Fakultní nemocnice Plzeň

Fakultní nemocnice Plzeň | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňská fakultní nemocnice chce mít chirurgii v jediné nové budově

  • 0
Plzeňská fakultní nemocnice chce postavit nový pavilon určený pro chirurgické obory. Zatím o něj šéfové největší nemocnice v kraji bojují, stavět by přitom chtěli začít už v příštím roce. Rozšíření nemocničního areálu o novou budovu by podle současných propočtů mělo přijít na 1,5 miliardy korun.

Ještě před dvanácti lety prošlo lůžkovým oddělením urologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni 1 200 pacientů za rok. Dnes je jich na tři tisíce. Ještě masovější nárůst zažila ambulantní část kliniky.

Za dvanáct let se totiž počet pacientů zvýšil z deseti tisíc ročně na třiapůlnásobek. A protože prostory kliniky nejsou nafukovací, její vedení sází na vybudování nového chirurgického pavilonu.

„Veškeré akutní obory s výjimkou urologie a ORL jsou v areálu fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně, ostatní pak na Borech, což je špatně. Proto usilujeme o co nejrychlejší postavení nového chirurgického pavilonu. Doufám, že se na Lochotíně začne stavět příští rok,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Václav Šimánek.

Ten prý má předběžný příslib premiéra i ministra zdravotnictví, že by se měl chirurgický pavilon dostat do investičního plánu Ministerstva zdravotnictví.

„Realizace stavby bude trvat minimálně pět let. Chceme začít stavět už v příštím roce,“ popsal Šimánek. Pavilon by podle něj měl přijít na 1,5 miliardy korun, z toho 20 až 30 procent by musela zaplatit nemocnice. Pro srovnání je to stejná částka, kterou spolykala výstavba Klatovské nemocnice. Tu Plzeňský kraj právě v čele s Šimánkem, tehdy ještě v roli radního pro zdravotnictví, otevřel před dvěma lety.

400 lůžek, rentgeny, laboratoře, na střeše heliport

„Součástí pavilonu bude velký centrální příjem pro úrazové a chirurgické pacienty, chirurgická, urologická a ortopedická klinika, neurochirurgické a anesteziologicko-resuscitační oddělení. Dohromady tedy na 400 lůžek, k tomu ještě rentgeny a laboratoře, na střeše pak bude heliport,“ popsal Šimánek.

Prostory v současných budovách, které by po přestěhování do nového pavilonu opustil například urgentní příjem a další specializovaná oddělení, nezůstanou dlouho prázdné. Zaplní je interní obory, z nichž část je nyní v areálu na Borech na druhé straně města.  

Podle ředitele Šimánka bude pro pacienty velkým plusem právě obrovský centrální příjem se zázemím, nesrovnatelně větším než je centrální příjem nyní.

Operační sály jsou 40 let staré

Jako na smilování čeká na nový pavilon přednosta urologické kliniky Milan Hora. Nyní má klinika, která je jediným lůžkovým urologickým zařízením v Plzeňském kraji, 56 lůžek. Podle Hory je to minimum.

„Trápí nás i nízká kapacita operačních sálů, které jsou už 40 let staré. Zasloužily by si rozsáhlou rekonstrukci, optimálnější je ale přestěhování do nového pavilonu,“ popsal Hora.

Podle něj by měl být řešen tak, aby se pokoje mohly přizpůsobovat aktuálnímu stavu pacientů, jichž přibývá například po letních prázdninách. „Navrhovali bychom možnost rozšířit dvoulůžkové pokoje na třílůžkové či čtyřlůžkové,“ popsal přednosta.

Čím je dán obrovský nárůst pacientů na urologické klinice, který za 12 let dosáhl v lůžkové části 150 procent? Lůžka byla podle Hory dříve i v menších nemocnicích, které už ale nedosahují technické úrovně, kterou obor s velkým množstvím specializací potřebuje.

„Navíc urologie výrazně zvýšila záběr své činnosti. Dříve jsme byli obor, kde se léčily život ohrožující stavy, dnes už jsme ale péči rozšířili o choroby, se kterými jsme se dříve nebyli schopni popasovat,“ popsal Hora. Příkladem jsou ženy s močovou inkontinencí nebo muži s poruchou erekce, kdy v obou případech není ohrožen život, ale jeho kvalita.