Právovárečníci prohráli soud s Plzeňským Prazdrojem o pozemky a stavby

  8:50aktualizováno  8:50
Plzeňští právovárečníci neuspěli ve sporu s Plzeňským Prazdrojem o pozemky a stavby v areálu pivovaru za desítky milionů korun. Soudkyně Okresního soudu Plzeň-město jejich žalobu v úterý zamítla jako bezdůvodnou.

Pivovar Plzeňský Prazdroj. (16. dubna 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Právovárečné měšťanstvo v Plzni se domáhalo, aby bylo zapsané jako vlastník desítek pozemků a budov v areálu pivovaru. V žalobě argumentovali tím, že původní Měšťanský pivovar založený v roce 1842 nebylo možné po druhé světové válce znárodnit.

„Majetek totiž tehdy nepatřil pivovaru. V historických dokumentech je psaný na Právovárečné měšťanstvo v Plzni. Měšťanský pivovar byl jen název, pod kterým měšťanstvo podnikalo. Pivovaru nepatřilo tehdy nic, ani klika u dveří,“ prohlásil před dvěma roky právník Robert Sobotka, zástupce dědiců zakladatelů pivovaru.

Právník zastupující Plzeňský Prazdroj Vladimír Uhde mu oponoval, že znárodnění pivovaru v roce 1945 se týkalo jen majetku, ne vlastníků.

„K přechodu majetku docházelo účinností dekretu, došlo k němu podle zákona. Kdyby bylo vyplacení náhrady podmínkou znárodnění, nebylo by znárodněno nic,“ argumentoval Uhde.

Plzeňský pivovar byl znárodněn podle prezidentského dekretu 101 z roku 1945, podle něhož byly v tehdejším Československu znárodňovány všechny pivovary, které měly v roce 1937 roční výstav vyšší než 150 tisíc hektolitrů piva.

„Ke znárodnění majetkové podstaty Měšťanského pivovaru v Plzni došlo ke dni vyhlášení dekretu 101/1945 sbírky, tedy dnem 27. října 1945. Nebylo prokázáno, že by ze znárodňovaného podniku byly vyňaté nemovitosti,“ vysvětlila soudkyně Martina Folková.

Žalobce pozbyl vlastnické právo 27. října 1945, rozhodl soud

Při odůvodňování verdiktu připomněla i rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého k nabytí vlastnického práva znárodněním podle poválečných dekretů docházelo ze zákona. Znárodněný majetek tak přešel na stát bez toho, že by musely být nemovitosti zapsané v úředních knihách.

„Po zřízení národního podniku byl do něj znárodněný majetek vložen nebo z majetku byl národní podnik vytvořen,“ vysvětlila soudkyně, jak znárodňování fungovalo.

„Žalobce proto pozbyl vlastnické právo k nemovitostem již ke dni 27. října 1945. Ministr následně řešil začlení majetku do národních podniků. Lze proto učinit jednoznačný závěr, že žalobce není vlastníkem předmětných nemovitostí, což je důvodem pro zamítnutí žaloby,“ shrnula soudkyně Martina Folková, proč právovárečníci v soudním sporu neuspěli.

Právovárečné měšťanstvo v Plzni má přes dvě stovky členů. Sdružuje dědice a majitele původních 250 měšťanských domů, kteří měli v minulosti právo vařit pivo. Do sporu s pivovarem šla ale jen jejich část.

Advokáti vyčíslili náklady ve tři roky trvajícím sporu na 16 milionů

Úterní rozhodnutí pro právovárečníky znamená, že nemovitosti za desítky milionů korun jim nejen nepatří, ale za prohraný soud budou muset sáhnout ještě hodně hluboko do kapsy.

Advokáti pivovaru náklady na zastoupení ve tři roky trvajícím sporu vyčíslili na 16 milionů korun. Zda jim soudkyně přiřkne skutečně celou sumu, nebo jen část, se účastníci sporu dočtou až v písemném vyhotovení rozsudku.

Podobný spor prohráli právovárečníci v loňském roce v Praze. Tam je verdikt pravomocný, soudci odmítli i podanou ústavní stížnost.

Právníci světoznámého pivovaru u jednání uvedli, že žaloba mimo jiné komplikovala i loňský prodej Plzeňského Prazdroje z držení skupiny SABMiller japonské Asahi Group Holdings.

Právovárečníci by mohli získat nemovitosti jen na základě restitučních zákonů, pokud by splnili všechny podmínky.

„Nelze se účinně domáhat podle obecných předpisů ani ochrany vlastnického práva, k jehož zániku došlo před 25. únorem 1948. Pokud se zákonodárce k navracení takového majetku vyjádřil negativně, nelze to nahrazovat jiným postupem ani ho obcházet. Princip právní jistoty je jeden z pilířů právního státu. Dobrá víra současných vlastníků nemovitostí musí být chráněna a nelze připustit výklad absolutní neplatnosti právních úkonů, které by napříč desetiletími vracely právní vztahy do dávné minulosti,“ citovala soudkyně i ze závěrů Ústavního soudu.

Autor:

Nejčtenější

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Zemřel šumavský podnikatel Talián. Stavěl hotely a přátelil se se Zemanem

František Talián na snímku z roku 2010, kdy se jako člen občanského sdružení...

Ve věku 70 let zemřel minulou středu vystudovaný právník František Talián, kterému přátelé přezdívali král Šumavy. Po...

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Čisto na kolejích. V nejdelším tunelu nebude možné používat staré toalety

Prohlídka nejdelšího železničního tunelu v ČR u Plzně. (21. 9. 2018)

Už tento pátek se naplno rozjede provoz více než čtyřkilometrového železničního tunelu Ejpovice - nejdelšího v Česku....

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

Další z rubriky

Terminál ušetří kilometry přes Plzeň, některé autobusové spoje posílí

Práce na novém autobusovém terminálu u hlavního vlakového nádraží v Plzni...

Nový autobusový terminál u hlavního vlakového nádraží v Plzni začne fungovat 9. prosince. Určen bude pro spoje z...

Zastupitelé zvolili primátora Plzně, stal se jím už podruhé Martin Baxa

Martin Baxa z ODS se ujal vedení města Plzně. Primátorský řetěz mu předal...

Po čtyřleté pauze se Martin Baxa z ODS stal opět primátorem města Plzně. Na čtvrtečním ustavujícím zasedání o tom...

Zraněný orel, který sežral holuba i s kroužky, se už vrátil do přírody

Orel mořský, kterého na konci října našli zraněného na Klatovsku, je opět...

Orel mořský, který špatně létal a v zažívacím traktu mu uvázly chovatelské kroužky poštovního holuba, se po třech...

Najdete na iDNES.cz