Fotky by měly být pořízeny buď přímo v Plzni nebo na území kraje. (Ilustrační snímek)

Fotky by měly být pořízeny buď přímo v Plzni nebo na území kraje. (Ilustrační snímek) | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Z fotografií Plzeňanů vznikne unikátní album a chystají se i výstavy

  • 0
Máte ve svém albu fotografie, které by podle vás mohly pomoci dokreslit obrázek o Plzni? Přihlaste je a mohou se stát součástí unikátního „plzeňského rodinného fotoalba“. To je totiž jednou ze čtyř částí projektu Skryté město.

„Inspirovali jsme se v Marseille, které bylo v loňském roce Evropským hlavním městem kultury. Podařilo se tam nasbírat na deset tisíc fotografií,“ přiblížil Christian Potiron ze společnosti Plzeň 2015, která album připravuje.

V současnosti má od Plzeňanů nashromážděných víc než 250 fotek, které mohou lidé posílat až do června 2015.

Podle Potirona je cílem shromáždit snímky, které zachycují každodenní obrázek Plzně. „Nesbíráme fotky umělecké, novinářské ani oficiální, ale takové, které zachycují třeba, jak jdou lidé do práce, jak tráví volný čas, jaká jsou jejich nejoblíbenější místa, jaké jsou jejich rodinné zvyky,“ jmenuje Potiron a dodává, že když se podaří nashromáždit určité množství fotografií, vykrystalizují místa či činnosti typické pro Plzeň.

A s tím souvisí i další věc, na niž Potiron upozorňuje. V žádném případě se nemusí jednat o fotografie staré a černobílé.

„Lidé mají za to, že cennější jsou fotky pocházející třeba z doby po druhé světové válce. Nás ale zajímají i ty novější, fotky od mladých lidí. Mohou být třeba i focené na mobil,“ ujišťuje Christian Potiron s tím, že svou vypovídací hodnotu má třeba i takzvané selfie před katedrálou. „Patří to k identitě města a my chceme, aby album bylo opravdu rozmanité,“ říká Potiron.

Fotky by měly být pořízeny buď přímo v Plzni nebo na území kraje. „Ta místa ale musí být spojena s Plzní. Pokud třeba Plzeňan tráví pravidelně víkendy na Šumavě, je fotka odsud v pořádku,“ vysvětluje Potiron.

Lidé budou moci své snímky umisťovat na webovou galerii na stránce fotoalbum.skrytemesto.cz, která začne fungovat během druhé poloviny prosince. Už nyní ale lze fotografie posílat e-mailem na adresu fotoalbum@plzen2015.cz

Galerie bude rozdělena do tří kategorií: Krajina, Portréty a Aktivity. „Nejdůležitější při výběru je síla samotné fotografie a to, jak přispěje k definování specifických životních příběhů a aktivit Plzeňanů,“ říká Kristýna Jirátová ze společnosti Plzeň 2015.

Z vybraných fotografií vznikne kniha

Z vybraných fotografií vzniknou v příštím roce dvě velké výstavy v industriálním prostoru DEPA 2015 v Presslově ulici. První bude zahájena 16. dubna, druhá se uskuteční v říjnu.

Počítá se také s menšími výstavami po celém městě a se vznikem knihy vybraných fotografií. „Pokud se nám podaří sesbírat mezi třemi a pěti tisíci snímků, budeme spokojeni,“ řekl Potiron.

Už nyní pracuje tým Skrytého města s antropologem Petrem Janečkem a studenty Filozofické fakulty ZČU.

Společně pořádají workshopy pro školy, domovy seniorů a veřejnost. „Nabízíme pomoc s výběrem fotografií, se skenováním i psaním textů. Pravidelná setkání budeme pořádat od ledna 2015 v pobočkách Knihovny města Plzně, kde také bude možnost po celou dobu projektu skenovat a ukládat fotografie přímo na webovou galerii,“ doplnila Kristýna Jirátová.