

„Stává se, že nad rybník přiletí i přes 300 kormoránů, přičemž každý zlikviduje jeden a půl kila ryb. Někdy je rybník doslova vymetený. A k čemu je rybáři rybník bez ryb? Jsou to vyhozené roky práce, nemluvě o statisícových škodách, které nesou rybáři každoročně na svých bedrech,“ uvedl Jandera, který se přimlouvá za silnější regulaci populace kormorána.

Problémy s extrémy počasí a se suchem jsou podle Jandery posledních osm až dvanáct let, ale důležitější je to, že situace je čím dál tím horší.

„Někteří lidé si neuvědomují, že rybníky mají mimo jiné i funkci protipovodňového opatření a dokonce mají větší kapacitu, než všechny přehrady v Česku dohromady. Kdyby nebyly rybníky, tak by bylo povodní daleko víc. I proto by mělo rybníků přibývat,“ shrnul Radek Jandera.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Najdete na iDNES.cz