Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Plzeňský kraj hledá zdravotní sestry na ukrajinské škole, zřídí i ubytovnu

  • 10
Plzeňský kraj chce do svých nemocnic přilákat zdravotní sestry z Ukrajiny. Chystá v Česku ojedinělý projekt, v němž spolupracuje s ukrajinskou zdravotnickou školou. Příchozí sestry finančně podpoří a zřídí pro ně i ubytovnu.

„V první fázi by možnost mohlo využít kolem třicítky sester a pokud se věc osvědčí, přijet by mohly další desítky,“ popsal ředitel Stodské nemocnice Alan Sutnar.

Průkopníkem přísunu Ukrajinek do českých nemocnic se stal proto, aby nemusel kvůli nedostatku personálu zavřít oddělení. Okamžitě by prý mohl zaměstnat deset sester.

Ve svém týmu už má tři pracovníky z východu - po jedné lékařce z Ukrajiny a Ruska a jednu ukrajinskou sestřičku. Další lékaři z oblasti se už do Stodu chystají. Jedním z nich je ukrajinský pediatr, který ovšem již druhý měsíc čeká na vízum.

První ukrajinskou sestřičku, která má v Česku trvalý pobyt, nedávno ve Stodu zaměstnali. I když má vystudovanou zdravotnickou školu na Ukrajině a umí po pěti letech pobytu velmi dobře česky, dosud pracovala mimo zdravotnictví. Nyní má před sebou zkoušky na ministerstvu zdravotnictví.

Podle Alana Sutnara trvalo půl roku, než ji mohl v nemocnici zaměstnat. „Ochota různých složek včetně ministerstva zdravotnictví či ministerstva zahraničí vtáhnout do českého zdravotnictví Ukrajinky, je totiž minimální. Ale jak jinak mám zajistit provoz?“ ptá se ředitel nemocnice.

Organizace zastupující sestry podle ředitele navíc moc nechtějí, aby do Česka přijížděly pracovnice z východu a stlačovaly tak české mzdy. Vzhledem k ukrajinským platům jsou zde totiž více motivované.

Spolupracují s ukrajinskou zdravotnickou školou

Podle krajské radní pro zdravotnictví Mileny Stárkové je kraj připraven pomoci ukrajinským sestrám i finančně.

„Ukrajinku nástup do české nemocnice stojí desítky tisíc korun. Musí si například zaplatit zkoušky na ministerstvu. To je pro některé nepřekonatelná překážka, proto jim chceme pomoci. Je ale mnoho dalších milníků, které musí překonat, například zvládnout češtinu,“ vylíčila Stárková.

Podle ní do měsíce přijede do Plzeňského kraje vedení ukrajinské zdravotnické školy, s kterou hejtmanství navázalo spolupráci. Navštíví místní nemocnice, které hledají desítky sester.

„Během návštěvy se chceme domluvit na konkrétnější spolupráci, máme už ve Stodu vytipovaný krajský objekt, který by mohl sloužit jako ubytovna pro ukrajinské sestřičky. Už věc řešíme několik měsíců, ale vše jde pomalu, zejména kvůli vízům,“ uvedla Stárková.

Ředitel Sutnar tvrdí, že za platy nabízené v nemocnicích nechtějí české sestry pracovat.

„A já se jim nedivím. Je to práce těžká, zodpovědná, psychicky náročná, protože některá sestra vidí každý den třeba jen lidské umírání. Je náročná i proto, že pacienti jsou čím dál agresivnější. Sestry lidem zachraňují život a jen výjimečně jim někdo poděkuje, spíš mohou čekat neslušné chování nebo stížnost, že se na ně celý den neusmívá,“ popsal Alan Sutnar.

Podle něj si veřejnost neuvědomuje, v jakém režimu zdravotní sestry musí spolehlivě fungovat. „Kvůli personální nouzi jsou přetěžované,“ upozornil.
Ředitel by jim prý rád přidal, ale nemůže. Rozpočet nemocnic je totiž omezený.