Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O šaty se lidé kdysi i soudili, říká autorka knihy o historii módy

  8:52aktualizováno  16:17
Západní Čechy jsou prvním regionem, který má systematicky zpracované dějiny odívání v období od 15. do 17. století. Kniha, která vyšla nedávno, ukazuje, jaké oblečení se v této době nosilo, nejčastější materiály i střihy. Obsahuje také řadu reprodukcí unikátních uměleckých děl spojených s regionem.

Autorka knihy o dějinách módy v západních Čechách Veronika Pilná se o historii odívání zajímá už dlouho. | foto: archiv Veroniky Pilné

„Dějiny odívání byly vždycky vázané na luxusní umělecká díla spojená s nějakými velkými kulturními a společenskými centry, třeba s Prahou. Případně se věnovaly velkým šlechtickým rodům. Tato práce se zaměřuje na celý širší region,“ říká autorka knihy Oděv v západních Čechách 15. až 17. století Veronika Pilná.

Toto časové rozmezí si vybrala záměrně. „Právě v této době se odehrály největší střihové změny a akceleroval vývoj odívání. Výrazné rozdíly jsou spojeny zejména se 16. stoletím, kdy se postupně začala zvyšovat životní úroveň a hlavně vyšší vrstvy vyžadovaly více oděvů pro různé příležitosti,“ vysvětluje Veronika Pilná.

Na přípravě knihy pracovala šest let. „Původně jsem ji začala psát jako svůj dizertační projekt. Téma ale bylo natolik zajímavé, že jsem se rozhodla v práci pokračovat. Nejsložitější byl asi poslední rok, kdy bylo třeba všechny materiály zpracovat a připravit je pro tisk,“ dodává.

Podklady hledala v muzeích, církevních památkách či na zámcích a hradech. V knize se tak objevují například díla pocházející z Horšovského Týna, Plzně, Starého Plzence, Horšova nebo Velhartic.

„Jsou tam i obrazy ze zapadlých míst regionu nebo muzeí, kde nejsou součástí veřejnosti přístupné expozice. Některé z nich nemají třeba takovou uměleckou hodnotu, což snižuje jejich význam pro dějiny umění. Ovšem jejich přínos pro přiblížení běžného života našich předků, včetně toho, co si oblékali, je obrovský,“ konstatuje autorka.

Nejčastějšími surovinami byly vlna a len

Pramenů, které by se týkaly regionu, je prý poměrně málo. „Západní Čechy byly dlouho nárazníková zóna, takže se mnoho věcí nedochovalo. Máme tak mnohem méně pramenů než třeba Morava,“ dodává.

Významný zdroj pro ni představovaly také památky spojené s pohřbíváním. „Především šlo o figurální náhrobníky. Na nich byli totiž mrtví zpodobnění v takových šatech, v nichž by šli do společnosti. To se týkalo zejména lidí z města. Šlechtici zase byli většinou vyobrazeni v kompletní zbroji jako válečníci,“ informuje badatelka.

Západní Čechy byly v daném období specifické tím, že díky městským aglomeracím jako Plzeň, Stříbro nebo Cheb zde nevznikala rozsáhlejší dominia šlechtických rodů. „Rozdíl byl například v mírách. Používaly se tady zcela jiné než třeba v Praze,“ dodává.

Významná byla také vazba na sousední Bavorsko. „Především se to projevovalo v obchodování. Lidé z regionu například jezdili na trhy do Norimberku, kde bylo k dostání sukno a materiály, které v Čechách nebyly běžné. Konkrétní příklady, že by se některé módní vlivy dostaly z Německa na západ Čech, nemáme, ale naopak jsem zaznamenala, že čapky bavorských měšťanek se podobaly těm, které nosily Češky,“ podotýká Pilná. 

Nejčastějšími surovinami na výrobu látek byly vlna a len. „Ve vrcholném a raném středověku se len produkoval ve všech částech Čech. I na tom nejmenším statku měli svoje políčko a byli schopni materiál zpracovat na látku. Látky se také mnohdy používaly jako naturální dávky,“ informuje.

Krejčí u zákazníků i pobývali

Zatímco dnes si lidé zajdou do obchodů, kde si koupí hotový nový oděv, před stovkami let to tak jednoduché nebylo.

„Museli jít za krejčím. Ten jim nejprve vzal míry a pak oblečení ušil. Vše bedlivě dozorovaly krejčovské cechy. Dohlížely třeba na to, aby si krejčí zákazníkovi neřekl o více látky, než bylo potřeba,“ sděluje Veronika Pilná.

Krejčí také kdysi nabízeli donáškovou službu. „Pokud si to člověk mohl dovolit, poslal si pro mistra a ten u něho společně s tovaryši třeba týden pobýval a ušil šaty pro něj i jeho čeleď. Nebo krejčí za zákazníkem přijel jen třeba na jeden den, aby nabral míry. Pak odjel, a když byla zakázka hotová, zboží mu přivezl,“ říká.

O tom, jakou měli zástupci tohoto řemesla prestiž, se rozhodovalo hlavně podle velikosti města. „Bylo ale běžné, že zasedali v městské radě společně se soukeníky a řezníky, což byly nejdůležitější cechy ve městě,“ doplňuje.

Rozdíl v oblékání mezi jednotlivými vrstvami byl v minulosti velký. „Šlechta si samozřejmě vybírala dražší látky, její zástupci nosili běžně hedvábné šaty. Měli také více šatů pro různé příležitosti. Třeba zemané se oblékali spíše jako měšťané, reprezentace pro ně nebyla tak důležitá,“ říká Pilná.

Šaty jako důkaz movitosti

Obyvatelé měst často měli poměrně velké finanční prostředky. „Mohli si tak dovolit kupovat drahé látky. Nicméně je na běžné nošení nepotřebovali. Pořizovali si je zejména proto, aby z nich nechali šít ornáty. Kněží tak mnohdy chodili v hedvábí a sama majitelka nosila vlněné šaty. Tím měšťané ukazovali, že si mohou takové materiály dovolit a také dávali na odiv, že luxusní oděv, v němž kněz slouží mši, má díky nim,“ informuje autorka.

Zejména šlechta si svých oděvů velmi vážila. „Našla jsem zajímavý soudní spor, kdy jedna paní ze Šternberka požadovala jako dědictví po své sestře, která se provdala do rodu Rožmberků, garderobu složenou z devíti hedvábných sukní. Přesně vypočítává, jak jsou šité, jakou mají barvu. Musely pro ni představovat velký majetek, když jí stálo za to se kvůli nim soudit,“ vypráví Veronika Pilná. Šaty tehdy měly oproti dnešku mnohem větší hodnotu.

„Dá se to přirovnat ke koupi auta. Bohatí si dneska mohou dovolit jich mít více, ale rozhodně jsou na ně opatrní, protože ví, že nejde o levnou záležitost. Oblečení se pořizovalo na delší dobu a bylo součástí dědictví. V závětích je o tom řada poznámek. Jedna třeba říká, že nějaká žena odkázala druhé plášť, aby si jej přešila na sukni. Šatů i látek si velmi vážily, vše se muselo zužitkovat,“ dodává.

  • Nejčtenější

Využijeme váš kamion. Policisté kvůli naháněnému řidiči nařídili zatarasit silnici

22. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  23.4 11:01

Několik českých policejních hlídek se zapojilo do pronásledování řidiče, který v Německu odmítl...

Moje Plzeň to není, ale... Horváth o historickém tažení a proč u něj chyběl

20. dubna 2024

Premium On byl Plzeň. Ještě loni patřil na plakáty. „Že už teď do Plzně nepatřím, neznamená, že bych...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Naučená omluva, bez upřímné lítosti. Za pokus o vraždu dívky dostal Ukrajinec 19 let

24. dubna 2024,  aktualizováno  12:27

Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v...

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na kouř upozornily děti, úprk z hořícího autobusu zvládly bravurně, líčí učitelka

24. dubna 2024  16:40

Premium Václava Kopecká, Alena Vodičková a Michaela Kubátová, učitelky a asistentka pedagoga Základní školy...

Za střet tramvají kvůli skřípnuté ruce může řidič zadního vozu, řekla inspekce

26. dubna 2024  11:59

Za loňskou srážku dvou tramvají na Karlovarské třídě v Plzni, při které se lehce zranilo téměř 30...

Železná Ruda a Rozvadov omezí investiční akce, přijdou o miliony z hazardu

26. dubna 2024  9:57

Obce, které mají na svém území kasina nebo herny, si už nebudou moci dovolit to, co dřív. Od...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Celníci a policisté získali na přivaděči u Vysoké místo na kontroly aut

25. dubna 2024  9:57

Při prodlužování dálničního přivaděče od Vysoké k Přešticím vybudovali stavbaři u sjezdu na Dnešice...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...