Plzeňský Dopravní podnik musí odtajnit milionovou smlouvu s advokáty

  14:22aktualizováno  14:22
Plzeňský Dopravní podnik musí na příkaz radnice odtajnit smlouvu s advokátní kanceláří, která vymáhá pohledávky od černých pasažérů. Dokument, jenž může osvětlit okolnosti mnohamilionových transakcí, tak uvidí přinejmenším členové kontrolního výboru zastupitelů.
Plzeňský Dopravní podnik musí vydat kontrolnímu výboru smlouvu s advokátní aknceláří, která vymáhá pohledávky za jízdu načerno. (Ilustrační snímek)

Plzeňský Dopravní podnik musí vydat kontrolnímu výboru smlouvu s advokátní aknceláří, která vymáhá pohledávky za jízdu načerno. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Zástupci Dopravních podniků přitom dosud odmítali smlouvu s advokátní kanceláří zveřejnit. Neukázali ji ani členům kontrolního výboru a to vše zdůvodňovali tvrzením, že se jedná o obchodní vztah a obchodní tajemství.

Zveřejnění smlouvy se domáhali opoziční politici nebo zástupci humanitární organizace Člověk v tísni, kteří kritizovali poměry při vymáhání pohledávek. Vadilo jim zejména to, že mnozí dlužníci museli v případě soudního vymáhání platit vysoké sankce, které několikanásobně převyšovaly původní tisícikorunovou pokutu za jízdu načerno.

Revizoři přitom ročně chytí kolem 35 tisíc černých pasažérů a Dopravní podniky evidují pohledávky za desítky milionů korun.

V posledním roce především tlak ze strany státu a rozhodnutí soudů nutily Dopravní podniky praxi změnit. Výši sankcí srazilo nařízení, snižující odměny advokátů za banální žaloby. Také rozsudky, vyznívají ve prospěch černých pasažérů, kteří odmítli platit horentní sumy.

Když se přidala ještě kritika opozice v zastupitelstvu Plzně, přiměly okolnosti advokátní kancelář Volopich, Tomšíček & spol., která pohledávky od Dopravních podniků kupuje, aby skončila s odprodejem části pohledávek firmě se sídlem v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech.

Ke zveřejnění smlouvy s advokáty přimělo Dopravní podniky rozhodnutí zastupitelů a pak rady města Plzně. "Společnost obdržela usnesení rady města, že má připravit dokumenty k předání městu. Představenstvo se tím bude zabývat v srpnu," řekl generální ředitel Dopravních podniků Michal Kraus. Vedení společnosti ovšem může v dokladech osobní údaje nebo obchodní tajemství začernit.

Předseda kontrolního výboru zastupitelů Ondřej Ženíšek z TOP 09 uvedl, že zveřejnění smlouvy ukáže, jak je vymáhání pokut nastaveno. "Chtěli jsme, aby bylo zřejmé, jak se s pohledávkami nakládá," vysvětlil.

Šéf ODS Šneberger nechtěl smlouvu ukázat nikomu

Místopředseda představenstva Dopravních podniků a šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger nechtěl smlouvu ukázat ani členům kontrolního výboru. Poukazoval na to, že členem výboru je advokát Jaroslav Svejkovský, který zastupoval právě lidi, u nichž byly vymáhány vysoké sankce za jízdu načerno.

Šneberger tvrdil, že smlouva popisuje mechanismus vymáhání pohledávek a jeho zveřejnění by podnik poškodilo. "Pokud to valná hromada (rada města) nařídí, odpovědnost je na ní," tvrdil Šneberger.

Ženíšek nad takovou argumentací kroutil hlavou. "To byly výmluvy. Přijdou mi absurdní, protože Svejkovský všechny spory s Dopravními podniky stejně vyhrál i bez smlouvy. Navíc nechápu, co by ve smlouvě mohlo být, aby mu pomohlo," sdělil Ženíšek.

Vynucené zveřejnění smlouvy Dopravního podniku s advokátní kanceláří má navíc ještě širší rozměr, protože se podobný postup může dotknout dalších smluv jiných městských firem. Například Plzeňské teplárenské.

Nejčtenější

Firma v Klatovech zkrátila pracovní dobu, mzda přitom zůstala stejná

Ilustrační snímek

Klatovská společnost, která vyrábí brýlová skla a obruby, zkrátila délku pracovní doby na 35 hodin týdně. Výše mezd...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

POHLED: Kovář v Plzni. Proč vlastně šikovný útočník neuspěl v NHL

Český útočník ve službách New York Islanders Jan Kovář (uprostřed) slaví se...

Byl konec července a Jan Kovář na zimáku v Plzni vyprávěl, že se v hokejové kariéře ocitl na pokraji vyhoření a že...

Vrba po výhře ve Zlíně: Góly padly po pohledných akcích, Beauguela neznám

Plzeňský kouč Pavel Vrba dává pokyny svým svěřencům.

Ze zápasu ve Zlíně měl respekt. Zbytečně. Díky raketovému nástupu a dvěma gólům v úvodních osmi minutách měli...

Další z rubriky

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

Jediné středisko pro autisty nestačí, ostatní často končí na psychiatrii

Ilustrační snímek

V Plzeňském kraji je jediné specializované pobytové středisko pro dospělé autisty. Dětští klienti nemají dokonce žádné....

Mladý řidič ve špatně obutém autě smetl ze silnice přeplněnou multikáru

Řidič osobního vozidla narazil na Domažlicku do multikáry. Auto se převrátilo...

Osmnáctiletý řidič osobního auta narazil na Domažlicku zezadu do pomalu jedoucí multikáry. Skončil s vozidlem na...

Najdete na iDNES.cz