Plzeňská diecéze podniká, jako první v republice provozuje ubytovnu

  18:46aktualizováno  18:46
Plzeňská diecéze se staví na vlastní nohy a podniká. Jako jediná v České republice provozuje ubytovnu. Ta slouží především agenturním pracovníkům. Kromě toho diecéze pronajímá byty a příští rok se vrhne do výstavby domu pro seniory a rodiny.

Plzeňská diecéze provozuje ubytovnu v Plzni na Slovanech. Kromě toho pronajímá byty a příští rok začne s výstavbou domu pro seniory či rodiny. (9. 11. 2018) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Proč diecéze podniká? Důvod změny je logický. Stát přestane v roce 2030 římskokatolickou církev finančně podporovat, proto se musí postupně stavět na vlastní nohy a začít vydělávat.

V případě plzeňské diecéze je letošní novinkou ubytovna v Zahradní ulici na Slovanech. Provoz zařízení zajišťuje společnost Solitaire, ale jejím jednatelem se stal generální vikář Krzysztof Dędek a stoprocentní podíl má plzeňské biskupství.

Jedná se o čtyři objekty, které nabízejí 470 lůžek. Zařízení nevyužívají cizinci, ale Češi, kteří do krajské metropole přijedou kvůli zaměstnání.

„Je to fakt, který existuje. Rozhodli jsme se, že v této oblasti budeme nabízet kvalitní služby,“ zdůvodnil plzeňský biskup Tomáš Holub. Doplnil, že v zařízení žijí lidé zaměstnaní u seriozních firem, které mají zájem hlavně o dlouhodobé ubytování svých pracovníků.

Kapacita je v současnosti téměř obsazená. „Jsou zde také vyčleněny tři čtyři buňky pro sociálně potřebné,“ řekl Holub.

Dobře fungují pronájmy činžovního domu v Jablonského ulici, který biskupství postavilo za téměř 90 milionů korun. Nabízí 37 bytů, ve kterých jsou už od začátku roku nájemníci, a dva nebytové prostory. I v tomto případě počítá diecéze s podporou znevýhodněných. Pokud se mezi uchazeči objeví například matka samoživitelka, na nájem jí přispěje.

Chystá se rovněž stavba domu na Nové Hospodě. „Projekt už je v závěrečné fázi. Požádali jsme o stavební povolení. Kopnout do země by se mělo v první polovině příštího roku. Doufáme, že už na jaře,“ nastínil vedoucí majetkového oddělení plzeňského biskupství Bohumil Dvořák.

Předpokládaná cena se vyšplhá na 40 milionů korun. V tomto případě je budova určena seniorům, mladým lidem a rodinám s dětmi. Podle Dvořáka je cílem, aby jednotlivé generace od sebe nebyly oddělené, ale naopak se setkávaly a pomáhaly si.

Počítá se též s dostupnou pečovatelskou službu pro seniory, kterou zajistí pravděpodobně Charita. V budově vznikne 34 bytů, 24 z nich o velikosti 1+kk, zbytek 2+kk.

Diecéze se však chystá podnikat i v jiných oblastech. „Bytová politika je něco, co připravil můj předchůdce. Je to věc, ve které máme zkušenosti. Nicméně hledáme i jiné varianty. Chceme naše činnosti rozšířit, počínaje zemědělstvím a konče akciovými společnostmi. Je pro nás důležité, aby podnikání bylo etické a zároveň vydělávalo,“ vysvětlil plzeňský biskup. Jednání zatím nejsou u konce, a tak ještě nechtěl další projekty specifikovat.

Plzeňská diecéze dotuje Charitu třemi miliony

Vydělané peníze diecéze mimo jiné vkládá do neziskových projektů nebo jimi podporuje Charitu.

„Připravujeme například fond pro matky s dětmi nebo lidi s psychickým onemocněním, aby se osamostatnili. To je smysluplná a důležitá věc, do které vložíme peníze, i když se nám nevrátí,“ uzavřel biskup.

Charitu, jež pracuje se seniory, nemocnými, cizinci, bezdomovci a dalšími skupinami, dotují třemi miliony korun.

Plzeňská diecéze je druhá nejmladší v České republice. Byla založena v roce 1993. Zahrnuje většinu Plzeňského kraje, Karlovarský kraj a několik obcí Ústeckého a Středočeského kraje. Zaměstnává na 170 lidí, včetně kněží. Provozní rozpočet činí 110 milionů korun, investiční pak 90 milionů.

Nejčtenější

Plzeň - Real 0:5, čtyři góly za dvacet minut přinesly nejtěžší prohru doma

JEDNA NULA. Fotbalisté Realu Madrid se radují z gólu, který Plzni vstřelil...

Plzeňští fotbalisté utrpěli nejtěžší domácí pohárovou porážku, Realu Madrid, nejslavnějšímu klubu světa, ve čtvrtém...

Potrestejte ho, peskuje svět Ramose. Ten se Havlovi veřejně omluvil

PERDÓN, MILAN. Sergio Ramos z Realu Madrid se omlouvá plzeňskému záložníkovi...

Když po hodině hry střídal, tisíce fanoušků pískalo, nadávalo, spílalo. Fotbalista Sergio Ramos, ikona Realu Madrid, si...

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Vrba: Jsem smutný z výsledku. Při gólech jsme se chovali jak dorostenci

Trenér Pavel Vrba mává plzeňským fanouškům po porážce 0:5 s Realem Madrid.

Jeho jméno dlouho znělo hledištěm, fanoušci si trenéra plzeňských fotbalistů Pavla Vrbu žádali na děkovačku. Ne, po...

Další z rubriky

Houkající vůz strážníků jel na červenou, střetl se s osobním autem

Při nehodě vozidla plzeňských městských strážníků a osobního auta se zranili...

Plzeňští policisté vyšetřují od středečního odpoledne nehodu strážníků. Ti vjeli se zapnutými majáky na červenou do...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Najdete na iDNES.cz