Plzeňský Dopravní podnik musí odtajnit milionovou smlouvu s advokáty

  14:22aktualizováno  14:22
Plzeňský Dopravní podnik musí na příkaz radnice odtajnit smlouvu s advokátní kanceláří, která vymáhá pohledávky od černých pasažérů. Dokument, jenž může osvětlit okolnosti mnohamilionových transakcí, tak uvidí přinejmenším členové kontrolního výboru zastupitelů.
Plzeňský Dopravní podnik musí vydat kontrolnímu výboru smlouvu s advokátní aknceláří, která vymáhá pohledávky za jízdu načerno. (Ilustrační snímek)

Plzeňský Dopravní podnik musí vydat kontrolnímu výboru smlouvu s advokátní aknceláří, která vymáhá pohledávky za jízdu načerno. (Ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Zástupci Dopravních podniků přitom dosud odmítali smlouvu s advokátní kanceláří zveřejnit. Neukázali ji ani členům kontrolního výboru a to vše zdůvodňovali tvrzením, že se jedná o obchodní vztah a obchodní tajemství.

Zveřejnění smlouvy se domáhali opoziční politici nebo zástupci humanitární organizace Člověk v tísni, kteří kritizovali poměry při vymáhání pohledávek. Vadilo jim zejména to, že mnozí dlužníci museli v případě soudního vymáhání platit vysoké sankce, které několikanásobně převyšovaly původní tisícikorunovou pokutu za jízdu načerno.

Revizoři přitom ročně chytí kolem 35 tisíc černých pasažérů a Dopravní podniky evidují pohledávky za desítky milionů korun.

V posledním roce především tlak ze strany státu a rozhodnutí soudů nutily Dopravní podniky praxi změnit. Výši sankcí srazilo nařízení, snižující odměny advokátů za banální žaloby. Také rozsudky, vyznívají ve prospěch černých pasažérů, kteří odmítli platit horentní sumy.

Když se přidala ještě kritika opozice v zastupitelstvu Plzně, přiměly okolnosti advokátní kancelář Volopich, Tomšíček & spol., která pohledávky od Dopravních podniků kupuje, aby skončila s odprodejem části pohledávek firmě se sídlem v daňovém ráji na Britských Panenských ostrovech.

Ke zveřejnění smlouvy s advokáty přimělo Dopravní podniky rozhodnutí zastupitelů a pak rady města Plzně. "Společnost obdržela usnesení rady města, že má připravit dokumenty k předání městu. Představenstvo se tím bude zabývat v srpnu," řekl generální ředitel Dopravních podniků Michal Kraus. Vedení společnosti ovšem může v dokladech osobní údaje nebo obchodní tajemství začernit.

Předseda kontrolního výboru zastupitelů Ondřej Ženíšek z TOP 09 uvedl, že zveřejnění smlouvy ukáže, jak je vymáhání pokut nastaveno. "Chtěli jsme, aby bylo zřejmé, jak se s pohledávkami nakládá," vysvětlil.

Šéf ODS Šneberger nechtěl smlouvu ukázat nikomu

Místopředseda představenstva Dopravních podniků a šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger nechtěl smlouvu ukázat ani členům kontrolního výboru. Poukazoval na to, že členem výboru je advokát Jaroslav Svejkovský, který zastupoval právě lidi, u nichž byly vymáhány vysoké sankce za jízdu načerno.

Šneberger tvrdil, že smlouva popisuje mechanismus vymáhání pohledávek a jeho zveřejnění by podnik poškodilo. "Pokud to valná hromada (rada města) nařídí, odpovědnost je na ní," tvrdil Šneberger.

Ženíšek nad takovou argumentací kroutil hlavou. "To byly výmluvy. Přijdou mi absurdní, protože Svejkovský všechny spory s Dopravními podniky stejně vyhrál i bez smlouvy. Navíc nechápu, co by ve smlouvě mohlo být, aby mu pomohlo," sdělil Ženíšek.

Vynucené zveřejnění smlouvy Dopravního podniku s advokátní kanceláří má navíc ještě širší rozměr, protože se podobný postup může dotknout dalších smluv jiných městských firem. Například Plzeňské teplárenské.Nejčtenější

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

Náctiletí z chudých rodin často podléhají tlaku, místo vzdělávání pracují

Vlastimila Feistingerová je koordinátorkou služeb plzeňské pobočky Člověka v...

Žijí v ubytovnách, potýkají se s dluhy a často mají jen základní vzdělání. Jejich děti ve škole propadají a pokud se...

VIDEO: Staré za nové naráz. Oblouky mostu vymění dělníci unikátní metodou

Most nad přehradou Hracholusky se po více než sto letech dočkal nové...

První ze tří nových oblouků železničního mostu nad přehradou Hracholusky je už připraven, aby se přetočil kolem své osy...

Adecco spol. s r.o.
Obsluha v pekárně HPP kmenový stav

Adecco spol. s r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 18 000 - 20 500 Kč

Najdete na iDNES.cz