Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obce v kraji zbavily „šmejdů“ až zákazové vyhlášky a strážníci

  • 1
Obcím v Plzeňském kraji, jejichž obyvatele na ulicích i v domech obtěžovali neodbytní prodejci, se vyplatilo zavedení tržních řádů. Ty zakazují podomní a pochůzkový prodej a pokud zákaz někdo poruší, lidé mohu volat strážníky. Například v Klatovech zákaz platí už šest let, v Plzni od listopadu 2013.

Jednalo se mimo jiné o reakci na stížnosti lidí, že je obtěžují obchodníci nabízející služby především distributorů elektřiny, plynu nebo mobilních operátorů.

Brzy poté se výrazně zlepšila situace v ulici Bedřicha Smetany ve středu Plzně, což byla oblast, kde se pouliční prodejci nejvíc koncentrovali a nabízeli tam i kosmetiku.

Postupem času ve městě citelně ubylo i prodejců, kteří lidem zvonili přímo u dveří. Podomní a pouliční obchodníci nicméně nezmizeli zcela.

„Ale takových případů nebylo moc. Odhadem tak do deseti. Poslední případ jsme měli nahlášený ze Skvrňan, kde se snažila obchodovat skupina cizinců, kteří vystupovali jménem společnosti ČEZ a ta s nimi nic společného nemá, “ uvedl Václav Lang z úřadu městské části Plzeň 3.

Letos o zákazu rozhodli také domažličtí radní a nový tržní řád začal platit 1. dubna.

„Podomní a pochůzkový prodej bude po celém městě zcela zakázán,“ upřesnil místostarosta Domažlic Stanislav Antoš. Zakázán je také prodej zboží, které svým charakterem propaguje násilí, jakož i zboží pornografického charakteru. Co se týká pochůzkového prodeje, jsou na území města Domažlice povoleny pouze veřejné sbírky.

Na dodržování pravidel tržního řádu dohlíží pověření zaměstnanci města Domažlice a také strážníci městské policie. Za porušení pravidel hrozí prodejcům pokuta.

„V dubnu jsme měli šest případů. Zatím jsme to řešili domluvou, protože řád platil krátce. Jednalo se hlavně o pochůzkové prodejce, kteří v přepravkách nabízeli různé cetky a odkazovali se na pomoc handicapovaným lidem či opuštěným zvířatům. Nebyla to žádná veřejná sbírka, její aktéři se vždy prokazují povolením a certifikátem,“ uvedl velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal s tím, že strážníci v budoucnu přitvrdí.

Odliv podomních i pochůzkových obchodníků zaznamenali v Klatovech už v roce 2009. Prakticky okamžitě, když tady začala platit vyhláška.

„Velice to pomohlo. Lidé mohou kdykoli zavolat strážníky, kteří situaci vyřeší. A lidé volají. Ale těch případů zásadně ubylo. Řešili jsme hlavně obchodníky nabízející dodávku energií nebo telefony,“ konstatoval velitel klatovských strážníků František Kacerovský.

Podomní prodej zakázaly Nýřany i Nepomuk

Zákaz podomního prodeje ve městech obyvatelé vítají. „Jednu dobu to bylo šílené. Mnohdy bylo těžké se jich zbavit, protože odmítnutí v podobě: ‚já nemám zájem‘, oni prostě nebrali,“ uvedla Jana Krátká z Klatov.

„Zvonil zvonek, šel jsem otevřít dveře a za nimi stál sympatický a usměvavý mladý muž v obleku. A okamžitě spustil, že má pro mě skvělou nabídku týkající se dodávky energií a že abych mu přinesl mou stávající smlouvu a že mi ji zruší a hned sepíšeme novou. Snažil se, ale i já. A když nebral v potaz mé odmítání, prostě jsem zabouchl dveře. Pak jsem slyšel, že zvoní na další sousedy,“ popsal svou zkušenost Josef Ponocný z Klatov.

Od loňského roku je podomní prodej zakázán také v Horní Bříze na severním Plzeňsku. Stejný zákaz platí i v Nýřanech či Nepomuku.

, ,