komín, Ilustrační foto

komín, Ilustrační foto | foto: AP

Plzeňany dusí smog, prach drží v ovzduší mráz a inverze

  • 4
Vysoké hodnoty smogu zaznamenali ve čtvrtek meteorologové v Plzni, výrazně byly překročeny především limity pro množství polétavého prachu. Podle odborníků to je způsobeno inverzním charakterem počasí a lokálními zdroji znečištění ovzduší.

"Na znečištění ovzduší v Plzni se podílí především množství polétavého prachu a zvýšené jsou i hodnoty oxidů dusíku," uvedl Jan Sulan z Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.

Polétavý prach

v Plzni (µg/m3)

Slovany 127
Bory 105
Plzeň-střed 104
Lochotín 121
Slovany 128
Doubravka 135

9.2.,9.00 (limit 50 µg/m³)

Zdroj: ČHMÚ

Limit pro množství polétavého prachu (50 mikrogramu na m³) byl v osm hodin ráno překročen na všech šesti stanicích ve městě. Všude více než dvojnásobně. Nejhorší situace byla na Slovanech, kde přístroje naměřily 135 µg/m³.

Podle Sulana zhoršila kvalitu ovzduší kombinace silných mrazů a inverze, která umocnila účinky lokálních zdrojů znečištění. "Nemělo by to ale být dlouhodobé. Odpoledne očekáváme sněžení, které by mělo ovzduší prospět," řekl meteorolog. Připustil ale, že smogová situace se může zopakovat o víkendu. "To by ale účinky místních zdrojů už nemusely být tak silné jako dnes, řekl.

Podle meteorologů je dnešní situace v Plzni poměrně neobvyklá. Ani v době, kdy například v Moravskoslezském kraji bývají se smogem potíže, nebývá situace v Plzni tak vážná.

Ekologové varují, loni byly limity překročeny 49krát

Ekologové upozorňují, že Plzeň patří mezi města, kde lidé musí dýchat ovzduší znečištěné více než připouští platný český zákon i evropská směrnice o ovzduší.

"Denní limit pro znečištění prachem je povoleno překročit 35krát za rok. Monitorovací stanice v Plzni na Lochotíně i na Slovanech ale loni zaznamenaly překročení limitu po 49 dnů v roce. Také průměrná roční koncentrace jemného prachu na Lochotíně překročila platný limit a byla dokonce 2,5krát vyšší než hodnota doporučená Světovou zdravotnickou organizací," uvedl lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. Dodal, že taková míra znečištění jednoznačně ohrožuje lidské zdraví.

Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti. Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických onemocnění plic, zkracuje život hlavně kvůli srdečně-cévním a plicním onemocněním.