Radnice na plzeňském náměstí Republiky.

Radnice na plzeňském náměstí Republiky. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Plzeňská radnice tají program jednání rady, nedá ho ani novinářům

  • 3
Plzeňská radnice odmítá zveřejnit jednací program rady. Představitelé města tvrdí, že je tento dokument neveřejný. Jenže novináři i veřejnost mají na tyto informace právo. Přístup radnice kritizuje i Transparency International.

"Jednání Rady města Plzně je neveřejné, takže i program rady je neveřejný, novinářům rozesíláme pouze výtah nejdůležitějších bodů," uvedla mluvčí plzeňského magistrátu Zdena Kubalová, když jí redaktorka MF DNES požádala  o program.

S tím ale nesouhlasí organizace Transparency International ani poradce pro otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek. Ten míní, že radnice jedná v rozporu s dobrými mravy a ve skrytu před veřejností rozhoduje o významných finančních a majetkových věcech či zakázkách.

"Program rady v žádném případě není neveřejný," konstatuje Kužílek, podle kterého existují zcela jasné rozsudky, které říkají, že jediné, co je neveřejné, je okamžik jednání rady.

"To znamená, že radní mohou jednat v určité intimitě, což se potom do zápisu promítne řekněme diplomatičtěji," vysvětlil Kužílek. Petr Leyer z Transparency International, která bojuje za otevřenost veřejné správy, uvedl, že zveřejňování programu zasedání je stanoveno pouze pro zastupitelstvo města, a to zákonem o obcích.

Zveřejňování by přispělo k omezení korupčních příležitostí

Pro radu města podobná povinnost automaticky zveřejňovat program zasedání stanovena není. Ovšem pokud zmíněný program existuje a novinář o něj požádá, není důvod, aby nebyl poskytnut.

"Zasedání rady města je sice neveřejné, ale to se vztahuje na samotné jednání pro zajištění rychlé a operativní výměny názorů mezi radními. Nelze utajovat průběh a výsledky jednání, stejně jako dokumenty, které jsou podkladem pro jednání," sdělil Leyer.

Podle Kužílka by zveřejňování přispělo k transparentnosti, k omezení korupčních příležitostí. Navíc otevřenost radnice zvyšuje důvěru lidí, že se rozhoduje kvalitně a seriózně.

"Transparentnost přispívá k důvěryhodnosti rozhodování. Oni vlastně ve skrytu před veřejností rozhodují o významných věcech, zakázkách, pak jsou nedůvěryhodní," podotkl Kužílek.

Díky zveřejnění dokumentů má veřejnost možnost radnici kontrolovat v nakládání s prostředky, nebo co se týče rozhodování. Výjimkou, kdy není možné bod programu zveřejnit, je situace, kdy by chtěla rada projednat odkup nebo prodej akcií. Příliš brzy zveřejněná informace by totiž mohla způsobit změnu jejich ceny.