Cena Hanuše Zápala - Areál 6th RIVER – Plzeňský vědecko technologický park – Ing. arch. Karel Hanzlík

Cena Hanuše Zápala - Areál 6th RIVER – Plzeňský vědecko technologický park – Ing. arch. Karel Hanzlík

Plzeň zná nejlepší stavbu posledních let. Podívejte se na všech 19 nominovaných

  • 2
Nejvýznamnějším architektonickým počinem v Plzni za uplynulé čtyři roky je Plzeňský vědecko-technologický park. Architekt Karel Hanzlík za ni v úterý večer převzal Cenu Hanuše Zápala a stotisícovou odměnu od primátora Pavla Rödla.

"Na vítězi jsme se shodli. Zaujalo nás originální řešení," prozradila předsedkyně sedmičlenné poroty architektka Pavla Kordovská.

Oceněná stavba zabodovala u odborníku také tím, že se jedná o veřejnou budovu. "Poměrně mladý autor si navíc musel poradit se zpracováním rozlehlejšího objektu než byly třeba rodinné domky," vysvětluje Kordovská.

Cena Hanuše Zápala - Bytový dům Majerova – Ing. arch. Bohumil Král, Ing. arch. Jitka Růžičková, Ing. arch. Tomáš Král, Ing. Růžena Vicherová

Prozradila, že jedním z velkých kandidátů na cenu plzeňského architekta byl například bytový dům v Majerově ulici na Borech. "Bohužel má špatně vymyšlený vstup. Je málo prostorný a není bezbariérový," zdůvodňuje předsedkyně poroty. Šestipodlažní stavbě podle ní také ubírají na půvabu parkovací stání, které ji oddělují od zahrádky.

Cena Hanuše Zápala - Řadové domy PLZEŇ – VINICE (SEVER) – JIŽNÍ SVAHY – Ing. arch. Jiří Zábran, Ing. Josef Houška

Porotce také příjemně překvapily řadové domky, které pro obytnou zónu Jižní svahy navrhl Jiří Zábran s Josefem Houškou.

Cena Hanuše Zápala - Rodinný dům Plzeň – Újezd – Ing. Ondřej Janout, spolupráce Ing. arch. Martin Kondr, Ing. Lukáš NovotnýCena Hanuše Zápala - Viladům "Villa Dioneé" – akad. arch. Vratislav Kučera, Ing. arch. Martin Kliment
Cena Hanuše Zápala - CTP Plzeň – projekt CTBoxu, Hala BP9 - Studio acht, spol. s r.o.Cena Hanuše Zápala - ASS Plzeň Lobzy, protipovodňová zabezpečení – VPÚ Plzeň s.r.o.Cena Hanuše Zápala - Autocentrum Jan Šmucler v Plzni – Ing. arch. Otmar M. Daněk

Do druhého ročníku veřejné soutěže bylo přihlášeno celkem 19 staveb, které vznikly na území Plzně od ledna 2006 do prosince 2009. "Sešly se návrhy nejen od architektů, ale i investorů a občanů," říká technický náměstek primátora Petr Rund.

Cena Hanuše Zápala - BC AvalonCena Hanuše Zápala - 12.	Stavby tvořící III. etapu rekonstrukce Měšťanské besedy – Ing. arch. Jiří Opl, Ing. arch. Jan SoukupCena Hanuše Zápala - Rekonstrukce Muzea loutek v Plzni – Ing. arch. Jiří Opl, Ing. arch. Jan Soukup, autor expozice akad. arch. Vlastimil Vagaday – nominováno dvakrátCena Hanuše Zápala -Rekonstrukce náměstí Republiky v Plzni – Ing. arch. Jiří Opl, Ing. arch. Jan Soukup, Ing. arch. Václav UlčCena Hanuše Zápala - Výzkumné a vývojové centrum se zkušebnou ZAT a.s. – Ing. arch. Bohumil Král, Ing. arch. Jitka Růžičková, Ing. Růžena Vicherová

Mezi nominovanými figuroval také obchodně-administrativní komplex Avalon nebo výzkumné a vývojové centrum firmy ZAT. Porota posuzovala i rekonstrukci náměstí Republiky nebo Muzea loutek a III. etapu oprav Měšťanské besedy.

Cena Hanuše Zápala - Hotel Diplomat – Plzeňský projektový a architektonický ateliér s.r.o.

Mezi přihlášenými byl i hotel Diplomat, který stojí na místě někdejší Městské nemocnice navržené právě Hanušem Zápalem.

Prestižní Cenu Hanuše Zápala poprvé získal před pěti lety Václav Ulč s Radkem Dragounem za budovu Centrální požární stanice na Košutce.

Cena Hanuše Zápala - Rekonstrukce Divadla AlfaCena Hanuše Zápala - Hotel Angelo
Cena Hanuše Zápala - Pasivní rodinný dům Plzeň – Božkov – Ing. arch. Martin SpěváčekCena Hanuše Zápala - Rekonstrukce měšťanského domu č.p. 105, nám Republiky 12, tzv Scriboniovský dům (Valdštejnský) – SUDOP Projekt PlzeňCena Hanuše Zápala -Novostavba centrály PEKASS v Plzni – Ing. arch. Jiří Opl, Ing. arch. Jan Soukup

hanuš zápal (1885 - 1964)

Český architekt, který je považovaný za nejvýznamnější osobnost západočeské architektury 20. století. Vystudoval reálku v Rakovníku a poté architekturu na České technice v Praze u profesora Josefa Schulze, kterou dokončil v roce 1909.

V letech 1908 až 1909 pracoval v kanceláři profesora Jana Kouly. Poté pracoval pro architekty Antonína Balšánka a Bedřicha Bendelmayera. V roce 1910 Hanuš Zápal začal pracovat pro město Plzeň, ve 20. letech se stal vrchním stavebním komisařem a následně technickým radou.

V roce 1931 odešel do výslužby na vlastní žádost pro zdravotní potíže. Je pochován v Rakovníku. Před časem publikoval na internetu článek o díle Hanuše Zápala plzeňský památkář Petr Domanický.


,