Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňský balet má tři nové mladé tváře včetně Francouzky Colombe Hays

  10:23aktualizováno  10:23
Baletní soubor v Plzni má tři nové tanečníky. Je mezi nimi i Francouzka Colombe Hays, ta se představí v titulní roli představení Raymonda. Dalšími nováčky jsou letošní absolventi pražské konzervatoře Kristýna Peštová a Dominik Peřina, kteří již stačili projít i mistrovskými kurzy primabaleriny Darii Klimentové.

Plzeňské divadlo J. K. Tyla

Přímo ze zahraničního angažmá posílila řady plzeňského souboru francouzská tanečnice Colombe Hays, která kromě konzervatoře v Paříži a v Toulonu studovala také na Královské baletní škole v Londýně a v předcházející sezoně byla angažována v Semperově opeře v Drážďanech.

Jazyková bariéra dnes už nikomu nehrozí - členové souboru se domlouvají se svou novou členkou převážně anglicky, ale i francouzsky či německy podobně jako s ruskou choreografkou Jelenou Pankovou, která zde nyní připravuje Glazunovovu Raymondu.

Neznamená to ovšem, že by se plzeňský baletní soubor početně rozrůstal. Do libereckého divadla totiž odešel Ondřej Hajný a po jednadvaceti letech odešla ze souboru jeho někdejší sólistka a nezapomenutelná Esmeralda Petra Tolašová, která přešla na post inspicientky v souboru opery.

Nová členka baletu plzeňského divadla Kristýna Peštová

Kristýna Peštová

Nový člen baletu plzeňského divadla Dominik Peřina

Dominik Peřina

Nová členka baletu plzeňského divadla Colombe Hays

Colombe Hays

"Kristýnu Peštovou a Dominika Peřinu jsem angažoval na základě jejich úspěchu v jarním konkursu. A Colombe Hays jsem objevil na konkurzu ve Státní opeře, kam jsem byl pozván, abych si do plzeňského souboru vybral ještě jednu členku. Konkurz byl zajímavý v tom, že až na pár jedinců se ho účastnili vesměs pouze Francouzky a Španělky. Ze tří adeptek jsem zvolil právě Colombe Hays, neboť byla výborná jak svými dispozicemi, tak výrazově, má za sebou řadu škol i roční angažmá. Proto ta volba padla na ni. A choreografka Jelena Pankova mě hned požádala, abych Colombe Hays dal titulní roli Raymondy jako studijní roli," říká šéf baletu Jiří Pokorný.

"Těším se v Plzni na zajímavou práci," usmívá se droboučká půvabná tmavovláska Colombe Hays. "Raymonda jako studijní úkol hned na samém počátku mého angažmá v Plzni je pro mě velikým povzbuzením. Práce v souboru mě těší, kolegové mě přijali velmi srdečně a jsem ráda, že jsem nabídku z plzeňského divadla dostala," říká Colombe Hays.

Křest ohněm v Raymondě 19. listopadu

Všichni tři tanečníci jsou od počátku angažováni hned ve všech baletních představeních Divadla J. K. Tyla v Plzni, nastudují i nové tituly operetní, muzikálové a operní.

"Zájem o angažmá v baletních souborech je velký, školy po celém světě produkují spoustu žáků a stále převažuje u tanečníků poptávka po kamenných divadlech, v nichž je široký repertoár, který zahrnuje klasiku, neoklasiku i modernu. Takových divadel není po Evropě mnoho. A od doby, kdy jsou hranice otevřené, zkoušejí tanečníci konkurzy ve všech takovýchto divadlech v Evropě. Plzeň může kromě toho širokého záběru hrát v jejich kariéře i roli odrazového můstku. Od samého počátku své profesionální dráhy jsou obsazováni do titulů všech žánrů, nejsou zaměřeni jednostranně," vysvětluje zájem zahraničních tanečníků Jiří Pokorný.

První velký baletní titul této sezony je již zmiňovaná Glazunovova Raymonda, která bude mít premiéru 19. listopadu. A v ní si všichni noví členové projdou svůj "křest ohněm".

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Najdete na iDNES.cz