Soud v Německu - ilustrační snímek

Soud v Německu - ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Půjčovali jsme si pod tlakem, tvrdili dlužníci. Muž ale vyvázl bez trestu

  • 14
Byl v komplotu s advokátem a exekutorem, kteří mu pomáhali dostat se rychle k domům a bytům lidí, kterým půjčoval peníze. Tak se dá shrnout obvinění, kterému před plzeňským krajským soudem čelil Pavel Ziegler. Většinu obvinění soud smetl ze stolu. Za jediný případ prokázané zpronevěry pak soudci muži žádný trest nevyměřili.

"Nikdy předtím jsem si peníze nepůjčovala, ale tenkrát jsem potřebovala hodně rychle hotovost. Jsem nezkušená, já ty papíry ani nečetla a podepsala jsem je," popsala soudu svůj případ žena, která si v polovině minulého desetiletí půjčila peníze na doplacení bytu.

"Křičeli, že se tam všichni sešli jenom kvůli mě, tak ať ty papíry rychle podepíšu. Něco jsem podepsal, byl to nátlak. Ale určitě jsem nepodepisoval žádnou smlouvu o půjčce," hájil se další z klientů Pavla Zieglera, který vypovídal před trestním senátem plzeňského krajského soudu proti svému věřiteli.   

Za půjčené desítky až stovky tisíc ručili svými domy, byty a pozemky. Když peníze s úroky nevrátili včas, podle obžaloby měli platit pokuty i ve výši pětinásobku půjčené částky a vše hned řešili i exekutoři.

Podle státního zástupce Augustina Hrbotického nastaly i případy, kdy souzený muž prodal nemovitost, jíž mu dlužník ručil, ještě před uplynutím termínu pro vrácení půjčky. Souzený popíral jakékoli nezákonnosti v případech, z nichž byl obžalován z podvodů.

Je křik nebo pobízení k rychlému podepsání smluv k půjčení peněz nátlakem, jak o tom mluvili někteří z poškozených?  "To, že někdo na někoho chvátá, nelze brát jako podepisování smluv v tísni," uvedli včera plzeňští soudci. Kromě jediného případu soud Zieglera skutečně ve všech případech osvobodil.

Vinným ho uznal pouze ze zpronevěry. V případě, když prodal dlužníkův byt za částku asi devětkrát vyšší, než byl dluh, a nechal si všechny peníze.

"Trest jsme žádný neukládali, protože muž byl mezi tím odsouzen ke čtyřletému trestu v Hradci Králové, ze kterého už byl podmínečně propuštěn. Po osmi letech zvyšovat trest o několik měsíců už nemá ani výchovný charakter, když se muž po propuštění z výkonu trestu chová řádně a plní všechny podmínky," odůvodnil soudce Tomáš Bouček. Ziegler ale podle verdiktu musí přes 800 tisíc korun muži vrátit.

Verdikt není pravomocný,  státní zástupce se proti rozsudku okamžitě odvolal.