Plzeňský brankář Lukáš Mensator

Plzeňský brankář Lukáš Mensator | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Hollwegův gól rozhodl těžký duel s Vítkovicemi pro Plzeň

• 0
Tři zápasy, jen tři inkasované góly. Díky pečlivé defenzivě Plzeň i při slabé produktivitě dál sbírá body. V úterý vstoupila do druhé poloviny základní části extraligy výhrou 3:2 nad Vítkovicemi, Moravany zdolala potřetí v sezoně.

"Plzeň je jediný tým, který jsem jako kouč Vítkovic ještě neporazil," povzdychl si slovenský trenér Peter Oremus.

Zraněním a nemocemi oslabená Škoda navíc našla nečekaného střelce. Američan Hollweg si ve čtvrtém utkání připsal už třetí trefu. Tahle navíc nakonec byla rozdílová. V 51. minutě si před brankou rychle zpracoval skákající puk a z otočky ho napálil do levého horního rohu. Zvýšil náskok Plzně na 3:1, Vítkovice už stihly jen snížit.

"Ryan má pověst hráče, který to jen bourá. Přitom i na trénincích ukazuje, že má hrozně rychlou střelu. A jdou mu i nájezdy. Pro nás je to teď strašně platný hráč," chválil gólman Lukáš Mensator.

Sám byl hlavní postavou domácích. Od začátku byl v zápřahu, pochytal spoustu ran. Plzeň tak mohla nabrat dvoubrankový náskok. V první třetině se prosadil dorážkou Pletka, ve 24. minutě Vlasák nachytal švihem z levého kruhu gólmana Dolejše. Tomu puk škrtl o hranu lapačky a pak se došoural do branky.

"Přitom první třetinu jsme byli vlažní. Naštěstí Mensy vše pochytal. Snažíme se hodně komunikovat s gólmany, ujednotit se. Pak je jedno, zda je za námi Mensy nebo Machy (Machovský), oba navíc chytají fantasticky," prohlásil obránce Jakub Jeřábek.

Na Mensatora vyzrál po rychlém brejku až Huna a ve třetí části Vítkovičtí ještě přidali na důrazu. Jenže pak přišla chvíle Hollwega a museli znovu dohánět dvě branky. Svačina, kterého ještě před Hollwegovou trefou v jasné šanci vychytal Mensator, v 56. minutě přece jen vykřesal naději, ale víc už hosté nestihli.

I díky obranné parádě, kterou předvedl v 57. minutě Jeřábek. Valčák už byl za obranou a tlačil se před gólmana, když mu domácí bek v pádu čistě vypíchl puk. "Šel jsem do toho i s rizikem, že bude faul. Naštěstí to vyšlo," popisoval Jeřábek.

Vítkovice 90 vteřin před koncem ještě sáhly k power-play, třikrát vypálily, ale ránu Huny Mensator zkrotil a poslední střela Húževky šla nad branku.