Osmý ročník Plzeňského půlmaratonu se běžel v centru krajského města. (10....

Osmý ročník Plzeňského půlmaratonu se běžel v centru krajského města. (10. října 2015) | foto: Petr Eret

Plzeňský půlmaraton vyhrál Keňan Kemboi, rekord ale nepřekonal

• 26
Ulice historického centra Plzně zaplnily v sobotu odpoledne stovky vytrvalců, poosmé se totiž běžel ČEZ Plzeňský půlmaraton. Vítězem se stal Keňan Henry Kemboi s časem 01:05:31. Závod ale zkomplikoval dopravu, omezení se dotklo motoristů i linek MHD.

Kemboi, který je členem maďarské běžecké skupiny Zoltana Benedeka, byl velkou nadějí na překonání rekordního času Plzeňského půlmaratonu. Ten od loňska drží jeho krajan Kimaiyo s výborným výkonem 1:04:24. Kemboi ale byl o více než minutu pomalejší.

Na druhém místě 8. ročníku půlmaratonu doběhl Keňan James Emuria, který měl na vítěze více než tříminutovouo ztrátu, trasu zvládl v čase 01:08:54.

Nejlepším českým běžcem byl třetí Tomáš Elsner s časem 01:12:58 z Ibis hotel teamu.

„Organizátoři připravili pro běžce novou atraktivní trať. Závodníci půlmaratonu běželi tři sedmikilometrové okruhy z náměstí Reupbliky, přes přilehlé sady, dále absolvovali okruh kolem Doosan Areny a vraceli se zpět na náměstí Republiky,“ popsal trasu Roman Sladký z pořádající agentury ProSport Activities.

Plzeňský půlmaraton

Mezi ženami zvítězila v čase 1:19:39 etiopská běžkyně Emishaw Niguse Senbeta. Čytři minuty za ní doběhla rumunka Daniela Elena Cirlan, účastnice olympijského závodu v chůzi v Aténách.

Na třetím a čtvrtém místě skončily plzeňské závodice Petra Šmákalová a Eva Potůčková. Na start půlmaratonu se postavilo celkem 505 běžců.

Všichni účastníci závodu dostali v cíli pamětní medaili, na kterou si mohli nechat vyrýt také svoje jméno a dosažený čas.

Možnost běžet v centru města s sebou ale přinesla velká dopravní omezení. Celé centrum města ohraničené sady Pětatřicátníků, Americkou třídou, Anglickým nábřežím a Tyršovou ulicí bylo v sobotu uzavřeno pro všechna vozidla. Uzavírka trvala od 7 hodin do 17:30. Střed města tak byl dostupný pouze pro pěší návštěvníky a místní obyvatele.

Omezení se dotkla také veřejné dopravy. Od 12:30 do 16:00 hodin jezdily linky 13, 20 a 33 po objízdné trase, linky 35 a 57 končily na zastávce Mrakodrap. Tramvaje linek 1 a 2 se otáčely U Zvonu a v sadech Pětatřicátníků.