Plzni hrozilo, že přijde až o 900 milionů korun ročně. Nový návrh zákona ale nakonec město připraví jen o 90 milionů korun. (Ilustrační snímek)

Plzni hrozilo, že přijde až o 900 milionů korun ročně. Nový návrh zákona ale nakonec město připraví jen o 90 milionů korun. (Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Plzeň si může oddechnout, místo stovek milionů přijde o desítky

  • 7
Po ročním napětí si může Plzeň oddechnout. Unikla totiž hrozbě, že přijde až o 900 milionů ročně. Ministerstvo financí původně chtělo novým způsobem rozdělení daní posílit příjmy menších obcí na úkor velkých měst. Nakonec se ale politici dohodli na řešení, které Plzeň připraví ročně "jen" o 90 milionů.

Kdyby ministerstvo Miroslava Kalouska schválilo původně zamýšlený model rozdělení daní, hrozilo by Plzni, že přijde až o 900 milionů ročně. Musela by zastavit veškeré investice, omezit veřejnou dopravu, nebo zastavit tok peněz z radnice do sportovních organizací.

K nápadu výrazně snížit příjmy velkých měst měla výhrady především ODS včetně premiéra Petra Nečase. Patrně i proto se koaliční politici dohodli na návrhu zákona o rozdělení daní s tím, že Plzeň ztratí ročně "jenom" 90 milionů korun. Vládní návrh nicméně ještě čeká schvalování ve Sněmovně.

Když Plzni hrozila ztráta 900 milionů, což je zhruba pětina celkových příjmů, primátor Martin Baxa z ODS mluvil o katastrofálních dopadech na město. Nyní, když se jedná o ztrátu 90 milionů, varuje před velkým optimismem. "Celkový ekonomický vývoj v budoucnu není příliš jasný. Budeme muset spořit," prohlásil ve čtvrtek Baxa.

Město zvažuje, zda má zvýšit daň z nemovitosti

Ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD nyní zvažuje, zda má město v příštím roce zvýšit daň z nemovitostí, jak dosud plánovalo, právě aby zmírnilo úbytek peněz.

"Pokud vidíme především snížení úbytku z 900 na 90 milionů, je to dobrá zpráva. Ale stále je to úbytek 90 milionů a musíme se s tím poprat. Dnes jsou nejohroženější transfery peněz k neziskovým organizacím ve sportu nebo sociální sféře," řekl Zrzavecký.

Náměstek potvrdil, že se na radnici rozjela diskuse, zda podle plánu zvednout daň z nemovitostí. "To není jednoduchý krok, protože se tím zatíží peněženky všech. Přitom dnes čím dál víc lidí žádá o sociální dávky nebo čelí exekucím," uvedl Zrzavecký.

A jak se měla daň podle původních představ radnice v příštím roce zvednout?

Náměstek sdělil, že v současné době majitel bytu 3+1 platí v průměru daň z nemovitosti kolem osmi set korun ročně a po zvýšení by platil dvojnásobek.
"U rodinných domů se daň pohybuje kolem 2,5 tisíce a zvýšila by se na pět tisíc. Přitom je třeba brát v úvahu, že v některých domech žijí senioři," konstatoval Zrzavecký.