Kraj pošle na udržení venkovských prodejen přes milion korun

  9:56aktualizováno  9:56
Na provozní náklady venkovských prodejen přispěje Plzeňský kraj částkou přes jeden milion korun. Peníze zamíří do jednatřiceti obchodů v obcích s maximálně 250 obyvateli. Například na Domažlicku a Klatovsku polovinu těchto prodejen tvoří ty z řetězce Coop.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hejtmanství pošle na udržení venkovských prodejen téměř 1,3 milionu korun. Dotaci schválila minulý týden rada, posvětit ji musí ještě krajské zastupitelstvo.

Někteří členové vedení kraje uvedli, že je chování zástupců Coopu zaskočilo. „Protože tlačili na starosty v malých obcích, aby o dotace požádali,“ sdělil náměstek Ivo Grüner.

Vedení Coopu to vysvětluje tím, že prodejny jsou ve ztrátě, takže kdyby se Coop choval jako normální podnikatelé, prodejny v nejmenších obcích by zavřel.

Roman Bruzl, předseda družstva ZKD Sušice, které má v Plzeňském kraji prodejny v okresech Domažlice a Klatovy, uvedl, že Coop Sušice má v malých obchodech léta ztrátu, ale dosud ji spotřební družstvo mohlo dotovat z hospodaření velkých prodejen.

Obce, kde prodejny dostanou dotace od kraje

  • Rokycansko - Zvíkovec, Újezd u Svatého Kříže, Lhotka u Radnic, Němčovice, Kornatice, Kladruby, Týček, Hlohovice, Přívětice, Drahoňův Újezd
  • Plzeň-jih - Mileč, Nezdice, Honezovice, Měcholupy
  • Plzeň-sever - Velečín, Dražeň, Štichovice
  • Klatovsko - Nezdice, Poleň, Hejná, Bukovník, Rabí, Kvášňovice, Zborovy,
  • Tachovsko - Třemešné, Zhoř
  • Domažlicko - Čermná, Kanice, Chocomyšl, Nový Kramolín

„Tyto zdroje ale vysychají, loni mělo ZKD Sušice zisk ve výši 1,7 milionu korun při výkonech ve výši jedné miliardy. Letos jsme kvůli razantnímu navýšení mezd ve ztrátě, kterou plánujeme i za celý rok. Proto od obcí potřebujeme pomoci. Nikoho opravdu nechceme vydírat a nechceme, aby se o nás říkalo, že zneužíváme monopolního postavení,“ sdělil Bruzl.

„Když dotaci dostaneme, vidíme dobrou vůli obce, že nám chce pomoci, pak my dobrou vůli také projevíme,“ vysvětlil Bruzl s tím, že krajská dotace celou ztrátu stejně nepokryje.

ZKD Sušice provozuje zhruba 115 obchodů, z toho padesát je v malých obcích. Z toho zhruba dvacet prodejen má průměrný obrat do 200 tisíc korun měsíčně, což podle Bruzla prodejnu neuživí.

„ZKD je podnikatelský subjekt jako každý jiný, který se ale v malých obcích dosud choval jako charitativní organizace. Nyní tuto roli na sebe vzal částečně kraj,“ sdělil Bruzl s vysvětlením, že kdyby Coop neměl v obcích svoje členy, zavřel by jako ostatní podnikatelé, kteří nejmenší prodejny také nedrží.

Ani vietnamští obchodníci podle Bruzla nechtějí do nejmenších obcí. „I když dříve podnikali i tam. I my jsme nabízeli Vietnamcům malé prodejničky a nechtěli je v obcích do 250 lidí převzít. I oni vědí, že potřebují obec kolem 270, 300 lidí, jinak budou ve ztrátě,“ sdělil předseda družstva.

Doplnil, že za poslední dva roky vzrostly ZKD Sušice mzdové náklady o pětadvacet procent. „To je 30 milionů navíc. Prodejny, které byly velmi ziskové a mohli jsme si díky tomu dovolit dotovat ty malé, už tolik ziskové nejsou. I u malých prodejen musí mzda prodavačky růst, i když dosahuje šedesátiprocentní produktivity práce prodavačky ve velké prodejně,“ vysvětlil Bruzl.

Podle něj je z odborných propočtů zřejmé, že se nedá podnikat bez dotace v obcích pod 400 obyvatel. „My jsme si to snížili na 300 obyvatel, protože na Šumavě, kde působíme, je to samá malá vesnička. Proto jsme požádali obce o pomoc,“ sdělil Bruzl s tím, že dotace pro malé prodejny fungují už pět let v Pardubickém kraji.

„Například kolega z Ústí nad Orlicí má smlouvy na dotace ve výši tří milionů korun,“ doplnil Bruzl.

Příkladem obce se ztrátovou prodejnou jsou Zborovy na Klatovsku. Starostka Martina Brůhová uvedla, že v obci je sedmdesát procent občanů starších 70 let, kteří si kvůli nedostatečné dopravě nemohou dojet někam nakoupit.

Prodejna ve Zhoři není na uživení, je to spíše koníček

Když za starostkou přišel zástupce Coopu ještě před vypsáním dotace s žádostí, že prodejna je ztrátová a že potřebuje pomoci, požádala o přesnou kalkulaci.

„Pak ale přišla dotace z kraje,“ sdělila Brůhová. Ztráta je ale zhruba třikrát vyšší než je padesátitisícová dotace.

Starostka uvádí, že kdyby peníze nezaplatil kraj, musela by je zaplatit obec, nebo by musela jednat o odkupu prodejny, pokud by ji Coop zavřel. „To by s rozpočtem dva miliony korun bylo dost obtížné,“ popsala starostka.

Starosta Zhoře na Tachovsku Karel Starý si myslí, že kraj vypsal užitečný dotační titul. „Prodejna ve Zhoři a její vybavení je obce a je v ní soukromá provozovatelka. Paní to dělá spíš jako koníčka, protože ji to neuživí. Proto krámy a hospůdky musejí obce dotovat, jinak je nemají,“ sdělil Starý s tím, že dotace 45 tisíc pokryje část provozních nákladů prodejny, které se pohybují kolem 60 tisíc korun ročně.

Nejčtenější

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Houkající vůz strážníků jel na červenou, střetl se s osobním autem

Při nehodě vozidla plzeňských městských strážníků a osobního auta se zranili...

Plzeňští policisté vyšetřují od středečního odpoledne nehodu strážníků. Ti vjeli se zapnutými majáky na červenou do...

Požár z chodby ubytovny přeskočil do bytu, hasiči vyvedli tři muže a psa

V úterý večer bojovali hasiči s plameny v bytovém domě v Kollárově ulice v...

V bytovém domě v plzeňské Kollárově ulici v úterý večer vypukl požár. Ten vznikl na schodišti a rozšířil se do jednoho...

Zvládnu to až na letiště, řekl si pilot. Kluzák ale spadl do zahrady

Nehoda sportovního kluzáku. Pilot nezvládl doletět na letiště v Plasích na...

Chybné rozhodnutí pilota zavinilo dubnovou havárii kluzáku, který spadl na zahradu u domu v Rybnici na Plzeňsku....

Najdete na iDNES.cz