Plzeňský horolezec Jan Trávníček se chystá na himálajskou Annapurnu do...

Plzeňský horolezec Jan Trávníček se chystá na himálajskou Annapurnu do středního Nepálu. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Plzeňský horolezec chce zdolat obávanou Annapurnu bez kyslíku a nosičů

  • 2
Plzeňský horolezec Jan "Tráva" Trávníček se chystá do středního Nepálu dobýt nejtěžší z osmitisícovek - Annapurnu. O výstup se česká výprava pokusí začátkem května a její úkol bude o to těžší, že horolezci nevyužijí kyslík ani nosiče.

Horolezec Jan "Tráva" Trávníček by se už v polovině května mohl připojit ke třem českým horolezcům, kteří v minulosti vystoupili na nepálskou Annapurnu (8 091 m). Trávníček se na obávanou osmitisícovku chystá s horolezcem Radkem Jarošem. Ten vystoupil už na dvanáct ze čtrnácti osmitisícových vrcholů a k dosažení Koruny Himálaje mu kromě Annapurny zbývá jen K2.

Annapurna bývá hodnocena jako nejtěžší osmitisícovka. Napovídají tomu i statistiky výstupů: 38 % horolezců, kteří se na horu pokouší vystoupit, zemře a 12 % těch, kteří se dostanou na vrchol, se dolů už nevrátí.

"Je pravda, že mám asi největší obavy, jaké jsem kdy měl. Budeme muset být hodně opatrní. Ale těším se na to, bude to zase úplně jiná zkušenost," říká Honza Trávníček, který v loňském roce spolu s dalším Plzeňanem Jakubem Vaňkem vystoupil na vrchol Manaslu (8 163 m). O dva roky dříve vylezl také na pákistánský Gasherbrum I (8 068 m).

V loňském roce se Annapurnu pokusila zdolat pouze čtveřice horolezců. Oproti tomu na Mount Everest vystoupilo víc než 450 lidí. "Samozřejmě s kyslíkovými přístroji a za pomoci výškových nosičů. My plánujeme výstup nejhodnotnějším a nejsportovnějším způsobem, takzvaným 'alpským stylem'. Tedy bez používání kyslíku, výškových nosičů a bez postupného budování výškových táborů," vysvětluje "Tráva".

Annapurna je neblaze proslulá pády lavin

Horolezci do Nepálu odjeli již tento týden, o výstup na Annapurnu se chtějí pokusit v první polovině května. "Nejdřív se chceme aklimatizovat pod Lhotse (8566 m), kterou Radek velice dobře zná, vylezl ji loni. Když to dobře půjde, plánujeme dvě přespání ve 7 300 až 7 500 metrech nad mořem, abychom byli na Annapurnu dobře připravení, pokud možno rychlejší a minimalizovali některá rizika spojená s výstupem," přibližuje plán Trávníček.

Podle něj je začátek května ideální dobou na výstup, zejména kvůli počasí. Annapurna je neblaze proslulá pády lavin. "Pokud nám bude sněžit třeba jako loni na Manaslu, asi nemáme šanci se dostat nahoru," zamýšlí se Trávníček.

Radek Jaroš měl výstup na Annapurnu naplánovaný už v roce 2008, krátce po vrcholu Dhaulagiri. "Kvůli špatnému počasí Annapurna ale nevyšla," dodává.

Letošní expedice byla podle Honzy Trávníčka spíše náhodou. Po příjezdu z Manaslu byl totiž přesvědčen, že si od vysokých vrcholů dá, minimálně na nějakou dobu, pauzu. "Ale šance jet s Radkem Jarošem se asi vyskytne jen jednou za život," vysvětluje pětatřicetiletý muž, proč se nakonec rozhodl jet.

Více informací o expedici je na stránkách www.honzatravnicek.cz a www.radekjaros.cz.