Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňsko Klause před narozeninami šetří, sklízí hlavně slova chvály

  20:17aktualizováno  20:17
Prezident Václav Klaus vyrazil těsně před svými sedmdesátinami na spanilou jízdu po Plzeňsku, odkud pochází část jeho rodiny. Podle všeho tak sám sobě nadělil pěkný dárek. Během cesty totiž slyšel většinou jen to, co má rád, a podobná slova také sděloval občanům. Kritizoval odbory, ekology i sudetské Němce.

Prezident Klaus rozdává podpisy školákům v Mýtě na Rokycansku. - Návštěva prezidenta Václava Klause v Plzeňském kraji. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

"Jsem prezidentem rád," odpověděl Klaus v pondělí na otázku Elišky Svítlovské, malé školačky z obce Mýto, která byla jeho první zastávkou. Tady význačnou návštěvu spojili se školní akademií a postávající občané i novináři se tak ještě před jeho příjezdem mohli bavit vystoupením místních školáků.

"Dobře vím, že prezident nemá sedět na Hradě a dívat se z okna na Malou stranu," vysvětlil, proč vlastně několikrát do roka vyrazí na několikadenní návštěvy po republice. Klaus se také rozhodl dát především v menších obcích šanci lidem, aby se ho na cokoli zeptali.

Prezident Klaus rozdává autogramy v Mýtě na Rokycansku.

Prezident Klaus rozdává autogramy v Mýtě na Rokycansku.

Prezident Klaus se zdraví s občany Mýta na Rokycansku.

Prezident Klaus se zdraví s občany Mýta na Rokycansku.

 V Mýtě ale našli odvahu jen školáci. Lidé se tak dozvěděli, proč má rád Prahu nebo proč si nepořídil domácího mazlíčka. Na otázku prvního dospělého tazatele, jak by řešil případnou stávku v dopravě, pak reaguje zdrcující kritikou odborů.

Během odchodu ještě podepisuje fotografie a potřásá nataženýma rukama. "Enormně vysokou popularitu současného prezidenta pak potvrzuje 92letý Antonín Lang, který se slzami v očích popisuje, jaká to byla čest potřást si rukou s prezidentem. V případě pana Langa se Klaus zařadil za Masaryka a Beneše.

Líbí se mi, že nejste vlezdoprdelka

Kolona limuzín ale po půl hodině vyráží do Plzně. Tam čekají hlavu státu především oficiality. Během procházky centrem města ale dojde i na méně vážná témata. Nejdříve Klause zarazí moderní plastiky na náměstí vedle katedrály sv. Bartoloměje.

"Tak co na to náš modernista Jakl?" otáčí se prezident na svého tajemníka, který sochu přejede pohledem a poznamená, že tu stojí jak tvrdé Y. Hejtman Plzeňského kraje mu pak poněkud překvapivě dokládá rozvoj města pomocí filmu Vítr v kapse s Lukášem Vaculíkem a Sagvanem Tofim. Film se totiž odehrává v Plzni a ukazuje, jak vypadala v 80. letech.

Prezidentův příjezd na oběd do restaurace v Plzni - Černicích.

Prezidentův příjezd na oběd do restaurace v Plzni - Černicích.

Primátor města Plzně Martin Baxa věnoval prezidentu Klausovi lahev Bohemia Sektu ze Starého Plzence.

Primátor města Plzně Martin Baxa věnoval prezidentu Klausovi lahev Bohemia Sektu ze Starého Plzence.

Další v itineráři jsou Blovice. Zde si na prezidenta vymysleli přivítání ořechovým likérem, který sportovec Klaus vypil "na ex" a pokračovala série "přátelských dotazů".

"Mně se na vás líbí, že nejste vlezdoprdelka," ocenil například jeden z místních Klausovy radikální názory. Od dalšího Blovického pak zase dostal tričko místní sportovní organizace. A konečně přichází rušivý element.

"My tady bereme tak kolem 15 tisíc, proč se stavíte proti odborům, které za nás bojují. A kde je spravedlnost, když někdo bere milion," zazní z davu. Klaus ale dotaz využije k další kritice odborových bossů.

"Oni jsou elita a oni mají stotisícové platy," reaguje okamžitě. Se svým obdivovatelem Milanem Knížákem si pak prohlédne místní muzeum a policejní motorky opět startují.

Na přírodu čekat nemůžeme

Druhý den začíná v Klatovech a místní zemědělské škole. Po oficiálním přivítání se prezident přesouvá do tělocvičny, kde mají šanci na vyzpovídání hlavy státu místní studenti. Kdo by ale čekal mladé a radikální názory, byl by zklamán. Klaus se bát nemusel, obecné dotazy na euro nebo sociální stát byly pro kovaného ekonoma spíše bonbonkem než výzvou k polemice.

Před polednem Klaus vyráží ke svému dalšímu oblíbenému tématu, Šumava - kůrovec - ekologové. Ačkoli v tomto případě byla účast novinářů omezená, protože Klaus navštívil první, nejpřísněji chráněné území, novináři čekající v Modravě si klidně mohli jeho vyjádření napsat předem. A prezident je nezklamal.

"Sen o tom, že si to příroda možná za sto, možná za pět set let sama vyřeší..., na to nemůžeme čekat," řekl po návratu z túry a zopakoval tak jen to, co tvrdí léta. Ekologové se mýlí a přírodu musí člověk korigovat.

Prezident Václav Klaus na šumavské rozhledně Poledník

Prezident Václav Klaus na šumavské rozhledně Poledník

Prezident Klaus na obědě v Černicích

Prezident Klaus na obědě v Černicích

Poslední den se na prezidenta můžou těšit například v Manětíně nebo Mariánském Týnci, kde navštíví kostel s památníkem lidických dětí. V Darové se pak na přívozu přesune na druhou stranu Berounky a celá návštěva skončí ve Zbirohu.

Zda mu v těchto obcích narozeniny nepokazí, není jisté. Naplánovaný konec cesty ale udělal Klausovi radost už teď. "Je to poprvé, co hejtmana napadlo, aby návštěva končila nejblíže Praze. Většinou se vracím z toho nejvzdálenějšího místa," radoval se Klaus už první den.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Další z rubriky

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Starostové chtějí dokončit, co začali. Do voleb půjdeme znovu, říkají

Volební místnost v Osvětimanech na Uherskohradišťsku.

Většina výraznějších osobností, které stojí v čele menších obcí Plzeňského kraje, bude v komunálních volbách obhajovat...

Najdete na iDNES.cz