Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská MHD podraží. Radní mají na stole návrh na 16 Kč za lístek

  11:55aktualizováno  11:55
Od 1. ledna příštího roku se změní ceník plzeňské MHD. Jen zatím není jisté, jak výrazné zdražení to bude. Radní mají v rukou návrh, podle kterého by jednotlivá jízdenka mohla místo dosavadních 12 stát 16 korun. A měsíční jízdenka by mohla stát 440 místo dnešních 390 korun.
Papírové jízdenky na MHD v Plzni

Papírové jízdenky na MHD v Plzni

Není vyloučeno, že politici přistoupí k ještě výraznějšímu zvýšení ceny. Je totiž nedlouho po komunálních volbách, a to je doba, kdy politici mívají víc odvahy k nepopulárním krokům.

Proti zvýšení ceny jízdného vždy stojí obavy, že ve veřejné dopravě ubude cestujících a zároveň přibude aut na silnicích, což zhorší dopravní situaci i životní prostředí.

Jak rostly ceny

Cena jednorázové nepřestupní jízdenky z 8 na 12 Kč se v Plzni naposledy zvyšovala v roce 2004. U měsíčního předplatného se tehdy cena zvýšila z 270 na 350 korun.

V roce 2008 radní zvyšovali pouze předplatné. Na změnu nejvíc doplatili důchodci a studenti využívající zlevněné předplatné jízdenky, pro které se sazby zvýšily téměř o 40 procent. Měsíční předplatné podražilo z 350 na 390 korun.

Hlavní argumentem pro zdražení jízdenek jsou narůstající náklady. Radnice musí dopravním podnikům už dávat zhruba 700 milionů ročně, aby bylo možné stávající nabídku veřejné dopravy udržet.

Součástí návrhu na úpravu cen jízdenek v Plzni byla mimo jiné úvaha, že by mohla být zvýšena věková hranice, od které jezdí senioři zadarmo, ze 70 na 75 let. Zatím se zdá, že takové opatření nebude mít mezi politiky dost příznivců.

"Předpokládám, že v červnu se návrh dostane na jednání rady. Vychází z toho, že k poslednímu zdražení u jednorázových jízdenek došlo v roce 2004 a u předplatného v roce 2008. Inflace od roku 2004 je přes dvacet procent," řekl náměstek primátora pro dopravu Miroslav Šimák. Ten uvedl, že právě od výše inflace a růstu nákladů na provoz se bude odvíjet cena jízdného od 1. ledna 2011. Šimák potvrdil, že je ve hře sazba 16 Kč pro jednorázovou jízdenku a 440 korun pro měsíční předplatné.

"Peníze by se mohly najít i jinde"

Martin Marek, předseda plzeňské pobočky Strany zelených, která maximálně prosazuje veřejnou dopravu, je přesvědčen, že by město peníze pro dopravní podniky mohlo najít i jinde.

"Třeba kdyby si dopravní podniky samy prodávaly reklamu a nedělaly to prostřednictvím společnosti Rencar Praha," prohlásil Martin Marek. Ten zdůrazňuje, že při zdražování jízdného je nutné postupovat citlivě. Protože se jedná o službu, která je pro Plzeň velmi důležitá. Růst ceny může přinést úbytek cestujících.

"Už dnes se například lidé pracující na Borských polích domlouvají a do práce jezdí auty. Před minulým zdražením jízdenek komise pro životní prostředí varovala, že zvýšení cen bude mít nepříznivý dopad na dopravu," připomněl Marek.

Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD) tvrdí, že radní se dosud neshodli na míře zdražení. "Je otázka, jestli u jízdenky půjdeme na 16 korun nebo ještě výš. Každopádně chceme preferovat předplatné, takže u něj to nemůže být tak výrazné," řekl Martin Zrzavecký.

Generální ředitel dopravních podniků Michal Kraus uvedl, že společnost ročně přepraví zhruba sto milionů zákazníků. Kraus potvrdil, že každé zdražení provází pokles počtu zákazníků. "Projevovalo se krátkodobým odlivem cestujících," sdělil Kraus. "Do roka se množství klientů zase zvýšilo," dodal.
 
Dopravní podniky mají přibližně 80 tisíc předplatitelů. Těch však v posledních letech zvolna ubývá. Cestující se přiklánějí v jednorázovému jízdnému.
Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

MHD v Plzni má jeden klimatizovaný vůz, během pěti let přibudou další

Situace na křižovatce u Synagogy, kam vjíždějí auta na zelenou, ale cestu jim blokuje pomalu jedoucí odbodočující tramvaj.

Cestující veřejnou dopravou v Plzni se zřejmě časem dočkají klimatizovaných vozů. Po západočeské metropoli v současných...

Špatně zabrzděný vůz se rozjel. Muže, který ho zastavoval, skříply dveře

Pětačtyřicetiletý muž skončil v nemocnici poté, co se snažil zastavit vozidlo,...

Úraz hrudníku utrpěl pětačtyřicetiletý muž, který se v Horní Bříze na Plzeňsku snažil zastavit ujíždějící fabii. Ta se...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz