Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňští řidiči se nejspíš dočkají stodesítky na klatovském přivaděči

  15:33aktualizováno  15:33
Přestože klatovský přivaděč vypadá jako dálnice nebo přinejmenším jako rychlostní silnice, jedná se o silnici první třídy, kde se smí jet nejvýše 90 kilometrů v hodině. Takovou rychlost tam ale téměř nikdo nedodržuje. Ministerstvo dopravy nyní uvažuje, že povolí jízdu až stodesítkou.

Klatovský přivaděč v Plzni | foto: Daniel Beran, MAFRA

Zvýšení rychlosti se má týkat i několika dalších hybridních silnicích první třídy. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) teď analyzuje, které úseky by byly pro změnu pravidel vhodné.

Už letos na podzim má být "stodesítka" legální na čtyřproudové spojce z Hradce Králové do Pardubic, která má zatím stejný režim jako klatovský přivaděč u Plzně.

"Pokud se zvýšení rychlosti na tomto zkušebním úseku osvědčí, začneme uvažovat o změně na dalších vhodných silnicích," ujistil mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák a zároveň připustil, že vlastně půjde o legalizaci současného stavu, kdy na těchto silnicích rychlost dodržuje jen málokdo.

"Snažíme se vyjít vstříc řidičům, abychom nezdržovali plynulost dopravy. Ale samozřejmě nemůžeme jít na úkor bezpečnostních hledisek," vysvětlil Novák.

Změní se zákon, nebo se za silnice bude platit?

Existují dvě řešení, jak lze zvýšení povolené rychlosti provést. Buď se změní zákon, podle něhož se dnes na silnicích první třídy může jezdit maximálně "devadesátkou", anebo se tyto čtyřproudovky osadí dopravní značkou pro rychlostní komunikace a zároveň se tu omezí maximální rychlost na 110 kilometrů v hodině.

Druhá možnost by ale s sebou pravděpodobně přinesla zpoplatnění dosud bezplatných silnic. Při cestě od borské věznice do Přeštic byste sice v budoucnu mohli jet legálně 110, ale jen s dálniční známkou.

Policisté i starostové zvýšení rychlosti vítají

Přestože se teď na klatovské výpadovce téměř nikdo nedrží povolené devadesátky, policisté pokutují jen zlomek hříšníků. "Dle názoru dopravních policistů je tato silnice pro zvýšení rychlosti vhodná," uvedla Hana Jehlíková z krajského policejního ředitelství.

S policisty jsou zajedno i starostové okolních měst, z nichž značná část obyvatel dojíždí do Plzně právě po této silnici.

"Jednoznačně bychom to uvítali, protože jen málokterý řidič tam jezdí 90 kilometrů v hodině," konstatoval starosta Dobřan Marek Sýkora. "Z vlastní zkušenosti vím, že devadesátka se tam dodržuje opravdu s obtížemi. 110 kilometrů v hodině se tam dá jet naprosto bezpečně," přitakal místostarosta Přeštic Jiří Hlavín.

Výpadovka z Plzně na Klatovy

Výpadovka z Plzně na Klatovy

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz