Jaderné úložiště v plánech nechceme, bouří se obce na Plzeňsku

  20:02aktualizováno  20:02
Obrovskou nevoli vyvolal na Plzeňsku ministerský požadavek, aby kraj zapracoval do územního plánu zvažované úložiště jaderného odpadu. To by mohlo vzniknout u Pačejova nebo u Tisu u Blatné. Místní se proti tomu bouří a na své straně mají i vedení kraje, které odmítá na starosty tlačit.

Obce na Klatovsku a Plzeňsku se bouří proti plánované stavbě úložiště jaderného odpadu. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Asi největší odpor vůči úložišti už roky trvá v okolí Pačejova na Klatovsku. Lidé tam pořádají protestní pochody. Radnice některých dotčených obcí si navíc odmítavý postoj občanů nechaly stvrdit jejich hlasováním. Lidé se obávají, že by se po vybudování zařízení na uskladnění vyhořelého jaderného paliva oblast nerozvíjela a vylidnila by se.

Poslední rozruch kolem plánovaných úložišť vyvolal požadavek zástupců ministerstva průmyslu a ministerstva pro místní rozvoj, aby Plzeňský kraj zvažované úložiště zakreslil do velkého územního plánu.

Ze sedmi zvažovaných lokalit v Česku by tak Plzeňský kraj byl první, který by měl úložiště v zásadách územního rozvoje, jimiž se řídí obce ve svých územních plánech.

Vedení kraje to odmítá, protože obce úložiště nechtějí. Náměstek hejtmana Ivo Grüner se domnívá, že se ministerstva neumějí dohodnout s obcemi a přehazují odpovědnost na kraje. "Kraj nebude tlačit na obce, aby schválily v územním plánu jaderné úložiště," dodal. Potvrdil přitom, že ministerstva mohou blokovat schválení velkého územního plánu kraje.

"Zásady územního rozvoje jsou hotové a dali jsme je v červnu projednat centrálním orgánům. Vytkly nám, že tam není úložiště. Byli bychom prvním krajem, kde by se jim to podařilo prosadit," řekl šéf krajského odboru regionálního rozvoje Miloslav Michalec.

"Samozřejmě jsme proti, protože je kolem toho spousta nejasností. Je zvláštní, že se o něčem takovém opět jedná bez nás," řekl Petr Klásek, starosta Chanovic na Klatovsku, které by byly úložištěm nejvíce zasaženy.

Proti úložišti u Pačejova bojoval i herec Miloslav Šimek

Obce dosud nezaznamenaly požadavek žádného ministerstva. Podle Kláska je tlak zástupců státu daný tím, že se blíží rok 2015. Česká republika se v mezinárodních dohodách zavázala, že bude mít tou dobou představu o vyřešení problému s likvidací radioaktivního odpadu z jaderných elektráren.

Klásek je přesvědčen, že pokud by v zásadách územního rozvoje figurovalo území blokované pro úložiště, v důsledku toho by se zbrzdil rozvoj bydlení, rekreace i služeb a řada investorů by pozastavila nebo zrušila své plány.

Mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Paták tvrdí, že ministerstvo krajům nic nenařizuje. "Ale v rámci aktualizace politiky územního rozvoje doporučuje všechny uvažované energetické koridory," uvedl Paták.

Lidé z okolí Pačejova se proti projektu jaderného úložiště začali bouřit už před zhruba deseti roky. Tehdy v jejich čele stál populární herec Miloslav Šimek, který měl v oblasti chalupu. Šimek se dokonce stal čestným předsedou sdružení Jaderný odpad - děkujeme, nechceme! a už tehdy upozorňoval, že je třeba se spornému plánu bránit včas: "Až se začne stavět, bude pozdě," varoval.

Představitelé Správy úložišť radioaktivního odpadu později přiznali, že díky Šimkovi právě v okolí Pačejova ze všech vytipovaných lokalit v Česku plán narazil na nejtvrdší odpor.

Autoři: ,

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Razie odhalila osm pěstíren konopí, vybavení musely odvézt náklaďáky

Při razii na Plzeňsku a Domažlicku policisté společně s celníky odhalili osm...

Celníci a policisté zabavili při společné akci na Plzeňsku a Domažlicku osm pěstíren konopí a zadrželi jedenáct lidí....

Po potyčce dvou mužů před nádražním bufetem v Plzni jeden zemřel

Omezení parkování autobusů na odstavné ploše u Centrálního autobusového nádraží...

K incidentu se smrtelným koncem došlo v pátek před autobusovým nádražím v Plzni. Večer tu jeden muž napadl druhého, ten...

Po střetu tří aut hasiči kvůli záchraně řidiče rozstříhali střechu vozu

Nehoda tří osobních aut dnes po poledni komplikovala dopravu na obchvatu...

Nehoda tří aut odpoledne zkomplikovala dopravu na obchvatu Třemošné u Plzně. Řidič jedoucí z vedlejší silnice...

Najdete na iDNES.cz