Nová kniha pohádek Sportovní pohádky aneb Tucet příběhů pro malé...

Nová kniha pohádek Sportovní pohádky aneb Tucet příběhů pro malé (ne!!!)sportovce jsou dílem Filipa Komorouse. Ilustracemi publikaci doplnila Hana Šimonová | foto: Repro: MAFRA, MAFRA

Plzeňan vymýšlel sportovní pohádky, když stál s autem v kolonách

  • 2
Téměř tři roky vznikaly sportovní pohádky plzeňského autora Filipa Komorouse. Do psaní vlastní knihy se pustil, protože cítil, že jazyk klasických pohádek je pro děti hodně těžký, a zároveň chtěl přiblížit malým klukům a holčičkám krásy sportu.

První pohádka se urodila v Komorousově hlavě při jízdě autem. Dojížděl do práce do Prahy a pravidelně se dostával do dopravních zácp. Doma měl navíc malého syna, kterého chtěl nenásilně motivovat ke sportu.

Tak vzniklo dvanáct příběhů bohatě doprovázených ilustracemi. Kniha Sportovní pohádky vyšla letos na podzim.

„Synovi jsme četli před spaním všechno možné. Klasické pohádky od Karla Jaromíra Erbena nebo Boženy Němcové mají ale poměrně složitý jazyk a museli jsme je vždy převyprávět. Hodně jsme tedy vybírali ty jednoduché a zároveň zajímavé třeba od Jiřího Žáčka,“ vzpomíná 39letý Filip Komorous.

Postupně se dostali do stavu, kdy už nebylo co číst. Synovi tedy před spaním začal vyprávět různé příběhy, které jej měly přivést ke sportu.

Kombinace s denním dojížděním do Prahy přivedla Komorouse na myšlenku příběhy se sportovní tematikou sepsat do knihy. Když se po narození dcery rozhodl začít s podnikáním, bylo jasno. Vedle focení, jímž se začal živit, mu zbýval čas také na psaní.

„Vzniklo dvanáct příběhů, každý je vztažený k jinému sportu. Všechny jsou vyfabulované, nicméně inspirační zdroje jsou poměrně jasné. Ten, kdo se o sport zajímá, v nich najde určitě i další rovinu,“ prozrazuje Komorous. To je ostatně patrné už z názvů pohádek.

Pohádky mohou inspirovat děti ke sportování

Jedna z nich se jmenuje třeba O vodnících a vodácích Lukášovi, Vavřincovi a Josefovi, další má zas v názvu indiána Martina.

Každý příběh uvozuje dialog otce se svým synem, který jej i uzavírá. „Samozřejmě je možné číst i příběh samotný. Řekl bych, že v úvodních dialozích se najdou především rodiče,“ naznačuje.

Kniha vznikala téměř tři roky, do jisté míry i kvůli tomu, že pohádky doprovází na sedm desítek ilustrací Hany Šimonové žijící v Manětíně.

Podle Komorouse jsou pohádky vhodné primárně pro děti od 6 do 12 let, kterým chce představit další část života.

„Někteří rodiče a děti mají čtení i sport trochu na druhé koleji, to mi přijde škoda. Minimálně by dítě mělo možnost přičichnout k této oblasti a poté se samo rozhodnout, čemu se chce věnovat,“ vysvětluje spisovatel z Plzně a odhaluje plány do budoucna.

„Mám v hlavě povídky pro dospělé, pohádky pro děti by ale taky mohly mít pokračování,“ říká. Konkrétní témata zatím prozrazovat nechce.