Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obce v kraji zbavily „šmejdů“ až zákazové vyhlášky a strážníci

  20:25aktualizováno  20:25
Obcím v Plzeňském kraji, jejichž obyvatele na ulicích i v domech obtěžovali neodbytní prodejci, se vyplatilo zavedení tržních řádů. Ty zakazují podomní a pochůzkový prodej a pokud zákaz někdo poruší, lidé mohu volat strážníky. Například v Klatovech zákaz platí už šest let, v Plzni od listopadu 2013.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jednalo se mimo jiné o reakci na stížnosti lidí, že je obtěžují obchodníci nabízející služby především distributorů elektřiny, plynu nebo mobilních operátorů.

Brzy poté se výrazně zlepšila situace v ulici Bedřicha Smetany ve středu Plzně, což byla oblast, kde se pouliční prodejci nejvíc koncentrovali a nabízeli tam i kosmetiku.

Postupem času ve městě citelně ubylo i prodejců, kteří lidem zvonili přímo u dveří. Podomní a pouliční obchodníci nicméně nezmizeli zcela.

„Ale takových případů nebylo moc. Odhadem tak do deseti. Poslední případ jsme měli nahlášený ze Skvrňan, kde se snažila obchodovat skupina cizinců, kteří vystupovali jménem společnosti ČEZ a ta s nimi nic společného nemá, “ uvedl Václav Lang z úřadu městské části Plzeň 3.

Letos o zákazu rozhodli také domažličtí radní a nový tržní řád začal platit 1. dubna.

„Podomní a pochůzkový prodej bude po celém městě zcela zakázán,“ upřesnil místostarosta Domažlic Stanislav Antoš. Zakázán je také prodej zboží, které svým charakterem propaguje násilí, jakož i zboží pornografického charakteru. Co se týká pochůzkového prodeje, jsou na území města Domažlice povoleny pouze veřejné sbírky.

Na dodržování pravidel tržního řádu dohlíží pověření zaměstnanci města Domažlice a také strážníci městské policie. Za porušení pravidel hrozí prodejcům pokuta.

„V dubnu jsme měli šest případů. Zatím jsme to řešili domluvou, protože řád platil krátce. Jednalo se hlavně o pochůzkové prodejce, kteří v přepravkách nabízeli různé cetky a odkazovali se na pomoc handicapovaným lidem či opuštěným zvířatům. Nebyla to žádná veřejná sbírka, její aktéři se vždy prokazují povolením a certifikátem,“ uvedl velitel Městské policie Domažlice Petr Kubal s tím, že strážníci v budoucnu přitvrdí.

Odliv podomních i pochůzkových obchodníků zaznamenali v Klatovech už v roce 2009. Prakticky okamžitě, když tady začala platit vyhláška.

„Velice to pomohlo. Lidé mohou kdykoli zavolat strážníky, kteří situaci vyřeší. A lidé volají. Ale těch případů zásadně ubylo. Řešili jsme hlavně obchodníky nabízející dodávku energií nebo telefony,“ konstatoval velitel klatovských strážníků František Kacerovský.

Podomní prodej zakázaly Nýřany i Nepomuk

Zákaz podomního prodeje ve městech obyvatelé vítají. „Jednu dobu to bylo šílené. Mnohdy bylo těžké se jich zbavit, protože odmítnutí v podobě: ‚já nemám zájem‘, oni prostě nebrali,“ uvedla Jana Krátká z Klatov.

„Zvonil zvonek, šel jsem otevřít dveře a za nimi stál sympatický a usměvavý mladý muž v obleku. A okamžitě spustil, že má pro mě skvělou nabídku týkající se dodávky energií a že abych mu přinesl mou stávající smlouvu a že mi ji zruší a hned sepíšeme novou. Snažil se, ale i já. A když nebral v potaz mé odmítání, prostě jsem zabouchl dveře. Pak jsem slyšel, že zvoní na další sousedy,“ popsal svou zkušenost Josef Ponocný z Klatov.

Od loňského roku je podomní prodej zakázán také v Horní Bříze na severním Plzeňsku. Stejný zákaz platí i v Nýřanech či Nepomuku.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Najdete na iDNES.cz