Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Plzeňané nakupují na nejlepších farmářských trzích v Česku

  • 3
Plzeňským farmářským trhům patří v České republice první místo. Získaly ho na základě výsledků testu, který provedla redakce MF DNES s experty na kvalitu potravin. Posuzovala se také úroveň prodeje a hygienické podmínky.

"Ufff. No tak to je dobrý. To je špička. Vážíme si toho. Je to super," reagoval včera hlavní organizátor plzeňských farmářských trhů Tomáš Popp na zprávu, že trhy získaly pomyslnou zlatou medaili.

Trhy do konce roku

Plzeň Pallova 12

1x za 14 dnů v sobotu 8.00-13.00

25. června, 9. a 23. července, 6. a 20. srpna, 3. a 17. září, 1., 15. a 29. října, 12. a 26. listopadu, 10. prosince

Plzeň Lochotínská 42

1x za měsíc, čtvrtek 13.00-18.00

14. července, 18. srpna, 15. září, 13. října, 10. listopadu, 15. prosince

Klatovy Domažlická 767

soboty 8.00-13.00

2. a 16. července, 6. a 20. srpna, 3., 9. a 17. září, 1. a 15. října, 5. listopadu

Domažlice náměstí Míru

soboty 8.00-13.00

25. června, 23. července, 27. srpna, 24. září, 22. října, 26. listopadu

Přeštice Masarykovo náměstí

první pátek v měsíci 8.00-12.00

1. července, 5. srpna, 2. září, 7. října, 4. listopadu.

Nepomuk nám. A. Němejce 63

jednou měsíčně 8.00-12.00

2. července, 13. srpna, 10. září, 8. října, 5. listopadu.

Trhy, které se konají zhruba rok v centru Plzně v Pallově ulici, si po loňském rozjezdu získaly značnou popularitu. Lidé tam chodí stát fronty na zeleninu, uzeniny, pečivo, sýry, ryby a další. A právě Tomáš Popp z plzeňského centra Envic má na jejich pověsti velkou zásluhu.

Projekt se rodil už od konce roku 2009

Dnes přiznává, že se před zrodem trhů obával, kolik s tím bude práce. To se mu prý také potvrdilo. Ale dnes už tvrdí, že to nebyla zbytečná námaha. Nápad organizovat farmářské trhy má kromě Tomáše Poppa na svědomí i Václav Pach, zástupce hotelu Gondola, kde se akce koná. Zárodkem byly biodožínky pořádané v Plzni-Černicích.

"My jsme s myšlenkou farmářských trhů trochu koketovali a pak přišli lidé z hotelu Gondola. Říkali, že by bylo fajn je udělat a že na ně mají prostor. Původně jsme je spojili s přednáškami o původu a kvalitě potravin," vzpomíná Tomáš Popp.

Projekt se rodil od konce roku 2009. "Na jaře 2010 už jsme na to měli peníze a už to běželo," popisuje organizátor. Ten tvrdí, že původně se plánovalo pořádat akci jednou do měsíce. Záhy se ale pro velký úspěch začalo přidávat.

Trhovce kontrolují pracovníci inspekce

"Kvalitu nabízeného zboží a hygienické podmínky hodně hlídáme. Pokud jsme odhalili trhovce, u kterého se nám zdálo, že něco není v pořádku, tak jsme to s ním probrali. A pomáhá i to, že skoro na každý trh chodí někdo ze zemědělské inspekce. Když má pocit, že je potřeba něco vylepšit, tak to prodejcům řekne a oni to příště udělají. Někteří se tak vybavili chladícími boxy, jiní si dokonce postavili chladící auta," vysvětluje Tomáš Popp.

U stánků se mimo jiného sleduje i to, zda náhodou někoho nenapadalo přivézt třeba ředkvičky z hypermarketu. Tomu se dá předcházet například kontrolou původu nabízeného zboží.

"Pokud si nejsem jistý, tak prodejce prověřím. Jestliže nám není schopen zodpovědět vše, co potřebujeme znát, tak ho na trh nevezmeme. Jestliže pouštíme na trh někoho nového, většinou věci od něho předem ochutnáváme a ptáme se, jestli toho člověka už někde znají," podotýká organizátor.

Přiznává, že za celou dobu konání trhů si u něho stěžovali tři lidé. "Jeden se zlobil, že si koupil vejce a jedno bylo zkažené. Okamžitě jsme to řešili s prodejcem, který se postaral o nápravu. Oprávněné stížnosti řešíme rychle, lidi to oceňují," tvrdí Tomáš Popp.