Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňský kraj si pochvaluje elektronické aukce, ušetřil díky nim desítky milionů

  11:00aktualizováno  11:00
Plzeňské hejtmanství začalo ve větší míře vybírat dodavatele pro veřejné zakázky prostřednictví elektronických aukcí. Jejich výhodou je omezení možné korupce a také ceny, které se daří virtuální dražbou snižovat v průměru o 15 až 50 procent.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - internet, peníze, aukce | foto: Profimedia.cz

Princip je jednoduchý. Zájemci se předhánějí, kdo nabídne za zakázku nižší cenu. A všichni soutěžící přitom na svých monitorech vidí, jak soutěž probíhá.

Splní sliby?

Hrozbě, že by dodavatel nedokázal zakázku splnit právě kvůli nízké ceně, ke které s ev aukci zavázal, předchází prověření vítěze aukce.

Zástupci kraje zjišťují, proč byla nabídnutá cena tak nízká a zda jsou požadavky zadání splněny, nebo zda vítěz aukce má všechny předpoklady zakázku splnit.

Až potom se přistupuje k podpisu smlouvy.

Zástupci úřadu tvrdí, že aukce dosud ušetřily kraji miliony korun. Úřad tak zatím řešil především veřejné zakázky malého rozsahu. To znamená stavební zakázky do šesti milionů a služby do dvou milionů korun.
 
Samotným aukcím předchází posouzení kvalifikace zájemců. Do souboje o zakázku by tak měly jít pouze firmy, které ji zvládnou. Teprve potom se přikročí k licitování o cenu.

"V elektronických aukcích proběhlo 32 soutěží. Soutěžilo se o zakázky v celkové hodnotě přes 120 milionů korun. Úspory se řádově pohybovaly od 25 do 30 procent," uvedl ředitel Centrálního nákupu Plzeňského kraje Dalibor Dolejší.

Při elektronických aukcích jsou vysoké úspory dané průběhem aukce. "Zájemci při ní vidí svou nabízenou cenu a cenu aktuální, ale neví, kdo ji poslal. Buď navrhnou cenu nižší nebo si řeknou, že je to už nezajímá, protože by nevydělali," vysvětlil Dalibor Dolejší.

Virtuální aukce, do které se mohou hlásit zájemci o veřejné zakázky Plzeňského kraje

Jako příklad uvedl zakázku na přístavbu sociálního ústavu ve Vlčicích u Blovic. „Předpokládaná hodnota byla kolem šesti milionů korun a cena nakonec byla zhruba o 1,2 milionu nižší. To dělá kolem dvaceti procent,“ sdělil šéf centrálního nákupu.

Hlavně stavební firmy snižují svůj zisk

Dalibor Dolejší nicméně připustil, že ne pro každou veřejnou zakázku je elektronická aukce vhodná. Například pro návrhy staveb se nehodí. "Protože tam je hodně kritérií, která by hodnotící komise měla posoudit," konstatoval Dolejší, který je přesvědčen, že elektronické aukce jsou jednoznačně výhodné v případě stavebních zakázek.

"I proto, že stavební společnosti si zpravidla šly až pro třicetiprocentní zisk. Při využití elektronické aukce zakázku na stavbu v předpokládané hodnotě sto milionů můžete pak realizovat například za sedmdesát milionů," prohlásil.

Hejtman Milan Chovanec se domnívá, že největší přínos mají elektronické aukce, pokud se jich účastní desítky zájemců. „Proto připravujeme systém, který bude na aukce firmy upozorňovat. Je důležité aukce dobře vypsat, aby nebyly zacílené na úzký okruh firem,“ uvedl. Hejtman prohlásil, že kraj plánuje zavést aukce i u dražších zakázek, jejichž hodnota může přesahovat 100 milionů.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Boleslav zničila šesti góly Opavu, Jablonec zaskočil Slavii, vyhrál i Zlín

Ladislav Takács z Mladé Boleslavi se raduje ze své trefy do sítě Opavy.

Tři „obyčejná“ utkání a jeden šlágr. Sobotní program fotbalové ligy měl obvyklou náplň čtyř duelů. Mladá Boleslav si...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz