Na webu Plzeňského kraje lze najít nejkomplexnější informace o zadaných zakázkách ze všech regionů ČR. Ilustrační snímek

Na webu Plzeňského kraje lze najít nejkomplexnější informace o zadaných zakázkách ze všech regionů ČR. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kraj zveřejňuje téměř všechny smlouvy, ale o cenách někdy mlčí

  • 0
Plzeňský kraj je v České republice nejlepší, pokud jde o povinné zveřejňování smluv. Naopak nejméně ze všech regionů využívá otevřených výběrových řízení při zadávání veřejných zakázek, vyplývá to ze šetření sdružení Oživení, které se mimo jiné zabývá bojem proti korupci.

Otevřené výběrové řízení použil Plzeňský kraj při investování pouhých 17 procent finančních prostředků. „Naopak na prvním místě je kraj v celkové transparentnosti, a to s hodnotou 79 procent. To znamená, že na jeho webu lze najít nejkomplexnější informace o zadaných zakázkách,“ uvedl šéf sdružení Oživení Martin Kameník.

Šetření trvalo rok do dubna 2013, během něhož kraj zadal 32 zakázek ve finančním objemu 427 milionů korun.

Umístění kraje nejvíce ovlivnila zakázka na dostavbu a dovybavení Klatovské nemocnice za 315 milionů korun, kdy kraj použil užší dvoukolové řízení. To sice neodporuje zákonu, ale podle odborníků z Oživení se hodí spíše u situace, kdy se čeká velký nápor uchazečů. Jejich množství je nutné proředit právě dvoukolovým způsobem.

Sdružení Oživení

Občanské sdružení Oživení bylo založeno v roce 1997. Organizace se zabývá propagací udržitelného rozvoje, potíráním systémové korupce a nehospodárného jednání ve veřejné správě a zvyšováním transparentnosti veřejného sektoru

„Užší řízení je zcela zákonné a někdy je vzhledem k předmětu veřejné zakázky vhodné. Plzeňský kraj navíc nevyužíval svoji zákonnou možnost a neomezoval počet účastníků o veřejnou zakázku, kteří mohli postoupit do druhého kola,“ uvedla mluvčí kraje Jana Filípková.

Paradoxem zmíněné soutěže bylo něco jiného. Ačkoli většinu zakázky tvořila zdravotnická technika, vyhrála ji stavební firma Metrostav, která se utkala s druhou velkou stavební firmou, OHL ŽS.

V průměrném počtu hodnocených nabídek kraj skončil na sedmém, tedy předposledním místě z osmi hodnocených krajů. Na jednu soutěž připadalo 2,6 nabídky. „Plzeňský kraj se snaží motivovat potenciální uchazeče o veřejnou zakázku a bude se snažit v budoucnu toto číslo zlepšovat,“ uvedla Filípková.

V případě povinného zveřejňování smluv byl kraj hodnocen nejlépe. „Uveřejnil smlouvy v úhrnné hodnotě 99,4 procenta všech prostředků vynaložených na zakázky. V případě povinného zveřejnění uhrazené ceny ale kraj porušil zákonnou povinnost v 37 procentech případů,“ sděluje zpráva sdružení Oživení.

Kraj podle Filípkové v současné době situaci interně prověřuje. „Již nyní jsme však zjistili, že Oživení započetlo do hodnocení dvě smlouvy uzavřené před tzv. transparentní novelou zákona o veřejných zakázkách, tedy v době, kdy zadavatelé tuto povinnost neměli,“ uvedla Filípková.

.