Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská fakultní nemocnice chce mít chirurgii v jediné nové budově

  14:20aktualizováno  14:20
Plzeňská fakultní nemocnice chce postavit nový pavilon určený pro chirurgické obory. Zatím o něj šéfové největší nemocnice v kraji bojují, stavět by přitom chtěli začít už v příštím roce. Rozšíření nemocničního areálu o novou budovu by podle současných propočtů mělo přijít na 1,5 miliardy korun.

Fakultní nemocnice Plzeň | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ještě před dvanácti lety prošlo lůžkovým oddělením urologické kliniky Fakultní nemocnice v Plzni 1 200 pacientů za rok. Dnes je jich na tři tisíce. Ještě masovější nárůst zažila ambulantní část kliniky.

Za dvanáct let se totiž počet pacientů zvýšil z deseti tisíc ročně na třiapůlnásobek. A protože prostory kliniky nejsou nafukovací, její vedení sází na vybudování nového chirurgického pavilonu.

„Veškeré akutní obory s výjimkou urologie a ORL jsou v areálu fakultní nemocnice v Plzni na Lochotíně, ostatní pak na Borech, což je špatně. Proto usilujeme o co nejrychlejší postavení nového chirurgického pavilonu. Doufám, že se na Lochotíně začne stavět příští rok,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Václav Šimánek.

Ten prý má předběžný příslib premiéra i ministra zdravotnictví, že by se měl chirurgický pavilon dostat do investičního plánu Ministerstva zdravotnictví.

„Realizace stavby bude trvat minimálně pět let. Chceme začít stavět už v příštím roce,“ popsal Šimánek. Pavilon by podle něj měl přijít na 1,5 miliardy korun, z toho 20 až 30 procent by musela zaplatit nemocnice. Pro srovnání je to stejná částka, kterou spolykala výstavba Klatovské nemocnice. Tu Plzeňský kraj právě v čele s Šimánkem, tehdy ještě v roli radního pro zdravotnictví, otevřel před dvěma lety.

400 lůžek, rentgeny, laboratoře, na střeše heliport

„Součástí pavilonu bude velký centrální příjem pro úrazové a chirurgické pacienty, chirurgická, urologická a ortopedická klinika, neurochirurgické a anesteziologicko-resuscitační oddělení. Dohromady tedy na 400 lůžek, k tomu ještě rentgeny a laboratoře, na střeše pak bude heliport,“ popsal Šimánek.

Prostory v současných budovách, které by po přestěhování do nového pavilonu opustil například urgentní příjem a další specializovaná oddělení, nezůstanou dlouho prázdné. Zaplní je interní obory, z nichž část je nyní v areálu na Borech na druhé straně města.  

Podle ředitele Šimánka bude pro pacienty velkým plusem právě obrovský centrální příjem se zázemím, nesrovnatelně větším než je centrální příjem nyní.

Operační sály jsou 40 let staré

Jako na smilování čeká na nový pavilon přednosta urologické kliniky Milan Hora. Nyní má klinika, která je jediným lůžkovým urologickým zařízením v Plzeňském kraji, 56 lůžek. Podle Hory je to minimum.

„Trápí nás i nízká kapacita operačních sálů, které jsou už 40 let staré. Zasloužily by si rozsáhlou rekonstrukci, optimálnější je ale přestěhování do nového pavilonu,“ popsal Hora.

Podle něj by měl být řešen tak, aby se pokoje mohly přizpůsobovat aktuálnímu stavu pacientů, jichž přibývá například po letních prázdninách. „Navrhovali bychom možnost rozšířit dvoulůžkové pokoje na třílůžkové či čtyřlůžkové,“ popsal přednosta.

Čím je dán obrovský nárůst pacientů na urologické klinice, který za 12 let dosáhl v lůžkové části 150 procent? Lůžka byla podle Hory dříve i v menších nemocnicích, které už ale nedosahují technické úrovně, kterou obor s velkým množstvím specializací potřebuje.

„Navíc urologie výrazně zvýšila záběr své činnosti. Dříve jsme byli obor, kde se léčily život ohrožující stavy, dnes už jsme ale péči rozšířili o choroby, se kterými jsme se dříve nebyli schopni popasovat,“ popsal Hora. Příkladem jsou ženy s močovou inkontinencí nebo muži s poruchou erekce, kdy v obou případech není ohrožen život, ale jeho kvalita.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Jediný spitfire schopný letu u nás má majitel přes léto v Líních u Plzně

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu stíhací letoun...

Několik let má na letišti v Líních u Plzně svou letní základnu nejslavnější stíhací letoun britského Královského...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Symbol Plzeňského Prazdroje zase získá lesk, bránu opraví restaurátoři

V Plzeňském Prazdroji začala oprava Jubilejní brány dokončené roku 1893. (10....

Pod lešením zůstane několik měsíců schovaná Jubilejní brána plzeňského pivovaru, která je symbolem Plzeňského...

Najdete na iDNES.cz