Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké to bylo, nežít? Útočník na knihovnici rozeslal podivné pozvánky

  0:09aktualizováno  0:09
Jaké to bylo, nežít? Podivné pozvánky s tímto názvem poslal nedávno svým bývalým spolužákům muž podezřelý z vraždy knihovnice Hany B. v Horní Bříze. Na střední škole prý byl Vlastislav tichý. Později neúspěšně podnikal. Psychické problémy měl dlouhodobě, za poslední tři roky byl v léčebně sedmkrát.

Vlastislav je podezřelý, že minulý týden v Horní Bříze ubodal Hanu B. Policisté ho zadrželi krátce po vraždě, ale obviněn zatím nebyl.(25. 5. 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podezřelý Vlastislav, kterého policisté zadrželi 25. května krátce po vraždě Hany B., je nyní v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Tamní prostředí nejspíše dobře zná. Podle důvěryhodného zdroje zde byl v posledních třech letech na léčení celkem sedmkrát. Některé hospitalizace byly dobrovolné, když do léčebny přišel sám.

Odborníci nyní zpracovávají posudek, který má objasnit jeho psychický stav a určit, zda je trestně odpovědný.

Pokud se ukáže, že ano, zřejmě se nevyhne obvinění z vraždy a stane před soudem. Pak by mu hrozil nejméně desetiletý trest. Pokud odborníci řeknou, že je nepříčetný, může ho soud poslat do zabezpečovací detence. Ta je určena pro nebezpečné pachatele, kteří ale nejsou kvůli duševním problémům trestně odpovědní.

Spolužák z plzeňské střední školy si Vlastislava pamatuje jako tichého kluka, který podle něj nebyl výbušný. „Nemohl jsem uvěřit, co se teď stalo. Ale je možné, že to udělal. Podle mě měl zřejmě problémy, které nikdo neviděl. Nevyšlo mu podnikání, dostal se i do nějakých finančních potíží. Pokud se změnil, bylo to až po škole. Ve škole jsem nezažil, že by měl nějaký konflikt,“ vybavuje si nyní jeho někdejší spolužák.

Kromě své tichosti se prý od spolužáků výrazněji neodlišoval, a to ani oblečením. Spolužák si ale nevybavil žádnou společnou oslavu nebo mejdan, na které by byl.

ČTETE TAKÉ

Od maturity Vlastislav vystřídal řadu zaměstnání. Více než rok pracoval i jako řidič autobusu, zkoušel i jiné profese, delší dobu byl bez práce. Asi tři čtvrtě roku také podnikal. Neúspěšně.

Trvalé bydliště měl Vlastislav dlouho v běžném domě v Plzni. Poslední roky měl ale trvalé bydliště na radnici jednoho z plzeňských městských obvodů. Zhruba čtvrt roku před napadením knihovnice bydlel na ubytovně v Horní Bříze.

Kvůli dluhům u zdravotní i komerční pojišťovny a za pronájem auta je už téměř dva roky v insolvenci. Soud uznal dohromady dluh 40 tisíc korun. Zároveň mu rozepsal splátkový kalendář, aby do pěti let všechno splatil. 

Vlastislava v minulosti potrestal soud trestním příkazem za krádež platební karty. V roce 2013 mu ale rejstřík vyčistila amnestie prezidenta Václava Klause.

Na začátku letošního roku navštívil Vlastislav ambulantního psychiatra, který ho nechal odvézt do léčebny. Muž totiž před ním mluvil o zabíjení. Nutnost a zákonnost nedobrovolné hospitalizace záhy potvrdil i soud.

Pomocí „unikátní technologie“ ovlivňovali mé myšlení, napsal

Když lékaři dospěli k tomu, že Vlastislav není nebezpečný, pustili ho z léčebny domů. Po posledním návratu z Dobřan poslal Vlastislav svým bývalým spolužákům z plzeňské střední školy něco jako pozvánku na setkání do restaurace nazvanou: „Jaké to bylo, nežít?“

„V mém životě mě potkala nenadálá, ale náročná životní zkušenost. Kdy jsem strávil několik desítek měsíců o samotě jen se svými myšlenkami a lidmi, kteří pomocí ‚unikátní technologie‘ ovlivňovali mé myšlení a pomáhali mi tím stavět myšlenkové konstrukce... Dnes vím, že se blíží konec této etapy, která v mém životě bude uložena pod kapitolou: Jaké to bylo, nežít?“, uvádí se v pozvánce.

Spolužák, se kterým MF DNES mluvila, podotkl, že dopis vyzníval hodně zvláštně. Jakoby se snad Vlastislav chytil nějaké bláznivé skupiny a chtěl udělat sezení. On sám na setkání s Vlastislavem nešel. Neví, jestli do restaurace někdo dorazil.

„Teď se i já budu prát s tím, jestli kdybych dorazil, jsem mohl nějak přispět k tomu, aby se tohle všechno nestalo,“ přemítá muž.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Sucho ohrožuje nově vysázené stromy, starým se zase lámou celé větve

Lobezský park v Plzni před revitalizací. (17. října 2016)

Mladé nedávno zasazené stromy jsou v Plzni v důsledku letošního horkého a suchého léta nejohroženější součástí městské...

Najdete na iDNES.cz