Vizualizace nové podoby stadionu ve Štruncových sadech

Vizualizace nové podoby stadionu ve Štruncových sadech | foto: archiv MF DNESMF DNES

Plzeň si na nový fotbalový stadion půjčí. Buď od banky nebo od soukromé firmy

  • 13
Na půlmiliardovou přestavbu stadionu ve Štruncových sadech si plzeňská radnice vezme úvěr u banky nebo se spojí se soukromou firmou, které město stavbu bude splácet. Při čtvrtečním jednání pro to zvedla ruku většina městských zastupitelů.

Přestavba stadionu ve Štruncových sadech v Plzni figuruje ve volebních programech největších politických stran v Plzni. A fanoušci fotbalu kvůli stadionu už dvakrát demonstrovali před radnicí (čtěte: Naštvaní fanoušci přinesli před radnici základní kámen nového stadionu).

Většina politiků slibuje, že se sportoviště ve Štruncových sadech změní na čistě fotbalový stadion, protože z něho zmizí atletická dráha. Pro atlety chce radnice vybudovat nový stadion ve čtvrti Skvrňany za zhruba 100 milionů korun.

Plzeňští fotbaloví fanoušci přišli demonstrovat před radnici za urychlení přestavby zdejšího fotbalového stadionu (15.9.2010)

Plzeňští fotbaloví fanoušci přišli demonstrovat před radnici za urychlení přestavby zdejšího fotbalového stadionu.

K menšině zastupitelů, kteří dnes byli proti navrženým způsobům financování rekonstrukce, patřil ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba). "Máme jenom dvě varianty. Jedna je na dluh a druhá je taky na dluh. Pro tohle hlasovat nebudu," prohlásil Duchek.

Také některým dalším zastupitelům se nezamlouvá varianta, že by město nechalo stadion pro fotbalisty přestavět v režii soukromé firmy a té pak investici splácelo. "Město získá u banky úvěr levněji než soukromý investor. Stadion je městský majetek, který musí zvládnout město," řekl Jiří Bis (ČSSD).

Náměstek primátora Petr Rund (ODS) uvedl, že o spolupráci se soukromou firmou se uvažuje proto, že na modernizovaném stadionu by bylo několik komerčních objektů, které by firma mohla využít.

Atletická dráha dobrému fotbalu nevadí?

Plán na vymístění atletické dráhy ze Štruncových sadů se nelíbil Miroslavu Zábranskému (Plzeňská aliance).

"Zdá se nám to zbytečné. nyní je vidět, že dráha nebrání tomu, aby se na stadionu hrál dobrý fotbal. Nemáme nic pro rekonstrukci, jen si myslíme, že je zbytečné zvyšovat náklady oddělením atletického sportoviště," sdělil Zábranský.

Příznivci fotbalu mu hned začali vysvětlovat, jak moc fanouškům dráha kolem hřiště vadí. "Tady jde o to, aby diváci měli kvalitní prostředí, které tady chybí. Je to jako jít na koncert do sálu se špatnou akustikou," argumentoval Josef Hógel (ODS).

Studie přestavby stadionu ve Štruncových sadech v Plzni na ryze fotbalovýStudie přestavby stadionu ve Štruncových sadech v Plzni na ryze fotbalovýStudie přestavby stadionu ve Štruncových sadech v Plzni na ryze fotbalový

Studie přestavby stadionu ve Štruncových sadech v Plzni na ryze fotbalový

František Weinfurter upozorňoval, že město sice má titul Evropské hlavní město kultury 2015 a postaví se proto divadlo a galerie, ale hrozí, že stadion bude lidem padat na hlavu.

O vybudování stadionu čistě pro fotbal se už v Plzni mluví roky. Náměstek primátora Petr Rund, řekl, že v listopadu bude vydané územní rozhodnutí na přestavbu a v příštím roce se akce může rozjet.

Přestavba bude zřejmě trvat několik roků. Nejprve bude zapotřebí vyřešit problém s vymístěním atletické dráhy, aby se hřiště přisunulo blíž k hlavní tribuně. Při rekonstrukci by se postupně stavěly nové tribuny ze všech tří zbývajících stran.

Měla by Plzeň investovat stovky milionů do lepšího fotbalového stadionu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 6. října 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1553
NE
NE 316