V rámci akce Noc kostelů mohli návštěvníci plzeňské katedrály sv. Bartoloměje vůbec poprvé navštívit klenotnici. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeňané byli z Noci kostelů nadšeni, poprvé mohli vidět i klenotnici

  • 4
Tisíce lidí všech věkových kategorií vyměnily v pátek v Plzni a jejím okolí televizní program, návštěvy restaurací nebo diskoték za prohlídky kostelů. Většina církevních svatostánků byla mimořádně přístupná do půlnoci. Návštěvníkům se otevřela i místa, která dosud neměli šanci vidět.

Katedrála svatého Bartoloměje na plzeňském náměstí republiky umožnila nezvyklý pohled do nitra kostela z kůru od varhan. Architekt Jan Soukup po povídání o historii dominantní stavby centra Plzně pak další tři hodiny informoval lidi o zajímavostech v bývalé klenotnici katedrály, která se pro veřejnost otevřela v historii vůbec poprvé.

"Zájem byl obrovský, dokonce jsme museli udělat časové vstupenky. Abychom lidem udělali radost, protože ne všichni se do klenotnice dostali, mimořádně ji zpřístupníme i v pátek 31. května. Jsem rád, že odezva lidí byla tak veliká. Mám z páteční akce velmi příjemný pocit," zhodnotil Noc kostelů Jan Soukup.

I když pršelo, do kostelů na Plzeňsku i po desáté večer stále chodili i rodiny s dětmi. "V Plzni žiji 15 let, ale v žádném z kostelů jsem ještě nebyl. Dcerka s nápadem jít se podívat aspoň do kostela na náměstí přišla ze školy, zpočátku se mi moc nechtělo. Musím ale uznat, že je to tu moc krásné. Člověka to ani nenapadne, i když kolem kostela chodí téměř každý den," řekl Plzeňan Aleš Hůra.

Kostely zněly hlasy pěveckých sborů i hudba z varhan, k vidění byly ornáty užívané při různých bohoslužbách, poháry na mešní víno i jindy bezpečně ukryté cenné církevní knihy. Ve františkánském klášteře děti kreslili obrázky, fungovala tu čajovna a každý si mohl vlastnoručně vyrobit i placku na oblečení.