Primátor města Plzně Pavel Rödl.

Primátor města Plzně Pavel Rödl. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Plzeňský primátor opouští ODS, do voleb povede stranu Občané.cz

  • 0
Téměř po devatenácti letech plzeňský primátor Pavel Rödl vystoupil z ODS. V komunálních volbách se proti občanským demokratům postaví coby lídr strany Občané.cz. jako nezávislý.

Skončil ve straně, skončí ve funkci primátora, když se do ní dostal na kandidátce ODS? Otázka, která se nabízí v souvislosti s pondělním rozhodnutím Pavla Rödla jako první. "Zatím o tom nepřemýšlím, protože bych rád dokončil některé věci. Například projekt Čistá Berounka. Hrozilo by, že se projekt nedotáhne, a tím pádem by lidi neměli kanalizaci," říká Rödl.

Proč jste se k odchodu za strany rozhodl?
Protože situace v ODS se neustále zhoršuje. Před čtyřmi roky, kdy jsem nastupoval do funkce, se o kandidátkách diskutovalo na úrovni místních sdružení. Lidí v diskusi bylo víc. Dnes o tom, kdo bude kandidovat, rozhoduje jeden, dva možná tři lidé. Čekal jsem, co se bude dít na kongresu ODS. Pana Nečase si vážím, ale obávám se, že se ukázalo, že stranu shora reformovat není možné.

Nástup Nečasova vedení je pokládán za počátek zlepšení poměrů ve straně. Vy tohle nepřipouštíte?
Ne. Protože veškeré volby všech stranických orgánů začínají odspoda. Kdo má v moci místní sdružení a má jich dost, pak si navolí to, co chce. Nejvyšší představitelé ODS nemohou ovlivnit, co bude ze spodu navoleno. Navíc ve složení výkonné rady v podstatě nedošlo ke změně. Je volena se souhlasem stále stejných lidí, kteří ovládají místní sdružení a jejich prostřednictvím pak sdružení oblastní a přes ta i sdružení regionální.

Říkáte, že o kandidátce pro volby v Plzni rozhoduje pár lidí, ale o pořadí kandidátů hlasují delegáti sněmu.
Ale hlasuje se také veřejně, aby bylo vidět, kdo koho volí. A celá hlasovací procedura je v podstatě důsledek toho, že v ODS převažují lidé, kteří jsou takzvaně "někoho". Dělí se to ve stylu: To jsou moji lidé, to jsou tvoji lidé. Takže těch, kteří by o něčem diskutovali nebo přemýšleli, ubývá. Navíc se na volební sněmy téměř nedostanou.

Tvrdíte, že o kandidátkách rozhodují dva tři lidé. Kteří? Přičítá se to Romanu Jurečkovi, předsedou je Jiří Šneberger a dál?
Jiřího Šnebergera považuji za slušného člověka a netvrdil bych, že on je jedním z těch, kteří se snaží prosazovat svou vůli za každou cenu a jsou schopni pro to nabrat do sdružení své lidi. To je v Plzni záležitost především jednoho člověka, o kterém se to píše už běžně.

Myslíte Romana Jurečka?
O něm se to píše běžně, ale samozřejmě to není on sám, jsou to i další lidé. Další dva.

Říká se to o podnikateli Petru Štruncovi a Radimu Kopáčkovi. Takže to jdou ti dva?
To nemohu popřít.

Rödl:

Dnes o tom, kdo bude kandidovat, rozhoduje jeden, dva možná tři lidé.

 To, co na poměrech ve straně kritizujete, trvá v Plzni už dlouho. Proč jste s tím vystoupil až teď?
Dříve situace nebyla tak kritická. Předsedům se dařilo prosazovat zájmy sdružení. Pořád se v nich diskutovalo. Ale samozřejmě už dříve byla sdružení, kde nešlo o diskusi, ale jen o to, kdo a jak má zvednout ruku. A situace se vyvíjela k horšímu.

Byl jste místopředsedou plzeňské ODS, navíc jste primátor. Zkoušel jste někdy to, co kritizujete, řešit na stranické půdě?
Zkoušel. Řešení je v podstatě jedno. Jde o to, aby ve sdružení převládli lidi, kterým jde o pravicovou politiku a ne o to, aby jim někdo říkal, jak mají hlasovat. Bohužel takoví lidé z ODS mizí. Zkoušel jsem je přesvědčovat, aby na sněmy chodili, ale oni pak měli pocit, že je to zbytečné, když je většina přehlasovala. Ti lidé odcházejí a tím skončily mé pokusy uvnitř ODS.

A jaké podle vás přináší stav v plzeňské ODS důsledky v praktické politice?
Volí se lidé, kteří budou poslouchat. Myslím, že by měli být voleni spíš lidé, kteří mají svoji hlavu, používají ji a přemýšlejí. A mají představu o městě, ideály, vizi.

Dobře, ale jaké jsou ty praktické důsledky?
Je to spojení politiky s podnikáním.

 Můžete uvést konkrétní případ, kdy se někomu nějakým způsobem vyhovělo?
Případů je víc. Mám jich spoustu zmapovaných, ale musím se nejprve poradit s právníky.

Dospěl některý z těch případů do roviny, že jste uvažoval předat věc policii?
 Vyčíst z činnosti města spojení politiky s podnikáním je těžké. Normální člověk to není schopen zjistit. Chodí si mi stěžovat podnikatelé. Bohužel to není nikdo ochoten sepsat a podepsat, protože se bojí o firmu.

 Pokud nyní takhle mluvíte, nedostáváte se do schizofrenní role, když jste čtyři roky hlavou radnice? Po čtyřech letech říkáte, že je všechno špatně. To vám kdokoliv kdykoliv může vyčíst, že jste byl součástí té mašinérie.
Rozhodl jsem se s tím vystoupit, protože důsledky toho, co se děje v ODS, mohou být poměrně nepříjemné pro město. Některé věci se mi podařilo pojmenovat například při kauze Paleček (konflikt politiků včetně bývalého radního Karla Palečka se strážníky při noční zábavě, kdy primátor mluvil o projevu arogance moci - pozn. redakce). Mohl jsem z toho všeho utéct. Mohl jsem říct, že končím. Ale to je nejsnazší a nejzbabělejší možnost.